Sada je: 28 ožu 2024, 09:27.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav,
Linux koristim 15 godina, do danas postao je glavni OS kod mene doma. U kući nemamo PC-a sa instaliranim Windozama, osim službenog laptopa.

OS savršeno funkcionira kao kućni desktop za multimediju, Intenret servise i kućni server (print server, NAS i home entertaiment centar).

Neki dan sam setupirao Linux računalo koje će se koristiti za ozbiljan posao, e ovdje sam naišao na problem koji se zove interoperabilnost Microsoft Office paketa i Libre Office paketa, pod ovim podrazumijevam prvenstveno Excell vs. Calc.
Sve to lijepo funkcionira na razini rudimentarnih formula i funkcija, ali puca na naprednim funkcijama, tipa pivot tablice ili makro automatizacija reportinga

Na kraju sam odabrao bastard i loše rješenje, podigao sam MS Office preko Winea. Čovjek kojem sam setupirao računalo je korisnik koji je do sada korisito crackane windoze i MS office, međutim pojavom Windows 10 njegovo znanje nije dostatno da bi bio u stanju twikati windoze 10 i isključiti sva ona sranja u tom OS-u sa crackom koji će dugoročno i bez brige korisiti.
A software koji je do sada nelegalno korisito, sada bi morao platiti barem 3.000 Kn.

I evo novog Linux korisnika, koji sa Linux distrom za 0 Kn dobiva ono što u proprietary svijetu mora platiti 3.000 Kn.

Međutim muči ga collab sa MS svijetom, on surađuje sa MS korisnicima, zajednički uređuje MS office dokumente.

Ovo je koliko vidim jedni živi GNU/Linux community na Hrvatskom jeziku, HULK je mrtav, a i onaj ubuntu-hr je ugasnuo.

A vama na ovom forumu jako fali tema koja se bavi interoperabinosti konkurentskih Office proizvoda.

A Office je problem koji će odbiti 90% windows korisnika od prelaska na GNU/linux, a opet sa druge strane nelicencirani software čini se više nije opcija za prosječnog korisnika.



Office GPL vs. MS proprietary sekcija foruma bi vam bila aspolutni winner.
Postovi: 10
Postovi: 10
Pridružen/a: 24 sij 2019, 13:27
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LinuxMint 19.1 Tessa
I što ćemo u toj temi? Plakati po tome što Document Foundation nema dovoljno developera? Trovati po Microsoftu što su im formati dobrim dijelom, a uglavnom skroz zatvoreni?

Nažalost, tu mi ne možemo ništa učiniti realnog, osim reći ljudima da ako im je to stvarno bitno, da trebaju imati Office od Microsofta ili natjerati sve oko sebe da koriste odf/pdf/G Suite. To nije tema za forum, nema neki magični tweak koji će ovo popraviti, samo status quo koji Microsoftu nije u interesu mijenjati.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Hmm... a do sad je koristio piratizirani softver za posao?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ovaj moj pajdo ti je novi Linux user, on ne želi platiti platit licencirani software, ali nije u stanju cracknuti Windoze 10, a želi da software bude alat od kojeg živi, dakle tipična priča iz Hrvatske.

Sam je on sebi instalirao Mint i sve mu radi i sve mu se jako sviđa, samo ga muči excel, tj ima calc, i sve on u calcu može napraviti, konektira se na bazu, zavrti querry koji u calc importira raw data, koji se lijepo formatira, složi se pivot tablica, itd itd, a još sam mu složio sktiptu koja mu sve to automatizira i sve je lijepo snimi ko .xlsx, ali kad njegov pajdo sa exelom otvori istu datoteku, kjuzo, ostade smo raw csv data,

I koje je rješenje? Ajde ti meni na Linuxu preko emulatora podigni opet crackirani excel, i još sam jučer par sati nakon kaj sam digao ms office par sati sam radi gluposti dumao kako instalirati hrv language pack.

