Sada je: 28 ožu 2024, 09:28.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav ekipa :)

Poprilično sam zelena u korištenju Linuxa, ali trudim se.
Imam problem, nikako ne uspijevam instalirati Popcorn, pokušala sam sve što sam pronašla od uputa na netu, ali jednostavno ne ide.
Da li ima neka dobra duša da mi pomogne?

Hvala!!

Lp
Postovi: 6
Postovi: 6
Pridružen/a: 24 ožu 2020, 19:33
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: ž
OS: Linux Mint
Pozdrav i dobrodošla! Instaliraj wine i skini windows verziju. Ovu za Linux ni ja nisam uspio upogonit.
Potraži temu novih korisnika i tamo nam se predstavi, čisto 2-3 riči o sebi. ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Nisam siguran, ali mislim da sam ja to instalirao slijedećiove upute. Ja sam instalirao na Debian, pa ne bi trebalo biti problema sa Mintom. Sad gledam i vidim razliku u popcorn.desktop datoteci. U uputstvima piše da ta datoteka treba izgledati ovako

Kod: Označi sve
[Desktop Entry]
Version = 1.0
Type = Application
Terminal = false
Name = Popcorn Time
Exec = /usr/bin/Popcorn-Time
Icon = /opt/popcorntime/popcorn.png
Categories = Application;Multimedia;


a kod mene je

Kod: Označi sve
[Desktop Entry]
Version = 1.0
Type = Application
Terminal = false
Name = Popcorn Time
Exec = /opt/popcorntime/Popcorn-Time
Icon = /opt/popcorntime/popcorn.png
Categories = Application;Multimedia;


Sve radi kako bi i trebalo. Doduše ovo je stariji tutorijal, pa možda sada stvarno ne radi. :(
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Ja sam za probu instalirao po uputstvima s ovog LINKA. Kratko sam isprobao i sve radi jedino je starija verzija. Na dnu Linka piše i da radi s novom verzijom ali nisam probao.

Jedino treba obratiti pažnju kod kopiranja naredbi ako ti je sustav na Hrvatskom da nema mape "Downloads" već je to mapa "Preuzimanja" pa se to zamjeni u naredbi. Također dio naredbe "Popcorn-Time-*.tar.xz" se zamjeni s točnim nazivom datoteke koja je preuzeta i nalazi se u mapi Preuzimanja odnosno Downloads.
Kod mene je naredba ovako izgledalo nakon što sam preuzeo datoteku "Popcorn-Time-0.3.10-Linux-64.tar.xz" :
Kod: Označi sve
cd ~/Preuzimanja
sudo mkdir /opt/popcorntime
sudo tar -xf Popcorn-Time-0.3.10-Linux-64.tar.xz -C /opt/popcorntime

Ako je sve prošlo bez greške za probu pokreni iz terminala
Kod: Označi sve
/opt/popcorntime/Popcorn-Time


Ako sve radi, na linku je opisano kako napraviti pokretač u izborniku. Ja te korake nisam radio jer je ovo bilo samo za probu.

Pozz

P.S. Vidim da je Dupin bio brži :-D :-D . Možda ti upute s njegovog linka "legnu" bolje
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
Instalirala sam Wine preko softver depozitorija, i preko njega instalirala Popcorn. Uspjela sam instalirati, i imam ikonicu i u aplikacijama gdje je Wine i na desktopu prečac, ali neće ga uopće pokrenuti, ne znam zašto.

Hvala Vam dečki na uputama, ali nikako ne uspijevam. :(
Jučer sam preko sličnih uputa uspjela pokrenuti, ali učita ga nekih 5% i dalje neće.
Danas prijepodne sam zapela na ovom koraku gdje moram ovo upisati:

[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Terminal=false
Name=PopCorn Time
Exec=/opt/popcorntime/Popcorn-Time
Icon=/opt/popcorntime/src/app/images/icon.png
Categories=Application;

Pokušala sam to upisati u terminal, ali dalje nisam mogla, vjerojatno nešto nisam dobro radila. Da ne pričam o nekim error porukama.

Pokušajte me shvatiti, jer stvarno nisam dosad instalirala ništa preko terminala.

Imala sam Popcorn do prije neki dan, i više nisam mogla ući u njega, došlo je do pogreške u aplikaciji- A njega sam skinula još davno i uspjela ga pokrenuti bez terminala, i radio je sasvim normalno.

LP
Postovi: 6
Postovi: 6
Pridružen/a: 24 ožu 2020, 19:33
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: ž
OS: Linux Mint
Kada u terminalu upišeš naredbu koja počinje sa sudo , morati ćeš nakon toga upisati svoju lozinku. Nećeš je vidjeti dok utipkavaš, ali to je O.K. U ovom slučaju otvoriti ćeš praznu datoteku imena popcorne.desktop koja se nalazi u /usr/share/applications. Budući da je datoteka prazna unesi sadržaj u nju a koji glasi

Kod: Označi sve
[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Terminal=false
Name=PopCorn Time
Exec=/opt/popcorntime/Popcorn-Time
Icon=/opt/popcorntime/src/app/images/icon.png
Categories=Application;


Nakon toga sa Ctrl+X zatvori datoteku i to je to. Nastavi dalje prema uputstvima.

Kažeš da imaš instaliran Wine i preko njega Popcorn-time, ali ga ne možeš pokrenuti. Nađi folder .wine (obrati pažnju na to da ime foldera počinje točkom što znači da je skriven pa nađi u file manageru showe hidden files ili nešto slično) i u njemu mora biti folder Popcorn ili kako se već zove. Unutar tog foldera mora postojati exe file pa klikni na njega. Vjerojatno ima i elegantnije rješenje, ali ovo je sver čega se trenutno mogu sjetiti.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
dupin je napisao/la:Nisam siguran, ali mislim da sam ja to instalirao slijedećiove upute.


Pratio sam ove upute i ima par tipfelera u naredbama, a pogotovo mi je mana to što se ne može napraviti copy-paste naredbi.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Pronašla sam folder i exe file, ali i dalje neće otvoriti. Vrti par sec u krugu i to je to, uopće se ne podiže.

A što se tiče ovih uputa preko terminala, poslije koraka opt/popcorn/Popcorn-time javlja mi puno errora tipa unable to open database file, unable to create cache, unable to move cache folder, error eacces permission denied, unable to create nešto database path itd.
Nakon toga, Popcorn se nekim čudom podigne u jednom trenuku, ali ostane učitan do nekih 5% i tu stane. I to je to.
Postovi: 6
Postovi: 6
Pridružen/a: 24 ožu 2020, 19:33
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: ž
OS: Linux Mint
Hmmm ovaj popcorn je u "sivoj zoni".
Moguće da ti fale neki programi o kojima ovisi popcorntime. Ali prvo napiši koju verziju Minta koristiš i dali je 32 bitna ili 64 bitna :hmm .
Kod mene nova verzija(Popcorn-Time-0.4.1-linux64) također radi bez problema mada da budem otvoren ja nemam namjeru koristiti torente za gledanje filmova.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
Jedno pitanje, za tebe kojoj ne radi i vas kojima radi, preko kojeg operatera idete na net?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.