Sada je: 18 tra 2024, 17:13.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Prva distra koju sam instalirao na svoj komp. Koristio ga godinama maltene do pred koji mjesec.
Da mi Unity nije prespor možda bi ga i dalje koristio.
Sve je radilo, nije se kršio. Sve se moglo na njemu. Programa ima na netu ko blata.
Moji roditelji imaju Ubuntu 9.04 kojem je prije milijun godina istekla podrška. Sve radi. Evo prije neki dan sam baš čačkao po njemu.
Iako sam koristio Ubuntu nekako sam sam svojom glavom uspio prokljuviti da se radi o Linuxu. Poslije sam opet nekako nadošo da Ubuntu nije jedini Linux (Isto svojom glavom). I sad nekako kad se prisjetim svega, čudo je da sam unatoč svim Markovim nastojanjima upoznao FLOSS filozofiju, nadošao na druge distre, neke od njih i oprobao i skrasio se na totalno ne-main stream jednoj takvoj koja je opet namjenjena ljenčinama.
Da nije bilo Ubuntua pitanje je kako bi moj životni put tekao i sada bi najvjerojatnije koristio Mac i dizao u nebo vizionara Stevicu.
Tako da mu lijepo hvala što me uspio očuvati krivoga puta i doveo me na svjetlo tako da ću možda jednoga dana akobogda instalirati Arch, a možda i Gentuj!
Eto, Vl@do neka nas dva budemo jedina dva člana Ubuntu fan kluba. Dosad nisam bio član nijednog. (Bar ne duže vremena) ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Da nije bilo ubuntua, vjerojatno nebih nikad dosao ovdje na forum, upoznao predivne ljude i usao u gnu/linux svijet.
Da nije ubuntua, nebih probio led na stranici i napisao svoj prvi clanak ovdje (link).
Ubuntuu zelim sve najbolje, neka rade sto god ih je volja, i ovom porukom nezelim potaknut jos ratova koji su vec aktivni.
Kako sam vec napomenuo ranije, instalacija Archa je u planu, s time necu prec na evil side i krenut s losim rijecima prema ubuntuu. Tako da, count me in the club.
“Small shifts in your thinking, and small changes in your energy, can lead to massive alterations of your end result.”
Avatar
Postovi: 2232
Postovi: 2232
Pridružen/a: 29 lis 2012, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
OS: SLCKWR 14.1
Da, ali to je bilo - tada! Tada se Ubuntu nije sramio što je Linux distra i nije to skrivao pod tepih.
Danas su eto, druga vremena i Canonical ima drugu filozofiju. FIlozofiju koja kaže kako nije baš mudro Ubuntu preglasno nazivati Linuxom. Vjerojatno iz dva razloga:
1. Linux je još uvijek sinonim za nešto komplicirano.
2. Linux? Zar postoji još nečega osim Ubuntua? Da vidim... aha, super - pa zbogom Ubuntu, neš' ti mene vezati za sebe, više mi paše prava FLOSS sloboda.. ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grofe i Branko, imate dugogodišnje iskustvo a ja sam tek na početku. Ipak evo i moj prilog ovom klubu obožavatelja.
Zašto volim Ubuntu

