Sada je: 29 ožu 2024, 11:03.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Mislim da na kraju 2018 god predlagati instalaciju op sistema iz 2014 nije baš dobar izbor.

Po stoti put, op sistem nije sam sebi svrha, već je aplikacija ta radi koje je komp kupljen. Kroz jednu od apk se odradjuje ono radi čega je komp uopće i nabavljen.

Da li će taj ubuntu moći furati najnovije verzije browsera, playera...i kolko dugo bu to još mogao ? Kaj u suprotnom, koristiti stare verzije apk koje se možda više neće moći nositi sa današnjim zahtjevima korištenja neta, multimedije... Pa današnje browsanje je star trek naspram onog od prije 5 godina ( mislim pritom na gomilu toga kaj se sve odvija u pozadini i sa čime sa naš hardver i softver moraju nositi da bi glatko surfao netom...).

Iako je neke stvari teško priznati, windows je i dalje najoptimalniji izbor za većinu kućnih korisnika , jer zbog 88%-tne zastupljenosti je industrija itekako zainteresirana da proizvodi apk i drajvere. Pogotovo win10 je doveo do toga da ti je manje više dosta znati čitati, a os bu se brinuo i za drajvere, i za apk, i za kodeke, i cloud , i backup...

No linux os itekako ima svoju funkciju i namjenu, no o tome odlučuje korisnik.

Možda ovdje imamo drugi problem. Kažem možda, da se netko nenaljuti, jer samo nagadjam: autor teme je ljut i frustriran ( s pravom ) zbog problema na koje nailazi. No možda zbog toga nesagledava realno situaciju. Kad je čovjek tako ljut onda lako pogriješi. Imao sam takvu situaciju brdo puta da netko iz nekog razloga nekaj kritizira, no nakon provedenih testova brojke pokažu drugačije.

Što mi ovdje znamo ? Znamo da čovjek pokušava instalirati drajver i to mu neuspijeva... Ajmo po redu: jesmo li sigurni da je sve dotada odradjeno kako treba ? Jesmo li sigurni da je njegov kompletan hardver 101% ispravan ( nemora biti skroz crknut, no ishabsne komponente nerade više kako bi trebale, od napajanja nadalje...). ? Koliko možemo biti sigurni u subjektivni osjećaj ljutog čovjeka kojemu se subjektivno čini sa nešto radi sporije i sl? Imamo li ikakve brojke iz provedenih benchmarka pa da ih usporedimo sa standardom ??...

Možda grubo zvučim, no iskustvo me naučilo da nekvalitetna instalacija, ili nepriprema diska, nenadogradjeni ili loše podešen bios mogu biti uzrok kojekakvih naknadnih problema. Ako je hardver loš, nema pomoći... Brži je na sedmici, ok, možda, ali da vidimo brojke testova... Ako proizvodjač hardvera više nepodržava drajverima taj devices, nema te kemije kojom bi se to preskočilo, i tu naš jadni linux nesnosi niti najmanju krivicu...

Sa amd se često susrećem, jeftin je, raširen, no npr za e seriju je podrška obustavljena 2013 god, a takvih laptopa je još puno u opticaju jer je tadašnja vpc bila oko 1000 kn... I nema novijih drajvera od tih, i podjednako radi i na win10 i najnovijem manjaru. Ponekad bih se i ja mogao zakleti da mi se čini da na win10 neke stvari brze odradi, no tada puknem testove, usporedim brojke, i sve je to tu negdje.

Na mjestu autora ove teme, ja bih prvo detaljno provjerio hardver, i onda sve pravilno od nule podigao, dual boot najnovijih win10 ( 1809 ) i najnovije željene linux distre, i onda fino usporedjivati brojke, fpsove,i sl.... Sve dotad je igra pokušaja i pogrešaka jer za ništa dotad nismo sigurni....

P.s. Na linuxu se ipak i igra, što znači da postoji i hardver i drajveri koji to omogućuju:


https://www.gamingonlinux.com/articles/ ... inux.13243

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.