Ovaj sa crakckanim Win10 je zajamčeno novi Linux korisnik koji taži podršku i mislim da vama treba sekcija Linux u uredu/poslovnom okruženju ak već imate Linux i igre ili Linux i multimedija

A o čemu bi u toj temi: ne o Linux desktopu nego Linux serveru u malom uredu

Samba i NAS
Setup i dijeljenje mrežnog printera
Setuo LAMP, pa preko weba do dijeljenih datoteka na NASu
Pa na webu dignuti groupware skriptu koja čita dijeljene datoteke na NASu
Itd itd
A takvih alata ne fali u GNU/Linux svijetu
Postovi: 10
Postovi: 10
Pridružen/a: 24 sij 2019, 13:27
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LinuxMint 19.1 Tessa
Pa slobodno piši o Linuxu u malom uredu, tj. otvori temu, pitaj ako imaš neke nedoumice ili probleme, a ako bude zainteresiranih korisnika ili korisnika koji znaju pomoći budu se uključili. Očekivati da će netko na forumu unaprijed otvoriti temu o nečem što ne koristi ili mu nije u žiži interesa je malo teško za očekivati.

Kaj se tiče pajde, super za tebe ako ima još takvih, samo mu svaki put kad nešto treba reci može za 200-300 kuna i problem riješen... istina da će ga takve usluge za pola godine godinu koštati više nego da je kupio legalni softver ali nije bitno jer si mu pomogao da se on i dalje drži svojih načela :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Nedavno je bila tema "Linux za uredsko poslovanje" pa je pogledaj.Ukratko:ako radiš s drugima koji imaju ms ofis,nažalost, moraš ga i ti imati(naročito kod eksel tablica/ili im šalješ u pdf-u).Sori ali to je realnost.
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
a pdf je OK za tekstualne datoteke ili spreadsheet tablice ali u finalnom obliku,

Kolaboracija sa MS office korisnikom bi bila prva stvar, no tu stvari stoje tako kako stoje.

Inače u zadnje vrijeme su mi zapeli za oko Arduino i Raspberry Pi kao jako zgodni, nadogradivi projekti, ali i Linux frendly za živahnim Linux communtyem

A Raspberry Pi možeš nabaviti za manje od 400 Kn, pa uz jeftin USB printer, imaš print server, a uz HDD eto ti i netwok attached storage, a sa Aruionim možeš krenuti i prema kućnoj telemetriji, a sav taj hardwareaj mozeš nabavit za ne velike novce, a Linux je tu doma, pa sa time i Linuxom možeš krenuti prema home/small office serveru, ili prema kućnom zabavnom centru, a sa Arduinom imaš i kontoler za kućni termostat, itd, itd,

Pa bi bilo dobro krenuti u tom smijeru. Nabrajanje laptopa i konfiguracija koje rade na linuxu je bezveze, sve to radi i radi bolje od windowsa.
Postovi: 10
Postovi: 10
Pridružen/a: 24 sij 2019, 13:27
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LinuxMint 19.1 Tessa
To sve kaj si nabrojao stoji ali za kućnog korisnika, za tvrtku (pogotovo manju na što vjerojatno ciljaš postom) nije dobro rješenje jer ni jedna mala tvrtka nema informatičara koji bi to složio i održavao.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
E kaj se tiče malih firmu, mislim da baš nisi skroz u pravu, vjerovatno ti je jasno da živimo u državi koja živi od rentijerstva, rentijeri danas uglavnom pecaju po AirBNB, booking.com, a država im svake godine nameće nove online evidencije, fiskalizacije i ina sranja, a to ti je small home office.
Postovi: 10
Postovi: 10
Pridružen/a: 24 sij 2019, 13:27
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LinuxMint 19.1 Tessa
Ako tvog kompu ( ili tebe ) muči nekompatibilnost LO i MsOfficea, rješenje je vrlo jednostavano: koristi MsOffice. Msoffice možeš potpuno legalno i potpuno besplatno koristiti i iz linuxa, i to uvjek najnoviju verziju, i nikakve kemije ni crackovi ti netrebaju. Dovoljan je ms račun , pristup netu i browser. Dosad si pogodio da mislim na live office365,i ta live verzija će zadovoljiti 99% potreba prosječnog korisnika. Ako spada u onih preostalih 1% kojima trebaju sva office "čuda", onda to znači da jako puno zaradjuje i nije mu problem kupiti offline verziju.

Malo mi je mutno i to sa crackanim winsima10: već godinama su free i nikakav aktivator niti crack nisu potrebni da bi delali...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.