Ubuntu je prva distra s kojom sam se susreo. Preko njega sam ušao u Linux svijet. Dočekao me prvi dan kada sam saznao da postoji još nešto osim Windowsa. Da, poželio mi je dobrodošlicu onda kada još nisam znao za FLOSS, Open Sorce Software, GNU/Linux i ostale pojmove. Moram priznati još uvijek mi neki od njih nisu jasni ali ne mrzim ih zbog toga što nisam još dovoljno naučio o svemu tome.
Naravno, volim i druge distribucije ali Ubuntu je br.1. Točnije Xubuntu zato jer ima meni najbolje sučelje xfce. To je definitivno moj izbor bez obzira što god tko rekao ili mislio. Dok god postoji USC iz kojega jednostavno i besplatno mogu instalirati programe, ostati će tako.
Teško je meni iz kuta običnog korisnika opisati nekome tko je doma u svemu tome moj pogled ali evo trudim se. Velika većina zajednice bolje je upućena u IT nego ja. Ali probajte ovako, zaboravite veliku većinu svega što znate i stavite se tako u moj položaj (početnika, amatera). Možda ćete tada bolje razumjeti moje razmišljanje o OS-u, kojeg koristim.
Danas čitam da postoji i Ubuntu Smartphone. Pratim novosti koliko mi to dozvoljava moje skromno poznavanje engleskog. Veseli me to. Zašto ne isprobati (kad bih imao pametni telefon) i tu opciju. Izgleda solidno, sviđa mi se a poznajem donekle taj Ubuntu.
U svakom slučaju imam pravo voljeti nešto ili nekoga. Čitam ja i kritike i razmišljanja koja nemaju baš puno veze sa temom ili člankom ispod kojeg se nalaze.
Gledam na sve to samo i isključivo tehnički. Možda razmišljam primitivno i laički ali to je moje mišljenje. Nisam uložio ništa a dobio sam OS koji služi svrsi. Da, volim ikone, volim klikati mišem, ne znam što je kernel, nisam hacker a ipak uživam igrajući se i radim sve što većina prosječnih korisnika radi na računalu.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Da, druga su vremena.
Evo iz osvrta na Quetzal:
Ubuntu u posljednje vrijeme generira snažnu polarizaciju među Linux korisnicima. Nekada smo ga svi voljeli osim onih par hardcore Linuxaša i željno smo očekivali svako novo izdanje. Sjećam se da smo na forumu znali i po mjesec dana prije stavljati one male sličice s brojačima dana objave.

Na dan objave nisi mogao doći niti blizu Ubuntuove službene stranice a par dana nakon izlaska, download nove verzije Ubuntua je bio bolno spor. Nakon downloada slijedilo je instaliranje na hard i nakon toga barem jedno tri do četiri tjedna razgovora na forumu o toj verziji Ubuntua. Što valja, a što ne. Dijelili smo tweakove i postali screenshotove. Općenito se nakon izlaska Ubuntua jedno mjesec dana zanemarivalo manje-više sve vezano uz ostatak Linux događanja.

Nekada je Ubuntu ovako izgledao. Bio je ružan i svi smo ga voljeli.

U posljednje vrijeme se to sve manje događa. 12.04 smo iščekivali poluzainteresirano jer se radilo o LTS-u koji će konačno postaviti stvari tamo gdje im je bilo mjesto.

Ostatak priče je na žalost tužniji.
Svejedno, zbog Ubuntua sam tu a vjerujem da je i velik dio ljudi isto tako svoje prve korake napravio na Ubuntuu. Pa mu makar to priznam.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
da...preko Ubuntua sam ušao u GNU/Linux svijet. Na tome mu hvala, a o novim potezima Canonicala ne bi...mučna je to tema
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Shicy je napisao/la:da...preko Ubuntua sam ušao u GNU/Linux svijet. Na tome mu hvala, a o novim potezima Canonicala ne bi...mučna je to tema
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Shicy je napisao/la:da...preko Ubuntua sam ušao u GNU/Linux svijet. Na tome mu hvala, a o novim potezima Canonicala ne bi...mučna je to tema


Za Canonical je potrebna posebna tema, da se istresu sva misljenja.
“Small shifts in your thinking, and small changes in your energy, can lead to massive alterations of your end result.”
Avatar
Postovi: 2232
Postovi: 2232
Pridružen/a: 29 lis 2012, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
OS: SLCKWR 14.1
nije potrebna...dosta se žuči već prosulo po Naslovnici...
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Ajd, u neku ruku sam mu zahvalan. Da je radil ne bi uzel Debian :mrgreen:
Lutherus
Lutherus

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.