Sada je: 16 tra 2024, 19:08.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Večeras sam nadogradio Kubuntu s 20.04 LTS na 22.04 LTS.

Provjerio sam je li bilo što novo za 20.04, a kad je prošao sve obnove i lista update ostala prazna unio sam naredbu
Kod: Označi sve
pkexec do-release-upgrade -m desktop -f DistUpgradeViewKDE
u KRunner.

Postupak je dalje tekao automatski dok se nije blokirao zbog Firefox snapa. Pojavila se "vječna" poruka
pending update of Firefox snap
Pronašao sam moguće rješenje da se u terminalu unese
Kod: Označi sve
killall firefox
sudo snap refresh
, ali sam umjesto toga riskirao, resetirao računalo i zatim u terminal unio
Kod: Označi sve
sudo dpkg --configure -a
, da dovrši nadogradnju.

Nove teškoće privremeno je izazvao Discover (Software Center). Prijavio je 222 programa za nadogradnju, ali mi je uskratio administrativne ovlasti. Na to sam aktivirao Muon package manager i kroz njega proveo sve nadogradnje. Nakon toga normalno je proradio i Discover.

Uklonjen je stari Firefox, a novi Firefox snap instalirao sam kroz Discover. Dalje nije bilo problema. Sadašnje radno okruženje je Plasma 5.24.6, a distra Kubuntu 22.04.1.

Čitao sam i na webu i u Discoveru žalbe korisnika na račun Firefox snap aplikacije, ali barem u prvih nekoliko sati rada nisam primijetio nikakav problem. Brzina, video, slova, sve je u redu. Nadam se da će tako i ostati.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ne brini, početno oduševljenje će proći ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 659 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Zašto? Čudi me tvoj pesimizam, inače mu nisi sklon. A ja ionako nisam bio baš oduševljen, to bi bilo pretjerano reći, samo sam zadovoljan.

Dan nakon ove velike nadogradnje mogu reći da sam i dalje svime zadovoljan. Vidio sam, doduše, da je potrošnja RAM osjetno veća nego prije, možda trećinu ili čak polovicu troši više RAM nego ranije Kubuntu 20.04. U stanju mirovanja ide čak do 1.3 GB. Međutim, to me ne brine jer imam 16 Gb RAM na raspolaganju, a nikad nisam istovremeno pokretao puno različitih aplikacija, niti mnogo tabova.

Šteta je što su povukli KSysGuard; instalirao sam Htop. Sustav je općenito brz i stabilan, prilično lijepo izgleda.

Uoči nadogradnje pripremio sam instalacijski USB-stick s provjerenim Linux Mint 21 Mate, za slučaj da nešto pođe loše, a za svaki slučaj snimio sam i cijeli Home folder na vanjski disk, ali nije bilo potrebe za time. Ništa nije puklo, ništa nije nestalo, iako sam zbog prije spomenute blokade kod Firefox snap resetirao računalo dok cijeli postupak nije bio pravilno završen.

Među radnim okruženjima Mate mi ostaje drag i pouzdan, no sve više mi smeta nedostatak tzv. preciznog skaliranja, kako s pravom često ističe @Dedoimedo u svojim osvrtima na nove verzije distri. Caja kao upravitelj foldera u Mate okruženju to omogućava u prevelikim skokovima, 100-150-200, a Plasma se može fino namjestiti u koračićima od po 6.25% i to je zbilja mnogo bolje. Također, ugodnije je namjestiti boju zaleđa i ikona kroz System Settings u Plasmi, nego kroz terminal u Mate okruženju, a i KRunner pomalo razmazi korisnika.

Gledao sam i neke druge KDE distre, Manjaro, KDE Neon, OpenSuse, ali Kubuntu mi je najbolje legao i zasad ću ga zadržati. Pođe li po zlu, Debian Mate ili LM Mate uvijek su pri ruci i pouzdajem se u njih.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Zbog FF snapa sam napustio Kubuntu 22.04 i prešao na LM 21,... nije da ne možeš maknuti FF snap (i "pokušati" ga blokirati da se ne vrati u budućnosti) i staviti FF deb no nakon nekog vremena se FF deb raspadne,... i od tuda pesimizam kad te jedna odluka neke tvrtke (Canonicala i njihovo guranje snapa) natjera da odustaneš od neke distribucije i odeš negdje drugdje :(

Istina je da skaliranje radi dobro u Kubuntuu, ali radi sad i u Linux Mintu Cinnamon koji ne koristi snap ni za jednu aplikaciju ::bravo

slika

PS. Skaliranje ti radi dobro i u Ubuntu Unityu (ali koristi snap) i elementaryOS-u 6,1 (koji ne koristi snap, ali se i temelji na U20.04, eOS 7 će najvjerojatnije doći sa snapom).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 659 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Zar bi zbog jedne aplikacije napustio cijelu distru? Odviše radikalno rješenje.

