Sada je: 19 svi 2024, 04:55.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Prije nego me razapnete,ovo je nastalo kao rezultat toga da smo se ja i kolega ihush(sa bug.hr foruma) dogovorili da mu napišem kaj smatram da bi se stvari na Linuxu mogle poboljšati.Jedno je smatrati desktop Linux dobrim a drugo smatrati ga savršenim.Smatrati ga savršenim bi donijelo do stagnacije razvoja i eventualnim smanjenjem kvalitete.Dapače ja sam sve aplikacije koje razvijam razvijam za Linux.Sve što radi radim na njemu i Windowse nemam više niti u dual bootu.

Prvi problem kod Linuxa koji bih spomenuo nisu ni prosječni ni power useri.Nego su to oni srednji useri.Da objasnim malo.Power userima nije nikakav problem jer njima ako nešto ne radi oni će natjerati da radi.Pa makar silom.Prosječnim userima pak je potreban samo facebook+youtube+browser.I za njih recimo Ubuntu ili Mint su super.
Međutim svakoga tko je ikad u životu na igri primijenio crack ili promijenio svoju desktop temu,smatram da ta osoba više nije prosječni korisnik.To su već sada srednji useri tj. Oni koji su nešto između power usera I prosječnih korisnika.Nekorektno je korisnike razmatrati binarno između prosječnih usera I power usera.Eh sada ovi useri u sredini su oni koji bi mijenjali postavke po svom računalu ali nisu power useri a ponekada se ni ne žele educirati da budu power useri.To je onaj tipičan “geek squad” koji po ulici trči da ljudima instalira windowse,office I računalne igre.
Eh sada koji je njima problem na Linuxu?Oni bi na njemu mijenjali postavke,ali ulazak u konfiguracijske fileove I tekstualnu konzolu im je još uvijek “hakerizam” kojega se plaše.I onda čak I kada tamo krenu ako nešto pokvare tamo oni neće kriviti svoje neznanje nego Linux,tj. Ne sam Linux nego linux kao platformu.I to je veliki problem jer su upravo ti korisnici velika marketinška mašina I to su oni korisnici kojima se prosječni korisnici obraćaju da im “instaliraš windowse”.
Zašto je Windows tu toliko bolji?Zato jer windowsov sustav za grafičku administraciju sustava poznat kao Control panel deset puta opširniji I jači od bilo kojeg “system settingsa” na bilo kojem Linuxu.Recimo da ima 70% prosječnih usera,25% srednjih a 5% power usera.I ja smatram da je CLI super,postoje stvari koje se u njemu super lagano i brzo naprave.Međutim GUI ima tu prednost da on 'navodi' korisnika do rješenja,i neki korisnici se toga ne žele odreći.

Eh sada jedna vrlo tehnička greška koja mene zeza na Linuxu je loša podrška za Multi monitor setupe(imam dva monitora različitih rezolucija).Ovo su neke greške koje se događaju I koje sam prijavio kao bugove njihovim developerima:
-unity
--flickering-nakon svakog logina događa mi se horizontalno trzanje ekrana.To se može riješiti da unesem ovu naredbu u terminal nakon svakog restarta:

–-xrandr --output LVDS1 --auto --left-of VGA1 --output VGA1 --scale 1.0001x1.0001
-kde
--flickering-isti problem kao I sa unitijem.
--programi se nekad otvaraju na drugom monitoru
--maksimizirani prozori idu ispod panela sa startom na jednom od monitora.
--flash filmovi idu na drugi monitor.Youtube izgleda nema taj problem,možda html5 radi dobro.


Deb I rpm-Nemam tu problema sa fragmentiranosti nego sa time koliko je užasno teško zapakirati aplikacije u rpm I deb.Svatko će ti reći da je to lagano samo trebaš staviti dependencije.Ali je upravo to traženje dependencyja užasno teško.Sva sreća canonical se tu sada trudi uvesti click koji cijeli proces pretvara u one click proces.


