Sada je: 29 ožu 2024, 08:44.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Shicy je napisao/la:nije potrebna...dosta se žuči već prosulo po Naslovnici...

Imas pravo.
“Small shifts in your thinking, and small changes in your energy, can lead to massive alterations of your end result.”
Avatar
Postovi: 2232
Postovi: 2232
Pridružen/a: 29 lis 2012, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
OS: SLCKWR 14.1
Vl@do je napisao/la:Grofe i Branko, imate dugogodišnje iskustvo a ja sam tek na početku. Ipak evo i moj prilog ovom klubu obožavatelja.
Zašto volim Ubuntu

Ubuntu je prva distra s kojom sam se susreo. Preko njega sam ušao u Linux svijet. Dočekao me prvi dan kada sam saznao da postoji još nešto osim Windowsa. Da, poželio mi je dobrodošlicu onda kada još nisam znao za FLOSS, Open Sorce Software, GNU/Linux i ostale pojmove. Moram priznati još uvijek mi neki od njih nisu jasni ali ne mrzim ih zbog toga što nisam još dovoljno naučio o svemu tome.
Naravno, volim i druge distribucije ali Ubuntu je br.1. Točnije Xubuntu zato jer ima meni najbolje sučelje xfce. To je definitivno moj izbor bez obzira što god tko rekao ili mislio. Dok god postoji USC iz kojega jednostavno i besplatno mogu instalirati programe, ostati će tako.
Teško je meni iz kuta običnog korisnika opisati nekome tko je doma u svemu tome moj pogled ali evo trudim se. Velika većina zajednice bolje je upućena u IT nego ja. Ali probajte ovako, zaboravite veliku većinu svega što znate i stavite se tako u moj položaj (početnika, amatera). Možda ćete tada bolje razumjeti moje razmišljanje o OS-u, kojeg koristim.
Danas čitam da postoji i Ubuntu Smartphone. Pratim novosti koliko mi to dozvoljava moje skromno poznavanje engleskog. Veseli me to. Zašto ne isprobati (kad bih imao pametni telefon) i tu opciju. Izgleda solidno, sviđa mi se a poznajem donekle taj Ubuntu.
U svakom slučaju imam pravo voljeti nešto ili nekoga. Čitam ja i kritike i razmišljanja koja nemaju baš puno veze sa temom ili člankom ispod kojeg se nalaze.
Gledam na sve to samo i isključivo tehnički. Možda razmišljam primitivno i laički ali to je moje mišljenje. Nisam uložio ništa a dobio sam OS koji služi svrsi. Da, volim ikone, volim klikati mišem, ne znam što je kernel, nisam hacker a ipak uživam igrajući se i radim sve što većina prosječnih korisnika radi na računalu.


Lijepo i iskreno. Bravo Vlado. :thumbs

Nevezano za Ubuntu, žao mi je što se kroz naš forum stalno provlači da je nekako uncool imati/koristiti šarene ikone, koristiti GUI gdje se god može, odnosno sve što je Vlado spomenuo u zadnjoj rečenici.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Ne znam... meni je nekako jako drago da postoji Linux Mint, koji Linux ima i u nazivu i koji vozi dobrim kolosjecima. :)
On je i dalje distra okrenuta zajednici i korisnicima, a ne osobnom profitu. No ne bih oftopičaril ovdje.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Suko je napisao/la:..tako da ću možda jednoga dana akobogda instalirati Arch, a možda i Gentuj!..

Ovo si, Suko, dobro rekao za obe distre; jednog dana! :D
Jooj, kad se sjetim prve instalacije Archa.. :facepalm i onda mi još se pušu sa KISS principom! :D Yeah, KISS. Kiss my ass! :D Enivej, to je ružno sjećanje, ali čak ni dan danas ne mogu Arch složiti ispod 2 sata. I malo sam rekao! Ali, da ne oftopičarim dalje, Ubuntu je i mene doveo u Linux svijet, ali NIJE prva distra koju sam koristio. Prije Ubuntua sam par puta podigao live CD Knoppixa sa nikad prežaljenim KDE3 DE-om. :)
Ubuntu mi je drag bio do verzije 11.04. Tu me razočarao svojim daljnjim razvojem, tromošću, a u zadnje vrijeme i spywareom. Smatram da je, kako je i Grof rekao, Linux Mint izvukao upravo ono najbolje iz Ubuntua i unaprjedio ga! Ubuntu (današnji) fuj, Linux Mint FTW, Arch get it simpler! :D ;) :)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Fugu je napisao/la:Lijepo i iskreno. Bravo Vlado. :thumbs

:thumbs
Vlado, ne obaziri se na pretjerivanja, samo ti polako idi svojim putem.


Da se i ja pridružim klubu. Nisam fan, ali sam povremeni korisnik Ubuntua. To sam već nekoliko puta napisao, pa neću ponavljati. Donedavno sam ga koristio i u firmi na kompu koji sam prodao s instaliranim Ubuntuom 10.04. Možda sam tako stavio bubu u uho dečku koji je kupio taj stroj, nikad se ne zna.

Nevezano za Ubuntu, žao mi je što se kroz naš forum stalno provlači da je nekako uncool imati/koristiti šarene ikone, koristiti GUI gdje se god može, odnosno sve što je Vlado spomenuo u zadnjoj rečenici.

