Sada je: 20 tra 2024, 02:10.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
U toku instalacije Ubuntu MATE 18.04 na novi SSD (dev/sdb/), javlja fatalnu grešku o nemogućnosti izvršenja grub-install/dev/sdb... Nudi -izbornik na ostale uređaje, (regularno dev/sda), -instalaciju bez GRUB-a, kao i -prekid instalacije... Ništa od svega ovog ne prihvaća, ima li netko rješenje... Sa USB vanjskim diskom, sa ovim nisam imao problema, GRUB je po defaultu išao na /dev/sda ...
Kod: Označi sve
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 223,6G  0 disk
├─sda1   8:1    0  23,8G  0 part /
├─sda2   8:2    0   7,2G  0 part /boot
├─sda3   8:3    0 188,1G  0 part /home
└─sda4   8:4    0   4,4G  0 part [SWAP]
sdb      8:16   0 223,6G  0 disk
├─sdb1   8:17   0  30,8G  0 part
├─sdb2   8:18   0   9,3G  0 part
├─sdb3   8:19   0 176,1G  0 part
└─sdb4   8:20   0   7,5G  0 part
sdc      8:32   0 298,1G  0 disk
├─sdc1   8:33   0   100M  0 part
└─sdc2   8:34   0   298G  0 part
sr0     11:0    1  1024M  0 rom 

U vašim ranijim radovima ne nalazim ovu materiju...
Zadnja izmjena: Optimus; 03 sij 2019, 12:53; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
to je sve na istom kompu? pa ako ti je grub instaliran veäe na sda ne treba ti biti i na sdb, smao treba updatati grub da ukljuöi i mint sa sdb.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:to je sve na istom kompu? pa ako ti je grub instaliran već na sda ne treba ti biti i na sdb, samo treba updatati grub da uključi i mint sa sdb.

Točno, samo naglasak je na "U toku instalacije", ali ja ne završavam uredno instalaciju Ubuntu MATE...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Optimus je napisao/la:[size=85]
shrike je napisao/la:to je sve na istom kompu? pa ako ti je grub instaliran već na sda ne treba ti biti i na sdb, samo treba updatati grub da uključi i mint sa sdb.

Točno, samo naglasak je na "U toku instalacije", ali ja ne završavam uredno instalaciju Ubuntu MATE...

Kod: Označi sve
ivopoljak@ivopoljak-Optimus:~$ sudo update-grub
[sudo] lozinka za ivopoljak:
Stvaranje grub datoteke podešavanja ...
Pronađena linux slika: /boot/vmlinuz-4.15.0-43-generic
Pronađena initrd slika: /boot/initrd.img-4.15.0-43-generic
Pronađena linux slika: /boot/vmlinuz-4.15.0-42-generic
Pronađena initrd slika: /boot/initrd.img-4.15.0-42-generic
Pronađena linux slika: /boot/vmlinuz-4.15.0-20-generic
Pronađena initrd slika: /boot/initrd.img-4.15.0-20-generic
Found memtest86+ image: /memtest86+.elf
Found memtest86+ image: /memtest86+.bin
grub-probe: greška: nemoguć pronalazak GRUB uređaja za /dev/sdb1.  Provjerite svoj device.map.
grub-probe: greška: nemoguć pronalazak GRUB uređaja za /dev/sdb2.  Provjerite svoj device.map.
grub-probe: greška: nemoguć pronalazak GRUB uređaja za /dev/sdb3.  Provjerite svoj device.map.
/usr/sbin/grub-probe: greška: nemoguć pronalazak GRUB uređaja za /dev/sdb1.  Provjerite svoj device.map.
Pronađen Ubuntu 18.04.1 LTS (18.04) na /dev/sdb1  Ovo nije uredno završeno... ???
Pronađen Windows 7 na /dev/sdc1
Found Grml ISO image: /boot/grml/ubuntu-mate-18.04.1-desktop-amd64.iso
Završeno
[/size]
Zadnja izmjena: Optimus; 30 pro 2018, 07:57; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
najvjerojatniji problem ti je u tome åto sdb nije oznacen kao bootabilan. moyes to korigirati sa parted ili gparted i onda ce ti instalacija gruba na sdb proci ok.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:najvjerojatniji problem ti je u tome sto sdb nije oznacen kao bootabilan. mozes to korigirati sa parted ili gparted i onda ce ti instalacija gruba na sdb proci ok.