Što se tiče fragmentiranosti jedan dio communitija grmi o toj standardiziranosti a a drugi dio je protiv toga jer kažu da će to samo pretvoriti Linux u Windows 2.0.Međutim problem kod tog dijela communitija je da oni nekada čak govore da kada bi Linux postao popularan da bi bio uništen(hipsteri).
Ja osobno ne želim stati ni na jednu od te dvije strane.Na prvu ne želim jer I sam mislim da bi to onda Linux učinilo neugodno sličnim Windowsima.Prosječni korisnici neka jednostavno koriste neku od top 5 user friendly distribucija.A mi srednji I power useri neka se koljemo sa ostalih 1000+ distribucija.Ali ne slažem se ni sa drugom stranom jer prelazak korisnika na Linux bi kao prvo povećao Linux community,što bi povećalo broj developera u istom communitiju,što bi povećalo broj I 3rd party developera I broj kernel developera,štob I povećalo I broj featurea na Linuxu,i broj aplikacija I brzinu razvoja svega toga.Također Windows entuzijasti bi isto neki prešli na Linux,pri tome mislim na one koji rade zgodne dodatke za Windows kao custom teme,mini aplikacije I ekstenzije za razne Windows programe,samo onda kada bi prešli bi to radili na Linuxu,a pošto bi to radili na Linuxu imali bi pristup source kodu Linuxa pa bi te ekstenzije možda bile još bolje na Linuxu nego na Windowsima.Game modderi bi isto prešli na Linux.Linux kao platforma bi sa večim brojem korisnika postala eksponencijalno bolja.IMHO eksponencijalnije od zatvorenih platformi.Ali pošto je BSD isto otvoren isto bi bilo u za BSD.Sa time da jedinu mogućnost za napredak za sada tu vidim kao prvo da se poboljšaju mogućnosti GUI administracije,pa makar bila ona samo naljepljena na CLI backend(što smatram super rješenjem) I da dalje nastavljamo ovako kako jesmo do sada sa čistim nabildavanjem featurea,stabilnosti I sigurnosti.

MIcrosoft ima stav 'developers developers,developers'.Dok Linux se oslanja na prirodno naginjanje developera prema open sourceu.Međutim,da se Linux community toliko trudi tetošiti developere kao što Microsoft to radi,zajedno uz svoju otvorenost,dali bi Windowsi imali ijednog 3rd party developera?
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Dotakao si se dosta velikog problema, gdje nije samo uključen Linux nego i hardware vendori, sustav obrazovanja, država i tako dalje.

Da se kroz cijeli obrazovni sustav koristi Linux gdje se sada koristi Windows i da se inzistira na F/LOSS softwareu, formatima itd., kao što se inzistira na onim vezanim za Windows, priča bi bila drugačija. Malo karikiram, ali Windows su naučili svi jer su morali, Linux je svima težak zato što je opcionalan, a svaki normalan Balkanac od '90te bježi od bilo kakvog dodatnog truda; što se mora nije teško, ali zato ono što se nemora... Nije lijepo tjerati ljude da uče Linux, ali ako već nešto moraju da nauče onda neka nauče ono što je jeftinije za državu i ljude. Ukratko, ovo važi i za mnoge druge države, na kraju obrazovanja koje većinom plaća država osobe izlaze informatički obrazovane da koriste Microsoft (tm) i Microsoft only tehnologije i software, a programeri izlaze kao Microsoft (tm) ili Oracle (tm) programeri; te im je stoga teško koristiti i raditi programe za F/LOSS.

Onda vendori, za Windows rade drivere i hrpe utility aplikacije za detaljno konfiguriranje hardwarea, a za Linux malina; kada se kritizira ne kritiziraju se vendori nego Linux. Ovdje Linux korisnici mogu djelomično glasovati svojim novcem, gdje će kupovati hardware samo od onih proizvođača koji imaju i kvalitetne drivere za Linux, recimo Intel, Nvidia, Roccat itd. Nedavno sam kupio printer, nisam gledao u naprijed dali podržava Linux ili ne (trebalo mi hitno), bio je od HP-a, nezadovoljan sam time što taj model spada u one kojima je potreban neki HP blob da se instalira sa cupsom, ali sam ugodno iznenađen njihovim (ili možda F/LOSS) GUI toolom za kontroliranje printera (HP device manager), tako da ima aplikacija za konfiguriranje samo nekad treba probirati vendore.