Pritom ne znam ni što je baš toliko loše s FF snap. Istina, koristim ga samo jedan dan, ali ne vidim zasad nikakvu teškoću. Jednako je brz i stabilan, gledao sam filmove i snimao glazbu, čak sam igrao šah. Ne znam hoće li biti problema s nadogradnjom, no sad sve radi kako treba.

Vidio sam da su se neki korisnici žalili da im je nestala ikona za pokretanje weba, tako je bilo i meni kad sam maknuo stari Firefox, ali vratila se čim sam kroz Discover instalirao novi.

Što se tiče skaliranja, ne znam potječu li slike koje nudiš s okruženja Cinnamon ili Mate. Cinnamon si ranije spominjao, ali meni nije legao i ne sviđa mi se. Uostalom, opet su to, koliko ovdje vidim, preveliki skokovi: 100-125-150.

Ostajem čvrsto uz Kubuntu 22.04 i Plasmu, a pratit ću sve što se događa.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ok, aj na brzinu ubaci u "FF snap" Video DownloadHelper i onda probaj dodati (instalirati) Video DownloadHelper Companion App koji je nužan da bi VDH radio pa javi rezultat.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 659 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
rudar je napisao/la:................................Ostajem čvrsto uz Kubuntu 22.04 i Plasmu, a pratit ću sve što se događa.


Kubuntu je odličan :thmb-up . Nije to kao nekad "teška" distra. Stvarno su je ispeglali :-D

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1024
Postovi: 1024
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
bertone je napisao/la:Ok, aj na brzinu ubaci u "FF snap" Video DownloadHelper i onda probaj dodati (instalirati) Video DownloadHelper Companion App koji je nužan da bi VDH radio pa javi rezultat.


Ne treba mi, pa neću. Učitavao sam glazbene spotove pomoću Savefromnet, odnosno ubacivši čarobno dd na početak web-adrese, kako je @Cooleech davno preporučio na stranicama ovog foruma.

Međutim, ako FF snap toliko zapinje, zašto se ne instalira neki drugi preglednik? Vivaldi, Midori, Opera, Chromium... Mislim da danas čak i računala s MS Win 10/11 omogućavaju rad s paralelnim web preglednikom.

Ne mogu predvidjeti u kojem će se pravcu razvijati cijela ova priča s FF snapom, ali zasad me podsjeća na teške polemike nastale kad se pojavio SystemD. Velik dio Debian zajednice se zbog ustrajanja uz SysVinit otcijepio i pokrenuo zasebnu distru, Devuan, a danas paralelno postoje jedni i drugi i nema bitne razlike, osim što Devuan ipak zaostaje.

Kao mali korisnik imao sam Sysvinit u MX Linux, u ostalim distrama koje sam instalirao i koristio (Mint, Debian, Manjaro, zadnju nepunu godinu Kubuntu) SystemD i baš nikakve razlike nisam zato zapazio.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
NoMaam je napisao/la:
rudar je napisao/la:................................Ostajem čvrsto uz Kubuntu 22.04 i Plasmu, a pratit ću sve što se događa.


Kubuntu je odličan :thmb-up . Nije to kao nekad "teška" distra. Stvarno su je ispeglali :-D

Pozz


Načelno se slažem, ali ova zadnja LTS verzija ipak je teža za resurse, troši puno više memorije. Osobno mi nije problem jer imam na raspolaganju računalo koje su donedavno zvali pravom radnom stanicom i ne osjećam nikakav pritisak, ali da je manje RAM-a, ne bi bilo lako.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:
bertone je napisao/la:...
Međutim, ako FF snap toliko zapinje, zašto se ne instalira neki drugi preglednik? Vivaldi, Midori, Opera, Chromium... Mislim da danas čak i računala s MS Win 10/11 omogućavaju rad s paralelnim web preglednikom.
...

Zato što VDH radi samo na Firefoxu (ako nije snap), Edgeu i Chromu (ne i Chromiumu), dd metoda radi, ali ne uvijek i svugdje no nije to bit, bit je da nema mogućnosti da korisnik na početku odabere hoće li snap ili deb nego je netko odlučio da će to biti snap jer je to bolje za korisnike, a to je jedan oblik fašizma kao što je fašizam bio da se trebamo/moramo cijepiti ako želimo/trebamo nekamo otići bez obzira jesam li u rizičnoj skupini ili ne,...

... no otišao sam sad od teme a to je Kubuntu. Osobno sam ga koristio 3-4 mjeseca nakon izlaska no strgao sam ga i poslije mi se nije dalo ponovno ga instalirati i dati mu još jednu šansu (dok se ponovno ne raspadne :-D ) iako nije sam OS kriv nego ja.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 659 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.