Ja se na to uopće ne obazirem. Koristim i GUI i terminal, ovisi što trebam obaviti, a ponekad ovisi i o raspoloženju, kako mi dođe taj dan ili sat :)

GUI koristim preko 20 godina, kliketanje sam upoznao na Amigi s Workbenchom i ako netko misli kako je to nešto uncool, onda ne znam što taj radi uopće u životu. Terminal je nezamjenjiv za mnoge stvari, ali isto tako neke stvari je gotovo nemoguće obaviti bez GUI-ja.

Uncool može biti nezainteresiranost za bilo kakvu kreativnost i svakodnevno kliketanje samo po fejsiću, ali to je druga tema, neću dalje... ;)
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
drone je napisao/la:Uncool može biti nezainteresiranost za bilo kakvu kreativnost i svakodnevno kliketanje samo po fejsiću, ali to je druga tema, neću dalje... ;)


Meni se Linux čini vrlo kreativnim područjem. Toliko je toga za isprobati, prilagoditi, igrati se sučeljima, zapravo baviti se samim OS-om i uživati, a da ga još niste niti počeli koristiti kao alat ili sredstvo za druge stvari (posao, zabavu, komunikaciju i ostalo).
Tko voli Linux, a nije ga napustio taj istraživački crv, bez obzira na računalno znanje, nije uncool, sigurno.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Danas cu testirat ubuntu 13.04 daily build, da vidim ima li kakva napretka.
Nije sloboda radit ono sto hoces, nego da ne radit ono sto neces.
Avatar
Postovi: 324
Postovi: 324
Pridružen/a: 30 kol 2011, 04:14
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
jasox je napisao/la:Danas cu testirat ubuntu 13.04 daily build, da vidim ima li kakva napretka.


Sasvim solidna, brza i lijepa dista za jednog 'obicnog' korisnika. Ono sto mi se najvise svidja jest HUD i overlay scrollbars, predivne ubuntu inovacije plus ubuntu fontovi koji onose novu dimenziju prilikom koristenja racunara. Pa i dash nije los, puno je brzi nego prijasnje verzije, iskreno vise bi volio da imamo nesto slicno finderu na mac os-u, al i ovo nije lose za brzo pokretanja aplikacija korstenjem samo tastature.

Mislim da sam nasao jedan bug, kad promjenim layout, shortcut za prikazivanje desktopa ne radi ctrl + super + d.

Ubuntu koristi linux, Ubuntu NIJE LINUX i nema potrebe da naglasava kako je to linux, kao sto mnogi navode. Nadam se da ce ova sapunica oko Amazona da se vise rijesi, i da ce Canonical popustiti i udovoljiti ljudima koji ne koriste Ubuntu, sala sala :D.
Nije sloboda radit ono sto hoces, nego da ne radit ono sto neces.
Avatar
Postovi: 324
Postovi: 324
Pridružen/a: 30 kol 2011, 04:14
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Da nije bilo Ubunta ne bi se uopće počeo zanimati za Linux i ne bi ušao u taj svijet. To mi je bila početna distra, onda sam sljedećih 3 godine isprobavao i bavio se s čitavim nizom različitih distri, da bi se onda vratio i ostao na 12.04.
S ovom verzijom sam zadovoljan, sav hardver mi ovdje radi kako i treba (bez da moram magijati i svako malo nešto prtljati), skoro pa sav softver koji uopće postoji za Linux dostupan mi je iz repozitorija, podrška i broj raznih net izvora sa savjetima je prva liga, dock sam i inače uvijek stavljao na lijevu stranu desktopa jer mi je to nekako logično mjesto za dock, zahvaljujući SSD disku i Nvidia grafici responzivnost je odlična, dash zapravo relativno rijetko koristim tako da mi i ne smeta, sve u svemu nemam namjeru tako skoro maknuti se s 12.04 (a ta će verzija biti podržana još više od 4 godine).
Zadnja izmjena: Abnormal; 04 sij 2013, 14:28; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 445
Postovi: 445
Pridružen/a: 18 svi 2010, 22:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
jasox je napisao/la:Ubuntu koristi linux, Ubuntu NIJE LINUX i nema potrebe da naglasava kako je to linux, kao sto mnogi navode.

Misliš na kernel?
Moglo bi se reći da ni Arch, Slackware, Gentoo, Mint pogotovo, niti bilo koji drugi sličan OS nije Linux nego koristi Linux, ali tako ne govorimo. Ubuntu je GNU/Linux sistem. Hoće li to ostati i u budućnosti ili će postati neki zaseban OS, samo baziran na Linux kernelu, poput Androida ili mnogih embedded sustava, vidjet ćemo, ali trenutno je GNU/Linux.

https://help.ubuntu.com/12.04/installat ... linux.html
The most important part of an operating system is the kernel. In a GNU/Linux system, Linux is the kernel component. The rest of the system consists of other programs, many of which were written by or for the GNU Project. Because the Linux kernel alone does not form a working operating system, we prefer to use the term “GNU/Linux” to refer to systems that many people casually refer to as “Linux”.

;)
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.