Sada je: 26 tra 2024, 04:29.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Hvala, sad porucavam to malo..
Izabrao sam taj mint, vec se skida... mint 14 32bit

On ima konzolu jelda ?
Postovi: 22
Postovi: 22
Pridružen/a: 21 pro 2012, 14:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: windows, Linux Mint
Svi imaju konzolu ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
:D
Postovi: 22
Postovi: 22
Pridružen/a: 21 pro 2012, 14:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: windows, Linux Mint
Abzeenth je napisao/la:
bokyy je napisao/la:jeli mogu tu novu particiju napraviti nakon sto kresnem instalacijski cd od linuxa i onda u njegovom meniju od instalacije kreirati novu i editirati ili moram u windowsima sa parittion magicom napraviti novu particiju za linux, pa tek onda krenuti sa instalacion linuxa ??


Disk možeš particionirati tijekom instalacije Linuxa, naravno. Odnosno, prije same instalacije on će ti ponuditi razne opcije za particioniranje, možeš napraviti i više particija a ne samo jednu, možeš Linux instalirati tako da ti /home bude odvojen od root particije i slično. Dok čekaš preporuke za svoj sustav, obavezno pročitaj naš wiki: http://wiki.open.hr/wiki/Naslovnica

Tamo ti je sve objašnjeno - što je to distribucija, kako se instalira, ma sve. Pročitaj to jer će ti biti lakše objasniti što te zanima i postaviti (jasnija) pitanja. Meni, recimo, nije baš sasvim jasno što misliš pod "editiranjem". Misliš li na podešavanje samog sustava ili na neke specifične programe za rad sa slikama/glazbom/videom? U svakom slučaju, s obzirom na slabost te konfiguracije nažalost ne možeš očekivati nekakve svemirske performanse, iako će ti bilo koja lightweight distribucija znatno brže i bolje funkcionirati od Windowsa.


Bitno mi je da mi sve radi ,i da mogu sve sto sam do sada mogao na windowsima... brzina mi nije sad toliko bitna, nemora raditi besprijekorno.. bitno mi je da mi je sve funkcionalno maksimalno ...

Nego taj ubuntu installer se dosta spominje, nisam bas nasao njemu na ovim linkovima, jeli on neophodan i cemu zapravo sluzi ?
Postovi: 22
Postovi: 22
Pridružen/a: 21 pro 2012, 14:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: windows, Linux Mint
Ubuntu installer je instalacijski čarobnjak koji se koristi za instalaciju Ubuntu distribucije:

http://wiki.open.hr/wiki/Instalacija_Ub ... ngolin_LTS

Izmijenjenu verziju koristi i Linux Mint:

http://wiki.open.hr/wiki/Linux_Mint_instalacija
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Ubuntu installer? To se vjerojatno odnosi na Wubi. Mani se toga. Ne treba ti to. To je, kao, alat s kojim možeš instalirati Ubuntu iz Windowsa, ali hrpa ljudi s njim ima problema i sustav im se zna tako magično sjebati na najnevjerojatnije načine zbog Wubija...radije se drži normalne instalacije sa skinutog Live CD-a ili DVD-a. Ionako si sad već krenuo skidati Mint.

EDIT: Aha, vidim da ipak to nije Wubi. Ma, uglavnom, ne moraš se zamarati time, samo normalno slijedi upute za instalaciju jednom kad podigneš Live medij. :D
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
ok thx...

Live medij? nadam se da je to samo naziv za instalacijski disk linux distribucije?

Sry zbog toliko pitanja. toliko novih pojmova koji zbunjuju
Postovi: 22
Postovi: 22
Pridružen/a: 21 pro 2012, 14:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: windows, Linux Mint
Pročitaj si naš wiki.
http://wiki.open.hr/wiki/LiveCD/DVD_disk
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
omg, znaci ja mogu taj live cd otvoriti u windowsima i ''isprobati'' linux distribuciju i maknuti kao da nije nista bilo ?
Postovi: 22
Postovi: 22
Pridružen/a: 21 pro 2012, 14:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: windows, Linux Mint
Da, Live CD je naziv za tu vrstu instalacijskog diska kojeg možeš isprobati prije instalacije, tj. koristiti ga kao normalni OS iako nije još instaliran na tvoje računalo.
Ne volim se ponavljati, ali da, pročitaj naš wiki :D
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.