Sada je: 29 ožu 2024, 09:51.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

A što reći... UbuntuGnome 17.04 kao UbuntuGnome 17.04 sa Pop Temom (koliko za sad vidim).

Ono što je u današnje vrijeme zanimljivo je skidanje 1.7 GB teškog ISO-a koje je trajalo 18+ sati (da, osamnaest pface )... za usporedbu ISO elemantaryOS-a ili LinuxMint-a koji su veliki oko 1,6 GB skinem za par minuta... čitajući po redditu tako je svima, a na pitanje zašto ne ide brže ili zašto nema ISO-a na torrentu, prvi odgovori s bili: "čemu?" rofl2

Uglavnom, radi kao svaki drugi (normalni) 17.04 i ne vidim po čemu je Alfa szbunjen

slika slika slika

https://system76.com/pop
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Imaš na redditu, javlja se i njihov CEO. Oni daju podršku svojim kupcima i znaju koje su želje. U biti to je to, ono što smo raspravljali na temu za komercijalni linux. Kontroliraju hardver koji ugrađuju i za njega softver koji radi.

https://www.reddit.com/r/pop_os/comment ... _of_other/

This is our alpha release announcement and planning for features in only complete for appearance and streamlining installation and setup. Features will be decided through public and open user testing and community involvement. There is one overarching purpose to our work which will guide inclusions and prioritization- making Linux (and Pop OS) the most productive environment possible for people that use their computer to create. That might include making it extremely fast to setup a dev environment, improving notifications, making sure the latest versions of nVidia is available for CUDA, etc.

We hope that the work we perform is seen by upstream projects as professional, carefully thought out, user tested, and exhibiting technical excellence. If we achieve those objectives, then I think upstream is likely to accept our work into the great Linux ecosystem. As far as I recall, this is a new approach to distro development and there is much to learn. GNOME folks! bear with us as we get our feet under us for these processes.

It's unknown to most, but we already perform large parts of the effort necessary to produce a distribution. The investment is necessary to build Ubuntu hardware products at production scale and with high quality. We've already taken on full responsibility for testing and fixing bugs in Ubuntu before it goes on our products. Producing and shipping Linux is built into our company processes already.

We've found that we excel at filling in the last mile. Shipping hardware and having high quality standards, along with answering tickets from paying customers, generally puts you in a position to see the problems that exist in distributions. We've been filling them in for a long time (and always contributing them upstream).
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Pročitao sam... imao sam vremena dok se ISO skidao :-D
... ali sve u svemu fino radi i sa ne njihovim hardverom (ThinkPadom)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Eno ima torrent
https://d1vhcvzji58n1j.cloudfront.net/a ... so.torrent
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Kopirati ću što sam napisao na drugoj temi i dodatno još komentirati zašto ovo nije komercijalna distribucija.

Pop!_OS je obični Ubuntu sa prilagođenim Gnomeom, nikakva komercijalna distribucija niti System76 ima tehničko znanje i resurse za održavanje komercijalne distribucije. Ovo što piše u članku su fancy buzzwords koji bi trebali privući korisnike. To je nešto kao KDE Neon koji je Ubuntu LTS sa rolling KDE desktop environmentom, KDE barem ne tvrdi da je to posebna distribucija jer znaju da nije, System76 sebi malo radi reklamu ali u stvarnosti to nije komercijalna distribucija o kakvoj se ovdje pričalo. Custom tema za Gnome, custom ikone, vjerojatno i custom konfigurirane Gnome extensions ali to je otprilike to, maksimum je da razviju koju dodatnu aplikaciju. Nemam ništa protiv ali to nije komercijalna distribucija niti može biti.

Glavno obilježje komercijalne distribucije je in house razvoj i podrška za svoj operativni sustav, System76 to jednostavno nema niti može imati, jedino što mogu je uzeti Canonicalov Ubuntu kojem će reskinati Gnome prema svojim željama, updateovi i ostalo dolaze od Canonicala dakle NEMAŠ in house kontrolu nad ničim osim custom teme, ikona i Gnome extensiona.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Lol, samo će uzeti Ubuntu, veći toga će dolaziti od Canonicala .... Pa Canonical je samo uzeo Debian i većina toga dolazi od Debiana. Što bi bilo s Ubuntuom da nestane Debian :)

Tvoj post je samo tvoje mišljenje. Ovo je tema o PopOS-u i ovdje uopće nije bitno da li je to distra ili ne i da li je komercijalna ili ne te nema potrebe kopiranja postova.
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
hrvooje je napisao/la:Lol, samo će uzeti Ubuntu, veći toga će dolaziti od Canonicala .... Pa Canonical je samo uzeo Debian i većina toga dolazi od Debiana. Što bi bilo s Ubuntuom da nestane Debian :)

Tvoj post je samo tvoje mišljenje. Ovo je tema o PopOS-u i ovdje uopće nije bitno da li je to distra ili ne i da li je komercijalna ili ne te nema potrebe kopiranja postova.


