Sada je: 29 ožu 2024, 09:50.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
stavis si lubuntu ili xubuntu i instaliras compiz
compiz je jos uvijek najbolji za desktop animacije, malo mu se plasma priblizila ali je jos daleko od njega po pitanju mogucnosti
ovaj gnome je sve gori i gori... kad sam vidio zadnji, i ono malo postavka sta mozes podesit, moras preko browser ekstenzije...
katastrofa... oces panel staviti na dno moras u firefoxu ekstenziju instalirat, za sve ekstenziju a pola ih ne radi..
gnome je nekad bio dobar, ona dvojka... ovo sad uzas zivi, barem meni
lxde kakav god primitivan bio, uz compiz i neki dock ga sredis kako god hoces da izgleda. I bolje ce radit od gnome
kde 5 plasma je isto dobar... nikad nisam volio kde ali petica je ... najs
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Mateo je napisao/la:
Jeremija je napisao/la:
Mateo je napisao/la: .... baš sam neki dan instalirao na mobu neku SCOPE solar system app za gledanje zvijezda i tak to što nam je iznad glave ... i uglavnom baš poučna app i odem na njihovu web stranicu s namjerom da ih skinem na svoj stroj kad ono nema za Linux .... zapisao sam njihovu emajl adresu i postavio im upit a zakaj ... mislim ne baš tako ali ono i baš me zanima hoće li mi odgovoriti ... eto uh

Pozdrav Mateo, možda i znaš za Stellarium, sličnu aplikaciju koja radi na linuxu. Ako nisi znao pogledaj u Ubuntu softveru.
I na forumu ima malo tutoriala o Stellarium aplikaciji. Također postoji i inačica za Android.


:thmb-up

Isprobao sam ju ...sve super sve pet (samo MB 365 :zvizdi :hihi :lulz ) ..... malo su (barem meni) nespretno napravljene postavke. Onaj SCOPE sam izbrisao sa moba ... SkyViewFree sada "eksploriram" :lulz :hmm Trebali bi te programćiće malo jednostavnijim napraviti odnosno poizbaciti one silne azimute i ostale slične mjere i mjerice jer... nismo u svemirskom brodu pa da nam baš sve koordinate trebaju ...

Velika je aplikacija, ima svakakvih detalja, što bi i trebala imati za entuzijaste i precizan rad, i zato je komplicirana. Ali u opcijama možeš gotovo sve narediti, isključiti pogled na daleka tijela ili upaliti pogled na umjetne satelite, zaustaviti vrijeme, ići kroz vrijeme, pa tako i skloniti azimute :)
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
.... ma kužim ja da se to sve može upaliti ugasiti samo mi fjaka to raditi ..... odnosno nek' naprave početnu da da ono osnovno u stilu tu smo mi a ovo okolo su ostale planete .... od nas do te i te ima toliko i toliko metara ... od naše galaksije do iduće ima toliko i toliko metara ... tu su sada ti i ti sateliti tu i tu su komete i asteroidi .... pa onda u postavkama tko hoće azimute i bezimute nek si ih uključuje, a ne odmah sve pouključeno pa obični čovjek kada počne isključivati po stavkama više zbog svih tih naziva nezna što mu se uključilo isključilo jer kada nešto makneš obično je to povezano sa još nekim postavkama .... uglavnom dobre su apke bez obzira na sve ....
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
abnettaa je napisao/la:stavis si lubuntu ili xubuntu i instaliras compiz
compiz je jos uvijek najbolji za desktop animacije, malo mu se plasma priblizila ali je jos daleko od njega po pitanju mogucnosti
ovaj gnome je sve gori i gori... kad sam vidio zadnji, i ono malo postavka sta mozes podesit, moras preko browser ekstenzije...
katastrofa... oces panel staviti na dno moras u firefoxu ekstenziju instalirat, za sve ekstenziju a pola ih ne radi..
gnome je nekad bio dobar, ona dvojka... ovo sad uzas zivi, barem meni
lxde kakav god primitivan bio, uz compiz i neki dock ga sredis kako god hoces da izgleda. I bolje ce radit od gnome
kde 5 plasma je isto dobar... nikad nisam volio kde ali petica je ... najs


Ja osobno koristim taj wobbly windows i one animation postavke fade, curve itd., a za miša i to onaj unity tweak tool-extras koji btw isto ne dela na 18-ici (iako je unity ..... ovdje sada možda griješim vodim se čisto nazivom jer taj unity tool radi na gnome 16-ici ali na 18-ici ne).
Ovo sa FFbrowser proširenjima nisam ni probavao isprobavati ..... a ovo ostalo što si napisao u vezi gnome kde 5 to ti ja ništa ne kužim no u svakom slučaju hvala i na tim info :thmbs-up
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
bertone je napisao/la:Zašto je Canonical odustao od Unitya i prešao na GNOME smo već pričali na forumu, a i Mark je u nekoliko intervjua pokušao objasniti razloge pa ako te zanima buš našao.

