Sada je: 29 ožu 2024, 06:50.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Bok...
Zaintrigirao me linux, pa bih ga htio instalirati..
E sad, vidim neke ubuntu, kernel, xfv , p. materine verzija linuxa... koju da si skinem uopce??
Instalirao bih na laptop (hp n800v P4 1.8 ghz , 1gb ddr ram) ...
Znaci preporucite mi neki linux koji ce raditi dobro na tom starijem laptopu, a opet da niej neka prestara verzija da ne podrzava nista novo...

Druga stvar... htio bih imati dual boot, i dali je moguce da uz windowse xp imam na toj ISTOJ particiji instaliran i linux, ili on bas mora biti na svojoj odvojenoj particiji??

Molim za pomoc i upute, hvala
Postovi: 22
Postovi: 22
Pridružen/a: 21 pro 2012, 14:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: windows, Linux Mint
Re: noob
21 pro 2012, 14:31
Bok, noobe :D
Uredit ću ti naslov teme da bude malo jasnije o čemu se radi. Nadam se da je to OK.

Što se tiče preporuka distribucije, na forumu već imamo takvih tema, ne znam jesi li u međuvremenu već pronašao.

Koliko znam, za dual boot je nužno da svaki operativni sustav ima vlastitu particiju. Pogotovo u slučaju Windowsa XP i već nekog Linuxa, jer oni koriste različite filesysteme (XP ima NTFS, a Linux ext*, btfrs ili koji već odabereš).
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
ok thx.. nisam jos pogledao za te distribucije... distribucija je pretpostavljam ime za OS ?

Koja bi meni najbolje pasala za laptop? ubuntu? fedora? suse?

Koja ima najvise mogucnosti editiranja i slicno ? a da opet niej previse ''advanced''
Postovi: 22
Postovi: 22
Pridružen/a: 21 pro 2012, 14:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: windows, Linux Mint
bokyy je napisao/la:ok thx.. nisam jos pogledao za te distribucije... distribucija je pretpostavljam ime za OS ?

Koja bi meni najbolje pasala za laptop? ubuntu? fedora? suse?

Koja ima najvise mogucnosti editiranja i slicno ? a da opet niej previse ''advanced''


Probaj Linux Mint.
Trebala bi odgovarat tvojim šturo objašnjenim specifikacijama.

A za editiranje ti neznam, ovisi koji software koristis.
“Small shifts in your thinking, and small changes in your energy, can lead to massive alterations of your end result.”
Avatar
Postovi: 2232
Postovi: 2232
Pridružen/a: 29 lis 2012, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
OS: SLCKWR 14.1
specs:
Mobile Intel P4 1.8 ghz
Ati Mobility Radeon 7500 32mb vram
15'' XGA LCD
1 GB ddr ram
80 GB hard disk
DVD/CD-rw
802.11 b/g/n wireless adapter
NIC Lan 100 Mbps
JBL Pro Speakers bass reflex 16-bit
Integrated microphone
PC Card slot reader
Mini PCI slot Type II
S-video port
Infrared port
VGA
Parallel port


Za editiranje istaliravanje neznam, zato sam i dosao tu da mi preporucite sve to.. koji ti preporucujes software?
Postovi: 22
Postovi: 22
Pridružen/a: 21 pro 2012, 14:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: windows, Linux Mint
Sad kad sam vidio detaljnije specifikacije, moram priznat da neznam koji distru da ti preporucimo. Morat ces pricekat iskusnije korisnike za bolji odgovor.

Za editiranje definitivno GIMP.
“Small shifts in your thinking, and small changes in your energy, can lead to massive alterations of your end result.”
Avatar
Postovi: 2232
Postovi: 2232
Pridružen/a: 29 lis 2012, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
OS: SLCKWR 14.1
ok, dok cekam jos jedno pitanje..
Sad imam c: i d: particiju.. na c: su mi windowsi, dok mi je d: prazna .. htio bih od te d: particije odvojiti (napraviti jos jednu na koju cu instalirati linux) ... jeli mogu tu novu particiju napraviti nakon sto kresnem instalacijski cd od linuxa i onda u njegovom meniju od instalacije kreirati novu i editirati ili moram u windowsima sa parittion magicom napraviti novu particiju za linux, pa tek onda krenuti sa instalacion linuxa ??
Postovi: 22
Postovi: 22
Pridružen/a: 21 pro 2012, 14:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: windows, Linux Mint
bokyy je napisao/la:ok, dok cekam jos jedno pitanje..
Sad imam c: i d: particiju.. na c: su mi windowsi, dok mi je d: prazna .. htio bih od te d: particije odvojiti (napraviti jos jednu na koju cu instalirati linux) ... jeli mogu tu novu particiju napraviti nakon sto kresnem instalacijski cd od linuxa i onda u njegovom meniju od instalacije kreirati novu i editirati ili moram u windowsima sa parittion magicom napraviti novu particiju za linux ??


Mislim da je moguce napravit particiju pri instalaciji.
“Small shifts in your thinking, and small changes in your energy, can lead to massive alterations of your end result.”
Avatar
Postovi: 2232
Postovi: 2232
Pridružen/a: 29 lis 2012, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
OS: SLCKWR 14.1
bokyy je napisao/la:jeli mogu tu novu particiju napraviti nakon sto kresnem instalacijski cd od linuxa i onda u njegovom meniju od instalacije kreirati novu i editirati ili moram u windowsima sa parittion magicom napraviti novu particiju za linux, pa tek onda krenuti sa instalacion linuxa ??


Disk možeš particionirati tijekom instalacije Linuxa, naravno. Odnosno, prije same instalacije on će ti ponuditi razne opcije za particioniranje, možeš napraviti i više particija a ne samo jednu, možeš Linux instalirati tako da ti /home bude odvojen od root particije i slično. Dok čekaš preporuke za svoj sustav, obavezno pročitaj naš wiki: http://wiki.open.hr/wiki/Naslovnica

Tamo ti je sve objašnjeno - što je to distribucija, kako se instalira, ma sve. Pročitaj to jer će ti biti lakše objasniti što te zanima i postaviti (jasnija) pitanja. Meni, recimo, nije baš sasvim jasno što misliš pod "editiranjem". Misliš li na podešavanje samog sustava ili na neke specifične programe za rad sa slikama/glazbom/videom? U svakom slučaju, s obzirom na slabost te konfiguracije nažalost ne možeš očekivati nekakve svemirske performanse, iako će ti bilo koja lightweight distribucija znatno brže i bolje funkcionirati od Windowsa.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Abzz ti je rekla sve što je važno. Pobledaj naš wiki na naslovnici, malo proguglaj i pogledaj na Youtubeu.
Za početak - prvi korak je najvažniji - uzmi nešto jednostavno što radi. Preporučam ti Linux Mint (u laganoj Xfce izvedbi) ili još lakši wattOS sa LXDE okruženjem. Evo linkova - pročitaj da se upoznaš:

http://www.linuxzasve.com/mint-13-xfce- ... -minimalac
http://www.linuxzasve.com/wattos-reciklirati-je-fensi

Sretno! :thumbs
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.