Sada je: 29 ožu 2024, 10:42.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

IMG_3122.jpg
IMG_3122.jpg (178.47 KiB) Pogledano 6170 put/a.
Pozdrav! Susjed mi se vratio s navigavanja s problemom. Ima netbook Samsung i Mint 20 Ulyana i kod startanja se ne može ulogirati jer mu ne prihvaća lozinku. Točnije, ponovno starta i traži lozinku. Kad unesem krivu lozinku, onda to i napiše. Druga stvar je da ne prihvaća vanjski USB ili DVD za bootanje. Mislio sam sa Live Mint ući i probat vidjeti o čemu se radi ali neda. Koliko sam kopajući po netu vidio, moglo bi se raditi o prepunjenom ssdu. Uspio sam slikati stanje pa ga prilažem, jer će netko znati o čemu se radi i kako to riješiti, jer ima dokumentaciju na lapu koju treba.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Problem je gotovo sigurno u napunjenom SSD-u, a sad zašto se neće bootati s USB-a je drugi problem. Kod Samsunga se boot izbornik pokreće sa F10. Možda su funkcije zamijenjene pa trebaš Fn+F10, probaj i jedno i drugo. Najbolje pokušaj bootati nakon što je laptop bio isključen jer neki ne daju nakon restarta.

Nego, jesi li probao očistiti disk kroz recovery? Drži lijevi shift dok se ne pojavi GRUB loader, odi u advanced options, odaberi recovery i onda clean. Nakon toga možeš odabrati root shell i obrisati trash koji se nalazi u /home/$USER/.local/share/Trash. Dodatno, možeš isključiti swapfile pomoću swapoff -a i iskomentirati ga u fstabu.

Javi kako ide i što si napravio.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Netbook je NP905S3G K01ee, i nije došaon sa Linuxom, nego sam ga jedva instalirao jer je imao neke blokade. Grub ili Bios je od windowsa pa sam probao šta si napisao, ali ne trza. Uzmi s rezervom jer nisam baš doma sa grubom ni sa terminalom.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Ne kužim, GRUB je samo boot loader, nema veze s BIOS-om. Snimi boot proces pa nam uploadaj, ako možeš. Nekako moraš doći do tog dijela gdje biraš ili editiraš kernel command line.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
oldman je napisao/la:Netbook je NP905S3G K01ee, i nije došaon sa Linuxom, nego sam ga jedva instalirao jer je imao neke blokade. Grub ili Bios je od windowsa pa sam probao šta si napisao, ali ne trza. Uzmi s rezervom jer nisam baš doma sa grubom ni sa terminalom.

Jedno laičko promišljanje, sumnjam da će biti od pomoći, ali idemo redom:

Nisam ni ja u cvijetu mladosti, ali sa terminalom se snalazim, a /boot/grub/grub.cfg editiram po potrebi, šta mi je svojevremeno bio „svemirski brod”, ovaj idući savjet sam dobio od @Lutherusa
Kod: Označi sve
root@debian11:~# nano /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/01_debian.conf

Unosimo cod
Kod: Označi sve
[SeatDefaults]
# autologin-user=username
autologin-user=oldman
## odnosno ovo oldman se mjenja sa userom od frenda
autologin-user-timeout=0

Ovo je način kako u debianu uopće zaobići lozinku, ali za to prvo treba doći do ekrana, šta je o ovom slučaju problem, tako da ovo otpada...

Drugi način, ako je moguće, dodavanje drugog diska, te instalacija na njemu novog sustava, ako se USB ili DVD pokrenu kao install mogućnost... ako već neće u Live modu.

Treba li ovdje provjeriti red podizanja u BIOS-u ???

Tada sa tog novog sustava pristupiti problematičnome disku, jasno, ovo traži ulaganja u novi disk (ili polovni / posuđeni externi, HDD ili SSD)

Možda je moguća instalacija preko postojećeg sustava, ali jedino ako je ranije formiran nezavisan /home folder, (a što sumnjam u ovome slučaju), tako da se pri novoj instalaciji ne formatira /home folder u kojemu se nalazi tražena dokumentacija...

Na kraju bih ipak sačekao nekoga od znalaca, da o ovome kaže koju riječ...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Stvar vraćena vlasniku uz preporuku servisa u Splitu. Nešto su radili prije nego sam ga dobio po nekim internetskim uputstvima, tako da nemam pojma (a ni vlasnik),šta su uradili. Uglavnom, ne prepoznaje vanjski uređaj za bootanje. Kaže da mu se to dogodilo jer je prebacivao s vanjskog diska video materijal za gledanje dok je na platformi. SSD mu je 250GB i izgleda da ga je zapunio jer je ostavio preko noći da se prebacuje. pface
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Samsung - Oldman
1 : 0

Prebrzo si se predao... :D
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Hehe, tvoja perspektiva. Samo sam mudro postupio. Znat češ kad dođeš u moje godine. :-D
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
domy_os je napisao/la:Samsung - Oldman
1 : 0

Prebrzo si se predao... :D


Ja to vidim kao:

Samsung - Oldman - vlasnik laptopa

1 : 1 : 0

:-D


oldman je napisao/la:Hehe, tvoja perspektiva. Samo sam mudro postupio. Znat češ kad dođeš u moje godine. :-D


Mudro si postupio :kinez:
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
oldman je napisao/la:Hehe, tvoja perspektiva. Samo sam mudro postupio. Znat češ kad dođeš u moje godine. :-D


Da sam nakon pada preko prve stepenice odustao od penjanja i guranja naprijed, ne bih postigao sve što sada imam. Nadam se da u tvojim godinama neću promijeniti mišljenje. :)
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.