Switch to full style
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Pravila foruma

PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Odgovori

Manjaro nema WiFi

07 kol 2019, 16:50

Pozdrav!
Molim za pomoć!Uz Win 7,instalirao sam Manjaro 18.04 od 32 Bit-a.
Pri instalaciji upalila mi se ona lampica od WiFi-ja.
Kad sam ga pokrenuo nema upalite lampice od WiFi.Tamo u donjem desnom uglu gdje treba podešavati,tu nemam pojma šta treba podesiti.Ako mi neko može pomoći bio bih zahvalan!!Ako se ne mogne podesiti Internet,kako bi najjednostavnije uklonio Manjaro?Instalirao sam ga zato što je na Distrowatchu rangiran drugi.

Re: Manjaro nema WiFi

07 kol 2019, 17:43

Jesi upisao šifru od wifi-ja? Ta lampica o kojoj pričaš, je li na laptopu? Ako je laptop, koji model (zbog problematičnog broadcomm wifi drivera pitam)? Koji Manjaro - KDE, XFCE, Gnome? Ili ako ti radi internet preko žice da pošalješ na forum ispis izlaza naredbe:
Kod:
dmesg; journalctl -k -p err; lspci -vnn |grep -A 8 Network

Re: Manjaro nema WiFi

07 kol 2019, 18:34

Nisam ni došao do toga da upišem šifru od WiFi-ja.Da,lampica na laptopu.Laptop je DELL Inspiron 1501.Trisquel 7.0 odmah otkrije.Ubuntu ne otkriva isto treba podešavati pa odustao.Vidjeću koji je Manjaro.Nije internet preko žice,kačim se na WiFi.

Re: Manjaro nema WiFi

07 kol 2019, 19:35

Manjaro je:KDE Edition
Kernel 4.19 LTS.

Re: Manjaro nema WiFi

07 kol 2019, 20:11

Taj dell 1501 ima broadcomm wifi.
Vjerojatno je manjaro odabrao pogrešan broadcommov driver. Ako trisqel radi, možeš provjeriti u njemu koji driver koristi sa lspci:
Kod:
lspci -vnn |grep -A 10 Network

Ako je b43, slobodno možeš iskoristiti upute s manjaro foruma, evo sve piše ovdje:
https://forum.manjaro.org/t/broadcom-wi ... ly/46316/2

Ukratko, treba maknuti stari driver i postaviti novi. Postupak je da iz Manjaro settings managera deinstaliraš stari driver, iz terminala makni nepotrebne module, postavi b43 modul (koji bi trebao raditi), restartaj NetworkManager i uključi rfkill switch, provjeri radi li dobro, te onda napravi initramfs sliku da učitava modul pri bootanju. Ako i dalje ne radi, provjeri da b43 modul nije blacklistan na navedenim lokacijama.
Izgleda komplicirano ali ne daj se obeshrabriti, gotovo je u par minuta.

Najvažniji dio, koji opisuje postupak, je ovaj:
Kod:
Drivers detected as "b43-pci-bridge"

Generally if you see your WiFi drivers listed as "b43-pci-bridge" you have conflicting drivers installed. In a minority of instances a driver detected as "b43-pci-bridge" may function adequately. However, drivers installed this way tend to be unreliable in the long term.

In these cases the drivers included in the kernel may be the better choice. You may find your driver issues can be corrected by simply uninstalling the "broadcom-wl" drivers. You can uninstall the wl drivers through the Manjaro Settings Manager. Open Manjaro Settings Manager -> Hardware configuration -> right click on your device driver and select “Remove”. Once the "broadcom-wl" drivers are uninstalled you can test the b43 driver:

sudo rmmod  wl
sudo rmmod ssb
sudo rmmod b43
sudo modprobe b43

Then:

sudo rfkill unblock all
sudo systemctl restart NetworkManager
sudo depmod -a
sudo mkinitcpio -P

Test your wifi for connectivity.

Then reboot you computer. After restarting, the kernel drivers should automatically load.

If the kernel modules do not load automatically you must ensure they are not blacklisted. Check that no blacklist file exists in any of these locations:

/etc/modprobe.d/
/etc/modules-load.d/
/usr/lib/modprobe.d/
Any blacklist on the broadcom kernel modules (as in the blacklist example above), must either be deleted, or commented out. The blacklist entries can be made to be ignored by adding a pound sign "#" (hash tag ) before any entry line. This is what is referred to as "commenting out" an entry.

There is no guarantee the correct kernel module will automatically be loaded for your adapter model. As different adapters may use different modules you may need to research which modules are required. A different blacklist may be required for different kernel modules, so this can get complicated. If the installation steps listed here do not resolve your broadcom driver issues a support request on the forum may be helpful.

Sretno!

Re: Manjaro nema WiFi

09 kol 2019, 16:59

Hvala,ti na odgovoru!!!!

Re: Manjaro nema WiFi

08 ruj 2019, 07:26

Kako mogu a prebacim sliku sa Ubuntua na windows dokument? Hitno mi treba.

Hvala

Re: Manjaro nema WiFi

08 ruj 2019, 09:47

jonke4 je napisao/la:Kako mogu a prebacim sliku sa Ubuntua na windows dokument? Hitno mi treba.

Hvala


1. Koje veze tvoje pitanje ima s temom?
2. Što znači prebaciti sliku s Ubuntua na Windows dokument, odnosno što je Windows dokument?

Re: Manjaro nema WiFi

12 ruj 2019, 19:36

jonke4 je napisao/la:Kako mogu a prebacim sliku sa Ubuntua na windows dokument? Hitno mi treba.

Hvala

-----------------------------------------------------
Ako hoćeš malo pojasni?Da li to imaš 2 OS na računaru??"Windows dokument"da li misliš na Word?Najlakše ti je prebaciš sliku na USB.
Odgovori