Sada je: 13 svi 2024, 07:30.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

POZDRAV SVIMA.
NA NOVOM LAPTOPU ASUS K550V ( INTEL i5-6300HQ S KARTICOM NVIDIA GEFORCE GTX 950M ) LINUX MINT 18 SAM USPJEŠNO INSTALIRAO ALI PRILIKOM KOMANDE GAŠENJA NE ŽELI SE UGASITI OSIM AKO GA FIZIČKI IZGASIM NA TIPKI. TO MI JE SMETALO PA SAM INSTALIRAO OPENSUSE 42.3 KOJI NEMA TIH PROBLEMA.
IPAK. ZA SVAKODNEVNO KORIŠTENJE NAVIKAO SAM NA LINUX MINT I AKO RIJEŠIM OVO PONOVO BI GA INSTALIRAO NA DISK ( U PITANJU JE SSD ).
IMA LI NETKO RIJEŠENJE ZA OVAJ PROBLEM?
FALA.
MARK
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 16 ruj 2017, 20:39
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: openSUSE
Bok,

Prvo, nemoj koristiti caps lock, nego piši normalno. Sve velikim slovima je ekvivalent deranja i nije kulturno.
Drugo, možeš uvijek ručno upisati:
Kod: Označi sve
 sudo shutdown -hP now
. Treće, nemoj gasiti lapotop pritiskom na tipku, to je jako loša ideja.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Fala na odgovoru i uputama. Pozdrav.
Mark
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 16 ruj 2017, 20:39
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: openSUSE
Nije do Minta. Već neko vrijeme, apsolutno svi ubuntoidi na određenim konfiguracijama ( moj laptop je među njima ), ne gase mašinu. Namjerno nisam potražio pomoć na forumu, volim sam istraživati i rješavati probleme. Ovaj mi se čini najinteresantnijim u posljednjih nekoliko godina ( pa sam ga sebično zadržao za sebe ). Ovo što je ponudio kolega Shrike ne rješava moj problem ( kubuntu ). Ali ako ovom kolegi rješava onda bi najbolje bilo naredbu zalijepiti za nekakvu ikonicu ( može i bez sudo ).
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
teorijavelikogpraska je napisao/la:Nije do Minta. Već neko vrijeme, apsolutno svi ubuntoidi na određenim konfiguracijama ( moj laptop je među njima ), ne gase mašinu. Namjerno nisam potražio pomoć na forumu, volim sam istraživati i rješavati probleme. Ovaj mi se čini najinteresantnijim u posljednjih nekoliko godina ( pa sam ga sebično zadržao za sebe ). Ovo što je ponudio kolega Shrike ne rješava moj problem ( kubuntu ). Ali ako ovom kolegi rješava onda bi najbolje bilo naredbu zalijepiti za nekakvu ikonicu ( može i bez sudo ).



Što se točno dogodi kada upišeš tu naredbu?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:
teorijavelikogpraska je napisao/la:Nije do Minta. Već neko vrijeme, apsolutno svi ubuntoidi na određenim konfiguracijama ( moj laptop je među njima ), ne gase mašinu. Namjerno nisam potražio pomoć na forumu, volim sam istraživati i rješavati probleme. Ovaj mi se čini najinteresantnijim u posljednjih nekoliko godina ( pa sam ga sebično zadržao za sebe ). Ovo što je ponudio kolega Shrike ne rješava moj problem ( kubuntu ). Ali ako ovom kolegi rješava onda bi najbolje bilo naredbu zalijepiti za nekakvu ikonicu ( može i bez sudo ).



Što se točno dogodi kada upišeš tu naredbu?


Dogodi se ono što bi se i trebalo dogoditi kada se klikne na naredbu za gašenje, jer aplikacija za gašenje poziva tu naredbu. Prekinu se procesi ( barem mislim da se prekinu, osim onog jednog ključnog koji se izgleda vrti u beskonačnost ). Nisam još otkrio koji je. I negasi ga. Osim tipkom ili čekićem, kolega Shrike.
U svakom slučaju hvala na trudu, evo upravo si mi pokrenuo vijuge. Ukoliko se riješim plimuta, onda bih trebao vidjeti tekstualno gdje će stati, možda.

Evo male dopune. Tko bi rekao. Kod gašenja, traži da se odlogiraš i tu se smrzne i stoji li ga stoji. Kad riješim, javiti ću kako. Ako netko zna promptno, neka pomogne kolegi, ja ću se malo poslije pozabaviti time.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Moguće da je do systemd time outa koji je najčešće namješten na 1:30, to se meni tu i tamo dešavalo na Ubuntuu ali ne dešava mi se to već dugo. Možda nije to, ali meni je bio sličan problem sa kašnjenjem. Treba pogledati systemd log da se vidi što koči gašenje. Da li se laptop ugasi nakon nekoliko minuta čekanja?
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Moguće da gnjavi i acpi ili neke druge postavke u biosu, npr usb3. Pregledaj logove najpametnije.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Negdje sam pročitao nešto na tu temu prije godinu ili godinu i pol i tamo su ljudi u ne baš lijepom kontekstu spominjali mamu Intelu i Skylake CPU-u no navodno je Intel obećao da će pokrpati firmware za CPU no vjerojatno nisu ili nisu dobro jer se isto događalo i sa izlaskom Kabylake CPU-a... s time da je kod Kaby-a bilo još i gore jer se kompovi nisu htjeli ni upaliti... uglavnom zaključak tih pisanja je bio da čipset za Sky i Kaby ne rade dobro sa nekim napajanjima jer ne dobivaju dobar signal za paljenje/gašenje... prokletstvo smanjivanja napona i proizvodnih procesa CPU-a pface
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11359
Site Admin
Postovi: 11359
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Zahvaljujem kolege. Na uključivanju u rješavanje problema. I kada to riješimo, bojim se da to neće biti univerzalno rješenje. Kako za koju mašinu. Ako se netko sjeća, instalacije kod prijelaza kernela sa 2.26......nešto na nešto, problem sa mrakčinom na ekranu, a sve u pozadini radi. Bilo je stotinu rješenja, a i nijedno. Isprobati ću sve opcije koje ste predložili. Ali ću isto tako krenuti i u pravcu prilagodbe kernela ili zamijeni cijeloga. Kada budem imao nekakvih pomaka, javim se. Za sada samo, hvala.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.