Ok, prije nego pogledam sta je s time, i ranije sam imao: sda - LM19, sdb - upsUbM18.04 i sdc - Win7... GRUB je u raznim kombinacijama uvjek isao na sda... U stvari ja i ne zelim da mi ide na sdb, ili nesto nisam shvatio, valjda postoji samo jedan GRUB, onaj koji se instalira u MBR... Pokusao sam sa GRUB customizer, ali tu nisam bas doma...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Optimus je napisao/la:[size=85]
shrike je napisao/la:najvjerojatniji problem ti je u tome sto sdb nije oznacen kao bootabilan. mozes to korigirati sa parted ili gparted i onda ce ti instalacija gruba na sdb proci ok.

Ok, prije nego pogledam sta je s time, i ranije sam imao: sda - LM19, sdb - upsUbM18.04 i sdc - Win7... GRUB je u raznim kombinacijama uvjek isao na sda... U stvari ja i ne zelim da mi ide na sdb, ili nesto nisam shvatio, valjda postoji samo jedan GRUB, onaj koji se instalira u MBR... Pokusao sam sa GRUB customizer, ali tu nisam bas doma...

Na ovom linku su identicne poruke na prvoj stranici i na zadnje dvije slike https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2333952... Na Gparted ne vidim nacina kako intervenirati na /dev/sdb, osim u toku instalacije kada ga montiram sa / (root)...[/size]
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Optimus je napisao/la:U toku instalacije Ubuntu MATE 18.04 na novi SSD (dev/sdb/), javlja fatalnu grešku o nemogućnosti izvršenja grub-install/dev/sdb... Nudi -izbornik na ostale uređaje, (regularno dev/sda), -instalaciju bez GRUB-a, kao i -prekid instalacije... Ništa od svega ovog ne prihvaća, ima li netko rješenje... Sa USB vanjskim diskom, sa ovim nisam imao problema, GRUB je po defaultu išao na /dev/sda ...
Kod: Označi sve
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 223,6G  0 disk
├─sda1   8:1    0  23,8G  0 part /
├─sda2   8:2    0   7,2G  0 part /boot
├─sda3   8:3    0 188,1G  0 part /home
└─sda4   8:4    0   4,4G  0 part [SWAP]
sdb      8:16   0 223,6G  0 disk
├─sdb1   8:17   0  30,8G  0 part
├─sdb2   8:18   0   9,3G  0 part
├─sdb3   8:19   0 176,1G  0 part
└─sdb4   8:20   0   7,5G  0 part
sdc      8:32   0 298,1G  0 disk
├─sdc1   8:33   0   100M  0 part
└─sdc2   8:34   0   298G  0 part
sr0     11:0    1  1024M  0 rom 

U vašim ranijim radovima ne nalazim ovu materiju...

Koliko ti je bitno da imaš toliku boot particiju i na sdb? Znam da u njoj spremiš ISO, ali po meni to je nepotreban trošak prostora.
OK imaš boot na sda i neka ga.
Predpostavljam da imaš i swap na oba diska, koliko ti je to potrebno.
Home particije na oba diska? Ja uopće ne pravim /home, osobno mislim da je čišće i bolje bez njega, uz sve prednosti koje ima. Svakako OS napravi direktorij /home kao i /boot. Boot particiju također ne pravim, čak mi ni swap ne treba, ima dovoljno RAM i da ga stavim na spavanje. Ali ako ne koristim/koristiš hibernaciju i spavanje da li ti treba swap. Čitao sam da za novi Mint nema potrebe praviti swap da OS to sam odradi.
I u ostalom SSD ne voli particije, što prazniji i čišći brže i bolje radi, a i duže će raditi (ovo je bukvalno napisano).
Također SSD se troši, a najviše ga ubija velika instalacija npr. OSa. Ovisi dosta o kvaliteti i vrsti SSDa, za primjer meni je za dvije godine izgubio 4%, a instalirao sam manje nego ti :)
Predpostavljam da sve ovo znaš, ali za svaki slučaj.

Također volim eksperimentirati i zato sam si odvojio jednu particiju od 30 GB. I tu ako instaliram OS ne pravim nikakve particije samo stavim / kao root i to je to. Ako želim prepeglati i instalirati nešto novo, samo format te particije i opet samo / predznak.

