Sada je: 12 svi 2024, 06:03.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Evo ovako, trenutno na kompu imam Ubuntu. Distra mi je na root particiji dok za filmove, muziku i ostalo koristim home particiju. E sad zanima me, pošto bi si umjesto Ubuntu stavio Arch na postojeću root particiju i ako bi mu za home odredio postojeću home particiju dali bi izgubio podatke koje već imam na home.
Avatar
Postovi: 48
Postovi: 48
Pridružen/a: 14 srp 2014, 19:31
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu/Arch
Ne bi ništa izgubio, budući da Arch instaliraš na zasebnu root particiju. Ipak, da ne bi bilo problema s korisničkim ovlastima i zasebnim računima na zajedničkoj home particiji, na Archu kreiraj korisnika koji ima isto ime i ovlasti kao i na Ubuntu. Teoretski, ne bi smjelo bit problema, no nikad ne znaš kad vrag može doći po svoje...
Kod mene je to standardna praksa već godinama, ali uvijek se radi o istom sustavu (Mint). Pričekaj da ti se javi još netko s više iskustva
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Ubuntua vise nebi bilo, dakle samo bi imao Arch na root particiji na kojoj je bio Ubuntu.
Avatar
Postovi: 48
Postovi: 48
Pridružen/a: 14 srp 2014, 19:31
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu/Arch
Ne smiješ označiti/dozvoliti da ti se ta /home particija formatira. Uradi backup za svaki slučaj ako možeš.

Nisam nikada to radio, niti bi. Zato je najbolje uraditi backup, pa sve iznova napraviti:
/root = 20 GB
/home = 20 GB
i od ostatka hdd staviti treću particiju i ona neka bude kao skladište.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
tom12 je napisao/la:Ubuntua vise nebi bilo, dakle samo bi imao Arch na root particiji na kojoj je bio Ubuntu.

To je ok, budući da želiš sačuvati podatke. Zato si i odvojio root i home particije. Međutim, na home particiji će ostati podaci koje napravio npr. korisnik "tom12" na Ubuntu. Da izbjegneš moguće probleme oko korisničkih prava nad njima, na Archu napravi račun "tom12" s istim ovlastima.

PS: I da, kao što kaže vision, bilo bi pametno NE FORMATIRATI home particiju... :hihi
Obavezno imaj nekakav backup sa strane spametan
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
da, možeš i kao što je navedeno, moraš samo paziti da ne odabereš da formatira tu staru home particiju i da ju nastavi u archu koristiti kao /home. Preventivno, možeš samo kopirati sve skrivene datotetke (koje počinju sa .) u neki backup direktorij, no nije nužno. Ako bude problema, lagano makneš skrivene datoteke koje će resetirati postavke i to je to.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la: Ako bude problema, lagano makneš skrivene datoteke koje će resetirati postavke i to je to.


Ja ovako uvijek radim,ali kad se već raspravlja volio bih da mi se ovo pojasni. Je li bolje pobrisati skrivene mape ili ih se može zadržati iako su različite distre kao u ovom slučaju Ubuntu i Arch. Tnx!
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Moj savjet ti je da ih zadržiš, pa ako ne rade probleme nikome ništa, a ako rade lagano ih makneš. ne mislim tu izbrišeše, već jednostavno makneš u drugi folder kao backup. Nije problem u različitim distrama kao takvima, već različtiim verzijama programa gdje opcije za jednu verziju mogu skrišti drugu verziju. Neće ti podatci čaorbno nestati. Također, svako zezanje sa particijama je izrazito gluupo bez da se prije uradi backup. Neki to nauče na svojim greškama, a pametni na tuđim.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
OK.Hvala na odgovorima :thmb-up . Napraviti ću backup i onda ostaviti istu home particiju, naravno bez formatiranja.
Avatar
Postovi: 48
Postovi: 48
Pridružen/a: 14 srp 2014, 19:31
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu/Arch

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.