Canonical sam updatea Ubuntu, uzimanje Ubuntu baze i oslanjanje na Canonical za updateove je svemirska razlika u odnosu na Ubuntuovo syncanje Debian Unstable svakih pola godine pa onda ispravljanje bugova i dodavanje Ubuntu patcheva. Sa Ubuntuom ne bi bilo ništa da nestane Debian osim da bi Canonical morao zaposliti više ljudi da obavljaju posao što odrađuju Debian maintaineri, koštalo bi ih samo više novca, utjecaja na postojanje Ubuntua ne bi bilo nikakvog.

Sam si tvrdio da je to komercijalna distribucija u nastajanju i ja sam objasnio da nije niti u ovakvom obliku to može biti.

Citiram:

Izgleda da je na pomolu komercijalna Linux distribucija.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:
hrvooje je napisao/la:Lol, samo će uzeti Ubuntu, veći toga će dolaziti od Canonicala .... Pa Canonical je samo uzeo Debian i većina toga dolazi od Debiana. Što bi bilo s Ubuntuom da nestane Debian :)

Tvoj post je samo tvoje mišljenje. Ovo je tema o PopOS-u i ovdje uopće nije bitno da li je to distra ili ne i da li je komercijalna ili ne te nema potrebe kopiranja postova.


Canonical sam updatea Ubuntu, uzimanje Ubuntu baze i oslanjanje na Canonical za updateove je svemirska razlika u odnosu na Ubuntuovo syncanje Debian Unstable svakih pola godine pa onda ispravljanje bugova i dodavanje Ubuntu patcheva. Sa Ubuntuom ne bi bilo ništa da nestane Debian osim da bi Canonical morao zaposliti više ljudi da obavljaju posao što odrađuju Debian maintaineri, koštalo bi ih samo više novca, utjecaja na postojanje Ubuntua ne bi bilo nikakvog.

Sam si tvrdio da je to komercijalna distribucija u nastajanju i ja sam objasnio da nije niti u ovakvom obliku to može biti.

Citiram:

Izgleda da je na pomolu komercijalna Linux distribucija.


Vidi, pa ovo je početak. Canonical je počeo tako da je prvo uzeo bazu Debiana. Kako znaš da i System76 neće 'samo sinkati' za 10 godina i da se tada neće ništa desiti Pop ako bi nestao Ubuntu?

Ja sam rekao da bi mogla biti komercijalna 'izgleda da je na pomolu'. Kao što kod prvog izdanja Ubuntua nisi mogao znati da to neće biti čisto uzimanje baze u budućnosti. Jedni su postali 'sinkeri' svakih 6 mj., zašto ne bi i drugi? Imaš kristalnu kuglu?
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
hrvooje je napisao/la:
Vidi, pa ovo je početak. Canonical je počeo tako da je prvo uzeo bazu Debiana. Kako znaš da i System76 neće 'samo sinkati' za 10 godina i da se tada neće ništa desiti Pop ako bi nestao Ubuntu?

Ja sam rekao da bi mogla biti komercijalna 'izgleda da je na pomolu'. Kao što kod prvog izdanja Ubuntua nisi mogao znati da to neće biti čisto uzimanje baze u budućnosti. Jedni su postali 'sinkeri' svakih 6 mj., zašto ne bi i drugi? Imaš kristalnu kuglu?


Nemam, ali Canonical je imao milijune dolara na raspolaganju od Marka Shuttlewortha, golemu bazu korisnika i stotine developera. Za Ubuntu se odmah znalo da će to biti nešto veliko jer je bilo evidentno da je iza toga veliki novac, od ubrzanog razvoja do slanja besplatnih CDa i DVDa pa do drugih akcija. System76 može uspjeti isključivo ako namakne jako jako veliki novac za financiranje jeftinije proizvodnje i velikog broja developera, trebaju imati i sklapanje laptopa u Europi jer trenutno europski kupci plaćaju porez i carinu na uvoz iz Amerike, a i ovako System76 laptopi spadaju u skuplje iako se radi o rebrandanim Clevo laptopima kakve mnogi u Europi sklapaju.

Šanse postoje i da se osvoji sedmica na lotu, ali nisu jako izvjesne, nemam ništa protiv da oni uspiju ali kada netko krene overhypeati svoj proizvod u početku to obično nije dobro i ne završi dobro. Činjenica da nemaju sklapanje u Europi i da europski kupci plaćaju visoki porez i carinu na uvoz njihovih laptopa mi ukazuje da financijski nisu previše moćni pa zato i izražavam sumnje u uspjeh njihove distribucije ako se odluče da je sami budu napravili. Europa je veliko tržište i ne imati sklapanje u Europi da ti laptopi budu jeftiniji europskim kupcima je poslovno nerazumno i ukazuje da kompanija to ne može platiti.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Kao što sam naslov kaže, dobiti ćemo još jednu distru, System 76 se odlučio pokrenuti razvoju svoje distribucije koja će biti bazirana na Ubuntuu. NIšt čudno kad znamo da su računala tvrtke System76 dolazila sa predinstaliranim Ubuntuom. Sada su odlučili prilagoditi Ubuntu svojim potrebama i rodila se nova distra imena Pop!_OS. Očekuje se da će biti ispolirana do listopada ove godine.Do tada možete isprobati beta inačicu koju možete preuzeti ovdje. ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.