Ovo je moje mišljenje, možda se neki ne slažu s napisanim. Zato neka napišu svoje ;p
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
@Optimus,

nisam baš pozorno čitao sve od početka, ali nekad ti prilikom procesa instalacije /sda bude dodijeljen USB-u sa kojeg radiš instalaciju dok ti disk na koji ide instalacija bude /sdb (ili neki drugi) i onda logično nemreš ugurati GRUB na /sda koji je instalacijski medij... no to je zapravo i nebitno jer nakon instalacije kad makneš instalacijski medij, disk koji je bio /sdb postaje /sda.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Jeremija je napisao/la:
Optimus je napisao/la:[size=85]U toku instalacije Ubuntu MATE 18.04 na novi SSD (dev/sdb/), javlja fatalnu grešku o nemogućnosti izvršenja grub-install/dev/sdb... Nudi -izbornik na ostale uređaje, (regularno dev/sda), -instalaciju bez GRUB-a, kao i -prekid instalacije... Ništa od svega ovog ne prihvaća, ima li netko rješenje... Sa USB vanjskim diskom, sa ovim nisam imao problema, GRUB je po defaultu išao na /dev/sda ...
Kod: Označi sve
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 223,6G  0 disk
├─sda1   8:1    0  23,8G  0 part /
├─sda2   8:2    0   7,2G  0 part /boot
├─sda3   8:3    0 188,1G  0 part /home
└─sda4   8:4    0   4,4G  0 part [SWAP]
sdb      8:16   0 223,6G  0 disk
├─sdb1   8:17   0  30,8G  0 part
├─sdb2   8:18   0   9,3G  0 part
├─sdb3   8:19   0 176,1G  0 part
└─sdb4   8:20   0   7,5G  0 part
sdc      8:32   0 298,1G  0 disk
├─sdc1   8:33   0   100M  0 part
└─sdc2   8:34   0   298G  0 part
sr0     11:0    1  1024M  0 rom 

U vašim ranijim radovima ne nalazim ovu materiju...

Koliko ti je bitno da imaš toliku boot particiju i na sdb? Znam da u njoj spremiš ISO, ali po meni to je nepotreban trošak prostora.
OK imaš boot na sda i neka ga.
Predpostavljam da imaš i swap na oba diska, koliko ti je to potrebno.
Home particije na oba diska? Ja uopće ne pravim /home, osobno mislim da je čišće i bolje bez njega, uz sve prednosti koje ima. Svakako OS napravi direktorij /home kao i /boot. Boot particiju također ne pravim, čak mi ni swap ne treba, ima dovoljno RAM i da ga stavim na spavanje. Ali ako ne koristim/koristiš hibernaciju i spavanje da li ti treba swap. Čitao sam da za novi Mint nema potrebe praviti swap da OS to sam odradi.
I u ostalom SSD ne voli particije, što prazniji i čišći brže i bolje radi, a i duže će raditi (ovo je bukvalno napisano).
Također SSD se troši, a najviše ga ubija velika instalacija npr. OSa. Ovisi dosta o kvaliteti i vrsti SSDa, za primjer meni je za dvije godine izgubio 4%, a instalirao sam manje nego ti :)
Predpostavljam da sve ovo znaš, ali za svaki slučaj.

Također volim eksperimentirati i zato sam si odvojio jednu particiju od 30 GB. I tu ako instaliram OS ne pravim nikakve particije samo stavim / kao root i to je to. Ako želim prepeglati i instalirati nešto novo, samo format te particije i opet samo / predznak.

Ovo je moje mišljenje, možda se neki ne slažu s napisanim. Zato neka napišu svoje ;p

Hvala na ovom pojašnjenju, trebalo mi je, ovo se dalo iščitati sa dosta postova... Ja sam išao školski, ali se sada mogu malo odmaknuti... Nije da su mi neophodne dvije instalacije, ali nikako da se odmaknem od ove fiksacije, stati ću i ja na loptu, polako... Ne komentiraš ovaj GRUB problem, nije mi jasan...

Jeli moguće ovakvo riješenje, tada će vjerujem sve proteći glatko, a novi SSD neka stoji za rezervu...

Kod: Označi sve
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 223,6G  0 disk
├─sda1   8:1    0  25,0G  0 part /    Linux Mint 19
├─sda2   8:2    0  25,0G  0 part /    Ubuntu MATE 18.04.
├─sda3   8:3    0 165,0G  0 part /home
└─sda4   8:4    0   8,0G  0 part [SWAP]

[/size]
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.