Switch to full style
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.
Odgovori

(RIJEŠENO) Kako napraviti ext4 particiju za multimediju

09 pro 2018, 11:25

Ali da ne bude definirana kao /home, /, log, var... nego da bude montirana kao zasebni disk. Nešto kao kod Windowsa disk D:, E:, F:?

Nemam trenutno gparted pri ruci, ali znam da nisam mogao to napraviti, particije ext4 su mi zahtijevale neki predznak kao usr, tmp, boot.
OK je NTFS particija, ali ako može bez fragmentiranja zašto ne ext4.
Zadnja izmjena: Jeremija; 12 pro 2018, 18:32; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: Kako napraviti ext4 particiju za multimediju

09 pro 2018, 12:35

Jeremija je napisao/la:Ali da ne bude definirana kao /home, /, log, var... nego da bude montirana kao zasebni disk. Nešto kao kod Windowsa disk D:, E:, F:?

Nemam trenutno gparted pri ruci, ali znam da nisam mogao to napraviti, particije ext4 su mi zahtijevale neki predznak kao usr, tmp, boot.
OK je NTFS particija, ali ako može bez fragmentiranja zašto ne ext4.


Možeš monitrati kao što god želiš. Recimo, ja tipično imam jedan disk na svakom sustavu monitran kao /home/shrike/Multimedia u kojem držim, pazi sad, multimediju. Možeš disk koji želiš monitorati praktički gdje god da ti padne na pamet, nisi ograničen sa /home, /var i ostalima.

Ako te to veseli, možeš montirati neku particiju ili disk kao /E.

Re: (RIJEŠENO) Kako napraviti ext4 particiju za multimediju

12 pro 2018, 18:42

Nemoj se ljutiti, ali u aplikaciji gparted ext4 particiju moraš montirati negdje u sustav: var,boot... I radi toga sam shvatio da se uopće ne može montirati zasebno.

Ali sada sam probao sa USBom, samo format i odaberem ext4, čak i ime mogu staviti jeee.

Re: (RIJEŠENO) Kako napraviti ext4 particiju za multimediju

12 pro 2018, 21:13

Jeremija je napisao/la:Nemoj se ljutiti, ali u aplikaciji gparted ext4 particiju moraš montirati negdje u sustav: var,boot... I radi toga sam shvatio da se uopće ne može montirati zasebno.

Ali sada sam probao sa USBom, samo format i odaberem ext4, čak i ime mogu staviti jeee.


gparted je samo program koji je GUI za parted, on ne određuje gdje se što montira. Ti možeš gpartedom formatirati i particionirati što i kako želiš i onda te particije ručno podesiš kako želiš u /etc/fstab Čisto primjer kod mene konkretno:

Kod:
/dev/sda1       /home/shrike/Multimedia xfs     rw,attr2,inode64,noquota,discard        0       0


to je sda1 montiran u /home/shrike/Multimedia Generlano to sam mogao staviti i pod /hrkljušt
Odgovori