Sada je: 25 tra 2024, 20:08.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima,
nov sam na forumu i nov u Linux svijetu. Znam nešto vrlo malo, ugl. instalacija distribucija i neko osnovno petljanje po sustavu (terminal mi je strava i bježim od toga).
E sad, htio bih paralelno s Win8 instalirati neku Linux distribuciju. Odabrao sam Fedoru 17, nadam se da nije loš izbor. Nekako mi se više dopala nego Linux Mint, Ubuntu, Kubuntu itd.
Kod instalacije napravio sam 50GB slobodnog prostora. Imam 3 NTFS particije. Kad pokušam formatirati taj slobodan prostor installer mi ne dopušta, kaže da ima premalo slobodnog prostora?!
Može li mi netko pomoći da prođem taj dio. U čemu je problem? Ako može, molim vas, objasnite mi kako najbolje particionirati. Dvije NTFS particije su mi dovoljne za potrebe Win8. Ostalo mogu mijenjati.
Hvala unaprijed :)
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 17 pro 2012, 22:38
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Pogledaj malo ove vodiče za instalaciju i podešavanje:
http://wiki.open.hr/wiki/Fedora
http://www.my-guides.net/en/guides/linu ... l=&start=1
http://vzugcic.net.amis.hr/f11notes.htm

Za instalaciju ti je dovoljno 5 GB praznog prostora. Jesi li odabrao pravi datotečni sustav? ;)
Moj ti je savjet da distru ne odabireš prema izgledu ili imenu, već prema mogućnostima i pristupu koji ti nudi. Ako si totalni početnik (a čini mi se da jesi), radije probaj Mint ili Solus tek toliko da pohvataš osnove. Na LZS portalu ćeš naći detaljne upute (članci i wiki).
Uzmi nešto što je jednostavno i što provjereno radi dok ne shvatiš kako to sve izgleda. Tako ćeš brzo i bezbolno ući u Linux svijet. Pročitaj i naš wiki. Kasnije isprobavaj koliko god želiš - sve dok ne nađeš onu pravu :ljubav
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Hvala ti puno na trudu i korisnim linkovima.
U pravu si, izgleda da je Fedora za malo napredniji stupanj, a ja sam ipak početnik.
Odlučio sam probati SolusOS. E da, dobit ću uskoro jedan Zotacov mini-PC. Mislim da je Tegra 2,
2GB RAM-a i neki dvojezgreni proc u pitanju. Da i na njega stavim SolusOS?
Mislim, svidio mi se taj OS jer je baziran na Debianu, a čuo sam da je dosta stabilan i nema pretjerano
puno bugova. Ububtu-based distribucije mi se i nisu baš dopale.
Hvala još jednom na trudu. :)
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 17 pro 2012, 22:38
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Tema premještena iz "Distribucije općenito" u "Fedora".
Za SolusOS imamo temu: viewtopic.php?f=20&t=8305
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.