Što se tiče HP-a. Svako brand name računalo na sebi ima p/n i s/n broj (mala naljepnica/pločica na kućištu i po tim brojevima možeš saznati koliko je šarafa ugrađeno u konfiguraciju, a ne samo o kojem se modelu radi (po tim brojevima saznaš točne komponente i FRU brojeve komponenti, a dolaziš i do potrebnih drivera ) ;)

Wobbly na 18.04 - https://www.omgubuntu.co.uk/2018/09/wob ... ux-library

18.04 sa Unityem - https://community.ubuntu.com/t/new-ubun ... y-iso/2146



Evo brojeva sa naljepnice:

Na gornjem dijelu naljepnice:
HP ProDesk 400 G2 MT (TPM DP)

Ispod su onak uokvireni Serial No. (CZC52640W5), i Product No. (M3W46EA#BED)

...i onda ispod toga sa desne strane ....
400G2PDM/G3250/500hq/4X/8f ADR
OS: FreeDOS

...a sa lijeve str., na naljepnici ...
Limited Warranty: 1y/1y/1y
(L8LO2AV)


Eto to bi bilo to pa .... :hmm :kava ::bravo
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Ok, i dalje ne možeš ući u BIOS?

Kod HP desktopa se u BIOS ulazi sa F10, ali... HP ne bi bio HP da je sve tako jednostavno :-D
Ako imaš USB tipkovnicu ponekad i na ponekim modelima (ne čak svima iz iste serije) sa USB tipkovnicom ne možeš ući u BIOS pa je jedina opcija posjedovanje ili posudba PS2 tipkovnice i onda možeš u BIOS pface ... zašto je tako ne znanju ni u HP-u.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Hvala na odgovoru ... ne ću čarobirati ništa ...... meni kao laiku (a nadam se da sam tu u pravu) je naj bitnije ovo što piše da je OS:FreeDOS. Budem probao sa F10 pa ak ide ide ak ne ne i daj mi molim te reci .. software kao software ... "njemu" nema veze da li je u pitanju PC ili laptop ?? Znam da ovo sada zvuči malo glupavo ali držimo se one da nema glupog pitanja.
Još jednom .. zahvaljujem na odgovoru .... pozz
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Hp kaže da je F10 ( HP ProDesk 400 G2 MT (TPM DP) , https://support.hp.com/hr-en/document/c04162753 ).

Kaj ti nepiše sve to odmah na prvom ekranu nakon pokretanja pc-a ?

Možeš prije toga maknuti bios bateriju na 10-tak minuta da se vrate defaultna podešenja ( za slučaj da je netko u biosu podesio nekaj specifičnoga ili promjenio standardni raspored funkcijskih tipki ) ....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Mateo je napisao/la:Hvala na odgovoru ... ne ću čarobirati ništa ...... meni kao laiku (a nadam se da sam tu u pravu) je naj bitnije ovo što piše da je OS:FreeDOS. Budem probao sa F10 pa ak ide ide ak ne ne i daj mi molim te reci .. software kao software ... "njemu" nema veze da li je u pitanju PC ili laptop ?? Znam da ovo sada zvuči malo glupavo ali držimo se one da nema glupog pitanja.
Još jednom .. zahvaljujem na odgovoru .... pozz


Instalacijski medij je jednak i za desktop i za laptop ako si na to mislio, ali... ako ti posudba i privremeno priključivanje PS2 tipkovnice predstavlja problem, onda ne znam kako bi se snašao u UEFI-u koji je kod HP-a doduše dosta ograničen, ali nekog vraga ipak treba znati i nasumičnim prčkanjem možeš napraviti više štete nego koristi.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Thks za instalacijski medij pojašenje, a ovo sa UEFI nisam ni mislio nasumce čarobirati :) :) :)
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.