Sada je: 04 svi 2024, 09:37.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Predlažem da se otvori sekcija na portalu (može pod Wiki ili Recenzije) o linkovima i recenzijama za dobre i korisne Linux knjige.
Recenzija bi trebala u pravilu sadržavati ove podatke:
Ime knjige
Koje područje zaokružuje (npr. za početnike, administracija, programiranje, programi...)
Kratak opis
link o informacijama gdje naručiti, ili link za download ako je besplatna
Jezik (HR, EN...)
Godina izdavanja

Ideja je došla od spoznaje da jako malo korisnika (novih) čita literaturu posvećenu Linuxu. Na taj način smanjili bi i broj učestalih upita o banalnim Linux stvarima i podigli (bar pokušali) opće znanje zajednice o Linux OS-u...
Znam da je mnogima Engleski jezik zapravo strani pojam (što je izuzetno žalosno za nekoga tko se želi baviti ili se bavi informatikom) no postoji dobrih naslova na tu temu i na našem govornom području.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Introduction to Linux
http://www.algoritam.hr/?m=3&p=proizvod&kat=436&id=117608

Knjiga je za apsolutne pocetnike u linuxu, objasnjava osnovne pojmove OSa i principe kako radi.
Dobra je za pocetnike jer nije speceficna za odredjenu distru, ja sam ju kupio i preporucam.

Druga knjiga koju sam kupio:
Linux Phrasebook
http://www.algoritam.hr/?m=3&p=proizvod&kat=436&id=114604

Daje popis svih glavnih naredbi u terminalu. Daje jednostavan opis i primjere koristenja.
Meni je odlicno dosla za podesavanje wirelessa na debianu i ubuntu.
Preporucam takodjer
Be the change you want to see in the world! Dalai Lama.
Avatar
Postovi: 934
Postovi: 934
Pridružen/a: 04 pro 2007, 21:59
Lokacija: jastrebarsko
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: OpenSUSE 11.2, KDE 4.4.3
Svaka čast! :P :P :P
Dobra tema!
Čim dođe plaća odma idem viditi u Algoritam.
Nadam se da će biti još puno preporuka.
Dobra knjiga ti neke stvari može objasniti za čas i uštediti sate, ili čak dane traženja na netu. Pogotovo za nas potpune početnike !
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la:Svaka čast! :P :P :P
Dobra tema!
Čim dođe plaća odma idem viditi u Algoritam.
Nadam se da će biti još puno preporuka.
Dobra knjiga ti neke stvari može objasniti za čas i uštediti sate, ili čak dane traženja na netu. Pogotovo za nas potpune početnike !


Neznam dali ste opazili knjige su na engleskom jeziku, Bio sam ja u algoritmu prije par mjeseci i gledao sam knjige, skoro sva izdanja koje ALgoritam ima su na engleskome.
Avatar
Postovi: 3865
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Lokacija: Croatia/Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: neodlučan
Markec je napisao/la:
Suko je napisao/la:Svaka čast! :P :P :P
Dobra tema!
Čim dođe plaća odma idem viditi u Algoritam.
Nadam se da će biti još puno preporuka.
Dobra knjiga ti neke stvari može objasniti za čas i uštediti sate, ili čak dane traženja na netu. Pogotovo za nas potpune početnike !


Neznam dali ste opazili knjige su na engleskom jeziku, Bio sam ja u algoritmu prije par mjeseci i gledao sam knjige, skoro sva izdanja koje ALgoritam ima su na engleskome.


Jesu, ali ti ne bi trebao biti problem, zar ne? Ipak se od naprednijih PC korisnika, a da ne kažem naprednih očekuje znanje Engleskog jezika. Ipak je to materinji jezik informatike.
Ili možda griješim? :)
Kao razlog uzmite u obzir da prevođenje i tiskanje takvih naslova košta. Te se ta cijena ne može namiriti prodanim primjercima kojih ima malo, jer morate priznati nije baš svakome namijenjena...
Nego, ekipo imam ove naslove u digitalnom formatu (PDF, CHM), pa ako nekome što zatreba može si sam skinuti ili meni u PM
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Slažem se sa tobom. Istina je da što je čovjek stariji, to teže nauči. Ali ljudi daju dosta novaca za skupe tečajeve, jer je to ipak ulaganje. Primjera radi, na razgovoru za imalo ozbiljniji posao reći da ne znaš engleski je isto kao lupit šamar samome sebi. I ne bi trebalo stati na engleskom. Strani jezici su danas dosta bitna stvar.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Imate pravo, ja imam doma priručnik za učenje engleskoga ( uz 4 audio cd) probat cu se nauciti to. Dobro je za početak.
Avatar
Postovi: 3865
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Lokacija: Croatia/Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: neodlučan
Markec je napisao/la:Imate pravo, ja imam doma priručnik za učenje engleskoga ( uz 4 audio cd) probat cu se nauciti to. Dobro je za početak.


A u školi nisi imao Engleski??
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grof je napisao/la:
Markec je napisao/la:Imate pravo, ja imam doma priručnik za učenje engleskoga ( uz 4 audio cd) probat cu se nauciti to. Dobro je za početak.


A u školi nisi imao Engleski??


Imao sam njemački, ali mi je lose isao. Mislim da če engleski biti laksiji i ugodniji za uciti, filmove koje gledam su najcesto na engleskome pa mislim da će to olaksati učenje.
Avatar
Postovi: 3865
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Lokacija: Croatia/Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: neodlučan
Engleski ti je skroz lagan. Gramatika je skroz jednostavna. Za dva-tri mjeseca učenja možeš bez problema dosta dobro vladati jezikom.
A kako se onda snalaziš u svjetu kompjutera bez znanja engleskog?
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.