Onda Linux ekipa sa 1000 distribucija, postoji 5-6 distri koje bi sa same ili sa svojim derivatima pokrili sve živo, ali ne bolje da ih ima 1000, svaka poseban site, poseban wiki, posebna dokumentacija, posebni repozitorijumi i build serveri, poseban dizajn, poseban sustav konfiguriranja i mjesta konfig fileova, različiti defaultni toolovi, shellovi enviroment variable itd.

Što se tiče fragmentiranosti ona postoji, ali je problem na jednoj drugoj razini, isto je došlo do izražaja kod portanja igara. Umjesto da developeri imaju minimalni sustav za razvoj, ali kad kažem minimalni onda stvarno minimalni, kernel, X, dash, minimum userlanda, par Windows Managera za testiranje itd. i kada bi napravili aplikaciju za takav hipotetski sustav, bundlali ili statički linkali sve što fali aplikacije bi radile na apsolutno svim distrama. Ali ne, oni uzmu Ubuntu koji ima najvise korisnika, koji ima drugačiji WM nego druge distre, koji ima drugačiji paket osnonvnih toolova, možda ima drugačiji shell, ima drugačije defaultne postavke itd., i onda naravno da app neće raditi na nekim drugim distrama ili će raditi pogrešno. Umjesto da izprogramiraju software da radni na najednostavnijem sustavu, oni udaraju po najkompleksnijem; a razlog toga je nerazumjevanje cijelog Linux sustava. Tako da se ovaj problem može riješiti ili time da se Linux zajednica skulira ili da se skuliraju developeri; realnost je takva da ne žele niti jedni niti drugi.

Opet navodim, da su ljudi od prije nekih 10 godina do dalje u prošlost bili primorani koristiti Microsoft tehnologije zbog vendor lock-ina, da bi mogli koristiti neki third party app, predati dokumente itd., ali tada su sav trud i probleme prihvaćali, šutili i trpili, a sada kada im pokušaš progurati F/LOSS od jednom svi imaju mišljenje i stavove.
kk
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 stu 2014, 16:38
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Gentoo
Vas dvojica ste jako lijepo opisali probleme i situaciju tako da se nema što puno dodati.

Ja ću se osvrnuti sa gledišta jednog "srednjeg" usera jer to i jesam.
Ne znam se služiti terminalom, sve što sam upisivao je bilo prepisivanje s neta tuđih rješenja. Družim se s linuxima od Ubuntua 8.04. Polako ih integrirao u svoj život, ali tada sam imao i više vremena, pa reći ću i više više volje za istraživanja.
Pokušao sam i s Fedorom (Mist mi je puno pomogla) da bih sada završio na Mintu.
Sva računala su mi dual boot i za sada mi je to OK. Zašto? Pa upravo zbog spomenutih printera, bluetooth tipkovnice, Corel, Auto Cad i ostalog. Da se razumijemo spomenute programe koristim tu i tamo, ali mi ponekad trebaju.
Libre office je OK, ali interakcija sa MS Office nije dobra. Koliko god bih ja želio, poslovni svijet još radi u MS okružju i stižu mi MS datoteke i ja moram slati MS datoteke. I ono što ne želim da mi poslovni partner javi da ne može otvoriti privitak ili ima krivi prikaz jer je Libre office nešto sebi utuvio i ne da drugačije pa MS to ne može pročitati. To je loše za posao i točka.

