Sada je: 29 ožu 2024, 06:58.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
bokyy je napisao/la:omg, znaci ja mogu taj live cd otvoriti u windowsima i ''isprobati'' linux distribuciju i maknuti kao da nije nista bilo ?

ne, ne otvoris live cd u windowsima nego resetiras komp i pokrenes ga sa live cda... udjes u linux distribuciju koju si vec odabro, igras se u njoj, isprobavas, prckas i poslje samo ugasis komp, izvadis cd i normalno pokrenes windowse koji su instalirani kao da nista nije bilo
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Citam ga.. neka pitanja sam nestrpljivo postavio...
Samo jos jedno, nigdje ne pise kako se przi taj live cd... sad kad skinem mint, zelim ga sprziti kao live cd, jel to mogu preko nerota ?
Postovi: 22
Postovi: 22
Pridružen/a: 21 pro 2012, 14:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: windows, Linux Mint
Normalno da možeš. Mint će ti biti ISO image kad ga skineš. Sigurno si već nekad pržio neke ne baš sasvim legalne stvari na taj način 8-) ; ako ti je baš potpuna nepoznanica, barem je u Neru to jednostavno napraviti - samo odabereš Burn Image to DVD ili kako se već zove ta opcija.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Ne znamo mi se ne bavimo Windowsima :P
Imas program imgburn. Vrlo jednostavan. Samo ides burn image.

Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
Slamd64
Slamd64
naprzio sam se iso imagea masu.. mislio sam da treba napraviti poseban boot file da bi se tac cd pokrenuo kao ''live''..
Hvala svima na pomoci, to cu sve isprobati i jos prouciti malo sa wiki, pa se javim sa napretkom
Postovi: 22
Postovi: 22
Pridružen/a: 21 pro 2012, 14:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: windows, Linux Mint
Ne trebaš nikakav boot file raditi. Samo pokreni računalo sa umetnutim CD-om i odaberi opciju da se boota sa CD-a.
:D Još kad vidiš da možeš staviti nekoliko različitih distribucija na USB stick, da vidiš onda veselja. :D
Svako novo otkriće gurat će te još dublje i na kraju ćeš shvatiti da je stvarno duboka ta zečja rupa. ;)
Moj savjet, samo polako i uživaj u svakom kliku. ;)
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
bokyy je napisao/la:naprzio sam se iso imagea masu.. mislio sam da treba napraviti poseban boot file da bi se tac cd pokrenuo kao ''live''..
Hvala svima na pomoci, to cu sve isprobati i jos prouciti malo sa wiki, pa se javim sa napretkom


Netreba boot file jer ti pri instaliciji budu 2 opcije - direktno instaliranje i testiranje. Prvo testiraj i ako ti se svidi, instaliraj. Ako ti se nekim slucajem ne svidi, probaj drugu distru.
“Small shifts in your thinking, and small changes in your energy, can lead to massive alterations of your end result.”
Avatar
Postovi: 2232
Postovi: 2232
Pridružen/a: 29 lis 2012, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
OS: SLCKWR 14.1
Ok
nakon puno sati istrazavanja linux divljine

slika


Skuzio sam da su windowsi skroz noobovski napravljeni i da sam sve do sad zivio u laži :facepalm

Nisam jos si nista instalirao, igrao se sa livecd-om linux minta ..
Sad, kad ga to ugasim , sljedeci put kad opet bootam livecd, sve je opet iz pocetka.. dali se nekako moze sejvati sve sto sam radio u tom livecd sesshionu ? , dole u meniju imam samo quit, i restart i logout.. jel mogu nekako sve sto sam radio sejvati na disk negdje i da se to buta zajedno sa livecdom sljedeci put ?
Postovi: 22
Postovi: 22
Pridružen/a: 21 pro 2012, 14:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: windows, Linux Mint
Mislim da ne možeš. Ako ti se sviđa ta distra samo ju instaliraj pored windowsa. Ne možeš ništa izgubiti.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
bokyy je napisao/la:Skuzio sam da su windowsi skroz noobovski napravljeni i da sam sve do sad zivio u laži :facepalm


:lol:
"Welcome to the desert of the Real" 8-)
http://th06.deviantart.net/fs21/PRE/f/2 ... elgr92.jpg


Sad, kad ga to ugasim , sljedeci put kad opet bootam livecd, sve je opet iz pocetka.. dali se nekako moze sejvati sve sto sam radio u tom livecd sesshionu ? , dole u meniju imam samo quit, i restart i logout.. jel mogu nekako sve sto sam radio sejvati na disk negdje i da se to buta zajedno sa livecdom sljedeci put ?


Velika većina distri nema mogućnost spremanja live načina rada. Pojedine to imaju, ali ti to ne bih preporučio kao početniku. LiveCD ili live način rada znači da se čitava distra učitava u RAM bez ikakve promjene na tvojem pc-u (nakon gašenja/restarta sve promjene se gube). Ipak, sve ono što skineš s neta u live modu možeš spremit i na hard disk. To je ono što ti ostaje trajno tj. zapisuje se na fizički disk.
LiveCD ima masu primjena - zabava, isprobavanje i spašavanje podataka nakon havarija OS-a u najčešće.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.