Sada je: 21 svi 2024, 12:58.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Imam problem u vezi foldera/fajlova koji su vidljivi korisniku koji nije administrator.Udjem na njegov profil odemu mapu home pa u mapu administrator i vidim sve fajlove koje su meni na desktopu kad se logiram kao adminsitrator. Kombinirao sam permission postavke za tog korisnika, i kako god napravim opet su fajlovi vidljivi tom korsiniku.Dakle moji. (Slika 1adm i slika adm2) prilozio sam i ostale slike da malo bolje priblizim o cemu se radi-U pitanju su 2 naloga.Kako da zabranim pristup drugom nalogu u moje foldere ?
Slike su na linku ispod. OS je Xubuntu 14.04 LTS.

https://copy.com/EaK8samXo04Y
Avatar
Postovi: 101
Postovi: 101
Pridružen/a: 16 ožu 2014, 00:37
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: UBUNTU MATE (15.10) 64bit
Mislim da si malo fulao pristup.
Ako si ti sam instalirao sustav, stvorio prvi račun i sebi dodijelio sudo privilegije, onda si ti administrator. Svi ostali su korisnici s manjim privilegijama. Ako ne želiš da Lela dođe do tvojih privatnih stvari (noode, pr0n i sl.), onda ti ostaju dvije najjednostavije mogućnosti:
1. napravi dva odvojena računa (leli tako možeš i smanjit ovlasti)
2. enkripcija tvojih datoteka, npr. KGpg (GNU PRivacy Guard) i sl.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Ja sam instalirao i sve slijedom kako je trazilo putem instalacije.Nakon toga stvorio sam drugi racun da odvojim drugog korisnika i stavio da je desktop user kao sto se vidi na slici, kako onda on moze pristupiti preko svog naloga u moje foldere, odnosno u administratorske fajlove kada mu nisam dao administratorske ovlasti niti password ?


Sent from my iPad using Tapatalk
Avatar
Postovi: 101
Postovi: 101
Pridružen/a: 16 ožu 2014, 00:37
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: UBUNTU MATE (15.10) 64bit
Vjerojatno bi trebao podesiti postavke, odnosno dozvole na svojoj /home/korisnik (u ovom tvom slučaju, administrator) mapi tako da ju ostali korisnici ne mogu vidjeti.
Možda ti ovo pomogne: https://help.ubuntu.com/12.10/servergui ... ement.html

Kao što na tom linku piše:
If your server will be home to multiple users, you should pay close attention to the user home directory permissions to ensure confidentiality. By default, user home directories in Ubuntu are created with world read/execute permissions. This means that all users can browse and access the contents of other users home directories. This may not be suitable for your environment.


Boldano je tvoj problem.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Malo sam se poigrao u Mintu Xfce, pa sam nekako i prokužio u čemu je problem.

Ja sam instalirao i sve slijedom kako je trazilo putem instalacije.

Da si pri instalaciji, u koraku upisivanja korisničkog imena i lozinke, označio enkripciju svoje ~/home mape sve bi u startu riješio. Evo slika s našeg wikija:

slika


Nakon toga stvorio sam drugi racun da odvojim drugog korisnika i stavio da je desktop user

Taj korisnik ne može instalirati nove programe, niti utjecati na sustav, ali očito ima pristup tvojim fajlovima.
Ako već ne želiš iznova instalirati sustav, raditi enkriptirani račun i ponovno odvajati korisnike, najjednostavnije rješenje ti je enkripcija samo pojedinih foldera. Za to će ti dobro poslužiti CryptKeeper. Kad ga pokreneš on čuči u trayu, gdje i mijenjaš sve opcije

http://www.makeuseof.com/tag/encrypt-pr ... per-linux/
http://lifehacker.com/5677725/five-best ... tion-tools
http://www.techrepublic.com/blog/five-a ... inux/1333/
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Hm, ali nije li mu lakše samo promijeniti permissione za svoj /home? To je onak jedna naredba, ne mora instalirati nikakav dodatni softver :hmm
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
@Abzeenth To sam i mislio ako bi moglo. Ne bih nikakve encript. programe i nove instalacije.U slucaju da ne moze drugacije onda ok.
@Calisto u pravu si, nisam stavio tu kvacicu da enkriptira osobnu mapu pri instalaciji.Ali sada bar znam za ubuduce.
Sada nisam pri racunalu pa cu probati sutra ovo sto je Abzeenth ostavio u linku, ako ne onda cu ovo drugo.
Hvala vam.


Sent from my iPad using Tapatalk
Avatar
Postovi: 101
Postovi: 101
Pridružen/a: 16 ožu 2014, 00:37
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: UBUNTU MATE (15.10) 64bit
AstorH je napisao/la:…cu probati sutra ovo sto je Abzeenth ostavio u linku, ako ne onda cu ovo drugo.

Abz, dobro da si ovo ostavio... :hihi
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Abzy je cura ;)

Send from my Nokia 3110 using two fingers :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Ma dobro, nebitno :D

@Astor
S onog linka što sam ti dala, treba ti odjeljak o User Profile Security - tamo su te naredbe koje bi ti mogle pomoći, iako bi bilo zgodno da pročitaš cijeli članak ako ti je možda nejasno kako to sve skupa funkcionira. ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.