Postavke printera......jao!
Imam Canon pixmu 7250 i ajd kako da ja poravnam glave iz linuxa?
Imam i HP m1522nf mulitpraktik. Kako iz linuxa promjeniti fax postavke? Kako postaviti direktno skeniranje u PC sa printera na linuxu?
A kako je to mrežni printer od 10 ispisa 2 se izgube u mreži. Onda se ustani odi do printera resetiraj printer, vrati se za komp obriši print zadatke i ponovo stavi na printanje..........ja nemam tog vremena jer sam uletio u ured nešto si ispisati i idem dalje na teren s tim jer me čeka poslovni partner ili investitor. Loše za posao.

Dva monitora.......ajd tu ima labavu prolaznu ocijenu, ali se i to nekad zna tako zablesirati da ti dođe da sve počupaš. Fedora to radi out of the box i to je odlično napravljeno, u Mintu se moraš malo igrati s postavkama, ali kako su dečki rekli....traži, traži pa ćeš naći.

Bluetooth je uglavnom katastrofa, osim u Fedori gdje i to radi čim instaliraš, u Mintu malo igranja, a Ubuntu je čist promašaj. Ne znam jel u novijim verzijama radi, ali tamo 12-13 nije radilo.
Da me netko krivo ne shvati pričam o Logitechovoj BT tipkovnici i mišu koja dolazi sa svojim BT adapterom. U bootanju računalo prepozna sve i radi bez problema, a onda se digne Ubuntu i tajac...mrtvo.....

Iz hobija šarafam po autima s kolegom.....autodijagnostika na linuxu......LOL

Eto neka moja viđenja i moji problemi s linuxima, ali ne mislim odustati i vjerujem kako će se stvari kroz vrijeme poboljšavati.
Dok linux zajednica (odnosno programeri - dveloperi - ili kako već) ne shvati da biti drugačiji ne znači i biti bolji stvari će se pomicati jako sporo. Zašto se ne prihvate neka rješenja iz windoza, zar je to toliko loše? Zašto se malo podešavanja operativnih sustava ne približe korisniku.
Evo kod linuxa me oduševljava instalacija OS-a. Gurni mu mrežu i pusti ga da radi. Ludnica!!! Za manje od pol sata imaš 100% sposobno računalo za rad i sve što ti je potrebno. OK osnovno, ali imaš. Kod windoza je to uvijek lonac kave i cijelu noć. Prvo OS, pa driveri, pa programi.......
Ovo je neprikosnovena prednost linuxa i zašto ostalo u linnuxu ne bi bilo tako jednostavno, a svi znamo da može bit. Mene ne zanima što se događa ispod OS-a, zanima me ono na ekranu i rezultat mog rada, a to želim da je što jednostavnije i što točnije i fluidnije.

Eto vjerujem da ste shvatili moj stav.
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 03 srp 2013, 21:08
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 23/Mint 17/Win 7.1
@ Medo_os

U redu je tvoj stav, ali trebalo bi reći da za opisane nedostatke hardvera nije kriv GNU/Linux ('linuxi', kako pišeš, ne postoje), nego su krivi proizvođači hardvera i zatvoreni kod. To je njihova krivica i odgovornost. Developeri ne mogu tolikom brzinom popunjavati rupe i stvarati potrebne drajvere.

GNU/Linux nudi osnovnu prednost da sam korisnik može stvoriti sve što želi. Za to, doduše, treba puno znanja, vremena, energije, strpljenja... koju prosječan korisnik nema. Ali ako nema, neka onda pronađe ono što mu odgovara. Nitko se među nama ne zalaže da se zabrani MS Win ili Apple OS. To je apsolutno legitiman izbor, no ne valja kad se nameće kao jedino moguće rješenje, a GNU/Linux ponižava. GNU/Linux nije isto što MS Win.
Avatar
Postovi: 1071
Postovi: 1071
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 89 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Hm,sada bi ovo volio prevesti i copy pasteati na Ubuntu discourse.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
plavi zmaj77 je napisao/la:Hm,sada bi ovo volio prevesti i copy pasteati na Ubuntu discourse.


