Sada je: 29 ožu 2024, 11:54.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ali da ne bude definirana kao /home, /, log, var... nego da bude montirana kao zasebni disk. Nešto kao kod Windowsa disk D:, E:, F:?

Nemam trenutno gparted pri ruci, ali znam da nisam mogao to napraviti, particije ext4 su mi zahtijevale neki predznak kao usr, tmp, boot.
OK je NTFS particija, ali ako može bez fragmentiranja zašto ne ext4.
Zadnja izmjena: Jeremija; 12 pro 2018, 18:32; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:Ali da ne bude definirana kao /home, /, log, var... nego da bude montirana kao zasebni disk. Nešto kao kod Windowsa disk D:, E:, F:?

Nemam trenutno gparted pri ruci, ali znam da nisam mogao to napraviti, particije ext4 su mi zahtijevale neki predznak kao usr, tmp, boot.
OK je NTFS particija, ali ako može bez fragmentiranja zašto ne ext4.


Možeš monitrati kao što god želiš. Recimo, ja tipično imam jedan disk na svakom sustavu monitran kao /home/shrike/Multimedia u kojem držim, pazi sad, multimediju. Možeš disk koji želiš monitorati praktički gdje god da ti padne na pamet, nisi ograničen sa /home, /var i ostalima.

Ako te to veseli, možeš montirati neku particiju ili disk kao /E.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Nemoj se ljutiti, ali u aplikaciji gparted ext4 particiju moraš montirati negdje u sustav: var,boot... I radi toga sam shvatio da se uopće ne može montirati zasebno.

Ali sada sam probao sa USBom, samo format i odaberem ext4, čak i ime mogu staviti jeee.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:Nemoj se ljutiti, ali u aplikaciji gparted ext4 particiju moraš montirati negdje u sustav: var,boot... I radi toga sam shvatio da se uopće ne može montirati zasebno.

Ali sada sam probao sa USBom, samo format i odaberem ext4, čak i ime mogu staviti jeee.


gparted je samo program koji je GUI za parted, on ne određuje gdje se što montira. Ti možeš gpartedom formatirati i particionirati što i kako želiš i onda te particije ručno podesiš kako želiš u /etc/fstab Čisto primjer kod mene konkretno:

Kod: Označi sve
/dev/sda1       /home/shrike/Multimedia xfs     rw,attr2,inode64,noquota,discard        0       0


to je sda1 montiran u /home/shrike/Multimedia Generlano to sam mogao staviti i pod /hrkljušt
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.