Sada je: 28 ožu 2024, 09:13.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

@Dupin, gađam naslijepo i vjerojatno nema veze s tvojim problemom (tim više što je moj hardver drukčiji, Intel i Intelova integrirana grafika), ali moram reći da sam nakon nadogradnje Debian 10 Mate na Debian 11 Mate primijetio da gašenje traje puno duže nego prije (s desetak sekundi skočilo je na dvije minute). Nije bilo petlje ni zamrzavanja, nego jednostavno odbrojava dvije minute dok se ne ugasi.

Nisam tome poklanjao osobitu pažnju, čak se nisam potrudio zapamtiti ni koje procese tada vrši, no zna biti pomalo iritantno. S druge strane, Kubuntu 20.04 LTS s Plasma 5.20 koji sam instalirao na istom računalu kao dual-boot gasi se uredno za desetak sekundi, nakon naredbe Leave - Shut down u izborniku (Menu).

Pogledao sam vrlo površno po webu i vidio da su korisnici Linux Minta nedavno prijavljivali i rješavali isti problem. Zasad ne kanim ništa poduzimati oko toga.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ne znam što bi mogao biti uzrok tvojih problema, jer sam do nedavno vrtio Debian testing i isključivanje je bilo unutar 10 sekunda. Naravno, to je bilo na starom kompu. :(

EDIT: JA sam koristio Xfce, ako je to neka vrijedna informacija.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Ista tema godinu dana poslije... Ništa se nije promijenilo, tj. i dalje imam probleme sa grafikom. Napravio sa update BIOSa i nije pomoglo.Frustrirajuća je ovo situacija, pa imam pitanje. Bi li dodavanje nove grafičke kartice riješilo problem ( pretpostavljam da bi). Malo mi je to nezgrapno rješenje kad već imam integriranu grafiku, ali kad mi stvara probleme... AMD kartice su mi preskupe, pa sam gledao NVidiu. Čitam da i sa njima ima problema. Stvarno me boli glava od svega ovoga. Samo želim funkcionalno računalo sa Linux distrama po mom izboru.Ima li tko kakav savjet?
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Jesi li probao neku drugu distribuciju?

Nemam nikakva loša iskustva s AMD-om i njihovim integriranim karticama, također ni s Intelom.
NVidiu zaobilazim na široko zbog previše toga, a pogotovo na Linuxu.

Ček, koliko znam NVidia je poprilično skuplja od AMD-a... čak i danas dok cijene luduju.

Možda da pokušaš isključiti IOMMU jer je on u početku Ryzena znao dosta zezati...
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
IOMMU je isključen tako da to ne može biti razlog. I ja sam imao odlična iskustva sa AMD integriranom grafikom. Zato sam se i odlučio za ovaj hardware. Probao sam Endevour ( fork Archa), Xubuntu i OpenSuse. Jedina distra koja ponekad ne smrzne je OpenSuse.Pazi, uspjeh je ako ponekad ne smrzne. :pogled_dolje
Hvala na brzom odgovoru.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Zanimljivo...
Ako možeš probaj još i Fedoru jer sam imao slično iskustvo sa svojim laptopom kad je tek izašao 2019. Ali meni je problem riješila Fedora koja je imala novi kernel dok sam prije toga bio na Archu (ista verzija kernela ali i dalje me zezao CPU)...

Možda je i do RAM memorije. Ako imaš dva modula, izvuci jedan pa pokušaj.

Ako to ne upali onda jedino provjerit oće li štekat i na Windowsu :place
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Ne mogu otvarati komp jer je pod garancijom. Prilično sam siguran da je do grafike. E sad, da li ubosti još jednu grafičku i ako da koju, ili...?

P.S. Mislim da bi bilo bolje da se ova tema prebaci u Linux i hardware.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Ako je računalo još pod jamstvom, obratio bih se servisu. Mislim da je to najbolje rješenje. Druga je mogućnost isprobati s različitim kernelom.

U svakom slučaju, čudi me što problem traje cijelu godinu.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Neće servis ništa poduzeti, jer nije hardwerska greška. Naime, komp bi sigurno dobro radio sa Windowsima. Izgleda da je problem driver baš za ovu grafičku. I ja sam mislio da će se to s vremenom riješiti, međutim...
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
dupin je napisao/la:komp bi sigurno dobro radio sa Windowsima


Oprosti na pitanju, ali samo zbog mirne savjesti želim znati jesi li to zbilja provjerio? Tvrdnja mi zvuči hipotetski.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 35 gostiju.