Što se moga teksta tiče, izvoli, ne pravim probleme oko zaštite autorskih prava... :zvizdi
Avatar
Postovi: 1071
Postovi: 1071
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 89 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
@rudar

Slažem se s tobom u potpunosti, ali krivo si me shvatio. Ne krivim ja linux ili smatram da je nešto kriv OS. Dovoljno sam dugo u tom svijetu da sam shvatio razlike, samo sam pisao općenito i nisam htio ulaziti u detalje.
Za prvi dio posta jesu krivi proizvođači, dok za zadnji dio u potpunosti smatram odgovornu linux zajednicu koja razvija OS jer uvijek u pokušajima biti drugačiji zaglibe. I svako malo se pojavi neki entuzijast koji je napustio ekipu koja je razvijala jednu distru jer misli da zna i može sam i pojavi se nova distra.
Da, on zna i da, on može, ali može li to sve sam? Može li obaviti kvalitetan i tako opsežan posao sam? Mislim da ne. U tome je problem.
Naravno, više manje će sve to nestati s naplatom posla jer su ovo sve volonterski radovi.

Proizvođači hardvera će početi davati kvalitetnija rješenja kad se postigne određena masa korisnika da im to postane isplativo, a ista situacije je i s proizvođačima softwarea. Tako da je to jedan začarani krug.

Ja sam prvi kad nečiji trud treba platiti, ali zar je realna cijena windowsa oko 1000 kn, office od 2 do 6-7-8 tisuća, corel, autocad za 20 000 i više? Nije, nego treba napuniti pohlepne džepove vlasnika tvrtki i raznoraznih preprodavača.
Pa netko je od Vas ovdje pisao da je dobio povrat od 45€ za windoze koje nije koristio, a laptop sa i bez win je 1000 kn razlike........znači razlika ide gdje?
Još gora situacija je jer licinca vrijedi za jedno računalo. I što? Imaš 5 računala u firmi puta 5 windoza puta 5 officea puta 5 antivirusa.... i još Milanović i ekipa......za koga radimo?

Eto opet sam roman napisao....LOL
neću dalje :)
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 03 srp 2013, 21:08
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 23/Mint 17/Win 7.1
Pozdrav kolegi Zmaju .... :-D

I ja sam imao ideju za sličnu temu, s time da sam htio razlomiti na par glavnih distribucija i onda potanko secirati kaj u kojoj valja a kaj bi trebalo u kojoj poboljšati, no preduhitrio si me i zaokružio na cjelokupni linux svijet.

Ovom prilikom ću se osvrnuti na dva djela koja si i sam dotaknuo u svom izlaganju i probat ću iznijeti moj stav o tome a to je stav kojeg dijeli i velika većina prosječnih korisnika. Znači govoriti ću o TERMINAL-u i DEVICE MANAGER-u.

Kao uvod treba reći da su podjele unutar open source zajednice velike i da je mišljenja bezbroj tako da je teško sve obuhvatiti i svima zadovoljiti težnje i ideje. Dio teži velikoj popularizaciji i masovnosti upotrebe gnu-linux operativnih sustava , neki od njih to teže iz filozofskih razloga a neki opet to žele iz čisto poslovno-ekonomskih razloga jer bi im to donijelo više posla i više zarade. Dio zajednice je zadovoljan baš ovakvim stanjem i nežele masovnost koja bi mogla donijeti neke probleme kojih zasada nema ( malware ).

Kolege su u gornjim postovima razlagale tko je više ili manje kriv za stanje kakvo je. Moje skromno mišljenje je da je to sve cjelina koja je jaka toliko koliko je jaka najslabija karika u povezanom krugu. Bez ideje i znanja i love stao bi softverski razvoj. Ali kaj će nam novi kernel ako u njemu nebu podrške za noviji hardver. A i proizvođači hardvera moraju odraditi svoj dio. A i aplikacije treba razvijati jer one su glavne, radi njih postoji sve ostalo jer nije os svrha sam sebi nego je on samo poslužitelj koji aplikacijama stavlja hardverske mogućnosti na raspolaganje. PC-e imamo radi posla, zabave, učenja, i to sve radimo u odgovarajućim aplikacijama. A razvoj svega toga košta pa onda treba love za sve to pa tako da i marketinški i prodajni kanali moraju svoje odraditi. Znači želim reći da je za uspješnost bitna svaka karika.

TERMINAL:

Brrrrrr... Da, baš tako, jeza me prođe kad ju moram koristiti.... Ima smisla na serveru i nekim teško specijaliziranim mašinama gdje se očekuje ekstremna stabilnost pa se izbjegava i gui i nastoji se trpati čim manje na taj stroj jer je tako manje šanse da nekaj počne zezati. No za prosječne home desktop korisnike ona je zaostatak iz prošlosti. Ok, slažem se ja sa kolegama da se kroz terminal može puno toga brzo i lako napraviti. No tko to može ? Pa samo onaj tko točno zna što radi i kojemu je to manje više posao ili struka.

Idemo usporediti neku radnju kroz gui i kroz terminal: npr spojim usb flash stick i želim na njega snimiti iso file od 4 gb podataka. Kao prvo, moram utvrditi koju oznaku mu je sistem dodijelio , te koliko je uopće mjesta na tom flash sticku. Kroz gui, najlakše mi je to odraditi u aplikciji DISK ( disks) gdje lijepo i pregledno u lijevom prozoru vidim sve spojene vanjske hdd i usb uređaje , i klikom na njih na desnom prozoru dobijem detaljni pregled sadašnjeg stanja i kapaciteta na tom uređaju, a vidim i dodijeljnu oznaku dev/sdx.

slika

Znači gui načinom , jedan klik da otvorim app disk , drugi klik da selektiram uređaj u lijevom prozoru , i nakon ta dva klika imam pregled svega onoga što me zanima : putanja, veličina, sadašnje stanje.
Slijedećim klikom mogu taj uređaj odmontirati ili formatirati ili stvoriti backup cjelog uređaja......
A iz same disk aplikacije mogu i snimiti novi iso file na taj usb flash uređaj i to uz par ekrana gdje moram potvrditi radnje da nebih štogod zeznuo.

E sad terminal. Ja neznam, ali vjerujem da se i do svih ovih gore nabrojanih podataka može doći i kroz konzolu. Znači možda konzolom možete utvrditi koju mu je slovčanu oznaku dodijelio sistem. Možda konzolom možete i vidjeti koliko je taj usb flash uređaj veliki. Možda konzolom možete i vidjeti što je sada očno na tom uređaju tj koji podaci. NO, da li je niz komandi koje nam trebaju da bismo to sve saznali jednostavniji i učinkovitiji i sigurniji put ? Jel možda brži ?... A da nekažem da te komande treba čovjek i naučiti i pamtiti , dok za gui način jedino moraš zapamtiti naziv aplikacije kojom ćete te radnje odrađivati.
Ok. malo guglanja i čovjek nađe potrebne komande za copy-paste u terminal. A koliko znanja treba da ja uopće znam kaj bu se desilo kad neki kod sa foruma zaljepim u konzolu i stisnem enter ?
Sigunost, povjerene, naivnost,.....kako bih nazvao takav postupak da keljim nešto za kaj neznam kaj bu točno prouzročilo na mom sistemu.

Da, reći ćete, imaš man, imaš help, imaš literaturu pa uči...!! E da, znači za rad konzolom treba i znanja i vremena , a dok za gui aplikaciju disks netreba skoro pa nikakvo predznanje onome tko je dosad radio na windowsima ili linuxu jer je sve vrlo pregledno jasno i vidljivo na prvi pogled kaj bu se desilo nakon kaj klikneš na potvrdu.... A tko danas više od onih najmasovnijih korisnika računala ima više volje i vremena bilo kaj učiti osim onog kaj baš mora iz neke potrebe naučiti. Ak nema rješenja u pet sekundi, čovjek odustaje i traži si drugu soluciju i to je najčešće tako.....
Znači, mislim da neki vid gui panela bi bio jako dobrodošao kao zamjena za konzolu, neznam točno opisati kaj i kako ali znam da konzola nikako nije široko prihvaćeno rješenje...

DEVICE MANAGER

Fali jako u gnu linux operativnim sustavima. Pri tome mislim na jednostavni grafički prikaz do kojega dođem sa klikom ili dva i gdje odmah imam u lijevom prozoru izlistano koji uopće sve hardver imam na računalu, a u desnom prozoru imam odmah sve detalje o tom uređaju te da li uređaj radi optimalno ili ima kakvih problema,
plus mogućnost da sam os iz svojih serverskih baza pokuša instalirati upravljačke programe koji nedostaju.

slika

Ok. Viđao sam terminalske naredbe za ispis hardvera, no to je zmijurina od stotina redova teksta i brojki i zasigurno nije tako jednostavno ju protumačiti i pronaći eventualne probleme, a kamoli moguće načine rješavanja. Pa kaj nebi bilo idelano da sa iso live ubuntom krenem u shoping, dođem u lenovo shop u jurišićevoj, i zamolim trgovca da u onih par upaljenih oglednih laptopa piknem svoj live ubuntu i u tom nekakvom gui device manageru odmah vidim kaj bi me moglo zezati i time mi olakša odluku o kupnji tog laptopa...

Znači, neka aplikacija koja u sekundu dve mi daje pregledni prikaz sveg hardvera i koja bi mi odmah ponudila moguće solucije za rješavanje eventualnih problema, misli da bi mnogim linux korisnicima olakšala muke koje iznose tu u brdima tema da im neradi wifi, bluetooth, codeci, lan, pisač, skener,.....

SISTEM RESTORE
je priča za sebe ( onako easy odmah uz dva klika iz operativnog sistema ) pa ću to u nekom drugom osvrtu...

Eto zmaje, moj skromni stav kaj i kako bi se moglo poboljšati u linux svijetu kao doprinos tvojoj temi.

:-D
Max Bunker
Max Bunker
"Device Manager" postoji, i to u više oblika. Kod mene je trenutno instaliran HardInfo

slika

postoji i lshw-gtk. KDE ima svoj KInfoCenter - https://www.kde.org/applications/system/kinfocenter/

Treba samo malo potražiti.

Što se tiče ovog dijela "koja bi mi odmah ponudila moguće solucije za rješavanje eventualnih problema"...ne znam kako bi to uopće bilo izvedivo. Zar Windowsi nude takvo što? Koliko znam, njihovo "rješenje" je u osnovi samo opcija reinstalacije drivera tj. uređaja.

O Device Manageru:
For each device, users can:

Supply device drivers
Enable or disable devices
Tell Windows to ignore malfunctioning devices
View other technical properties


Tu nema baš nikakvog magičnog rješenja. Jedino što je korisno su informativne error poruke koje se pojave kad postoji neki problem s uređajem, ali opet bi korisnik sam morao istraživati dalje kako riješiti taj problem. Štoviše, kod teško rješivih problema s driverima i na Windowsima se može koristiti - O MOJ BOŽE! - command-line alat DevCon, koji, kako piše na službenoj stranici, "also provides information that is relevant to the driver developer and is not available in Device Manager". Dakle, i na Windowsima command-line alat nudi više informacija o driveru/hardveru nego Device Manager :hihi

Eto, jedan problem riješen :thmbs-up
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Nikad ali ama baš nikad nisam razumio zašto nekome smeta terminal. Ako išta cijenim u linux svijetu, to je - terminal! CLI je zakon! Ako ti smeta, brate nemoj ga koristit i amen. Meni je super-mega-uber koristan i koristim ga gotovo svaki dan, počevši od nadogradnji do kojekakvih skripti za štošta.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6770
Moderator
Postovi: 6770
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 356 puta
Primio/la zahvalu: 419 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.