Sada je: 16 tra 2024, 18:59.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
I ovo ide u arhivu, kako nisam primarni korisnik ovog laptopa, jučer otkrivam i da tipkovnica nije potpuno funkcionalna, nekoliko slova se uopće ne odaziva, a za samo surfanje internetom očito nebitno. Pokušati ću ovo srediti, a u prostor DVD-a dodati ladicu sa SSD-om, pa ga možda normaliziram...

Laptop: Acer Aspire – ES1 – 512
RAM: 2,0 GB
CPU: Intel Celeron 2,16 GHz x 2
HDD: 500 GB

Prethodno instaliran Win 8.1
Pokušaj instalacije Linux Mint 19 Tara MATE 64

Korak 1.
Pod W8.1 od slobodnog prostora (na istom disku) radim novu particiju, pretpostavimo D:\ od 240 GB, i pod Mint 19 Tara MATE 64, očekujem da to bude dev/sdb (C: je dev/sda).

Međutim to je samo pod particija dev/sda, dakle dev/sda7... Acer i w8.1 imaju nekoliko particija prije osnovnih... sda1,2,3,... Kako ne nalazim dev/sdb, ja u nastavku, nestrpliv, od slobodnog prostora radim sda4,5,6,7,... (/, /swap, /boot, /home) i na to instaliram Mint 19.

Korak 2.
Sve prolazi naizgled uredno, do ponovnog pokretanja nakon instalacije, kada se stroj zamrzava i ne podiže ponovo. U GRUB izboru sam očekivao izbor Mint 19 Tara i Windows 8.1. Kako se ništa ne događa, krećem u ponovnu instalaciju na čitavom disku, a nakon malo manevriranja sa 'boot order' te UEFI i Legacy, (malo sam googlao da vidim o čemu se tu radi).

Korak 3.
Kada sam konačno dohvatio bootabilni USB, instalacija je izvršena sa formatiranjem čitavog diska, a sve je prošlo bez ponude particioniranja, te je sve završilo na dev/sda1, i /, i /boot, i swap, i home... Opet bez ponovnog pokretanja nakon instalacije, ostane u čekanja, forsiram fizičko gašenje, paljenje laptopa, kada se Mint 19 podiže uredno... (novo isključivanje, ponovo ista priča, zamrzavanje, gašenje, paljenje...)

Korak 4.
Kako bih ovu jednu particiju od 460 GB doveo u red, krećem u novu instalaciju, sada više ne znam kojim redom... Sa Gparted ili u instalaciji podopcijom od -formatiraj, briši čitav disk, ili je bilo i jedno i drugo... Nakon toga imam ovo:
Kod: Označi sve
NAME MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda     8:0    0 465,8G  0 disk
sda1   8:1    0   43,9G  0 part /
sda2   8:2    0   95,4G  0 part boot            Kombinacija (/  i  /boot ?)
sda3   8:3    0 322,7G  0 part /home
sda4   8:4    0     3,8G  0 part [SWAP]         ?

ali ponovo sa istim rezultatom, zamrzavanjem nakon instalacije i 'Pokreni ponovo'... odnosno nakon forsiranog isključivanja i pokretanja: na 'Isključi', ostane u zamrznutom 'Lm' znaku, nedovršeno isključivanje...

Znam da mi slijedi dosta nauke, jer ja i u Windowsima nisam savladao neke temeljne korake...
a izgleda da sam naletio na nesretnu kombinaciju: Acer Aspire–ES1–512 i Windows 8.1
Zadnja izmjena: Optimus; 01 pro 2018, 18:27; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
:nee
Čemu jednostavno, kad može komplicirano.
Koliko se sjećam, bez problema sam svoj prvi Linux instalirao UZ postojeće Windowse. Nisam tada znao što je particioniranje, sda, sdb, a pogotovo sda1, 2... Nisam u stvari ništa znao. Nakon ubacivanja live DVD-a samo sam slijedio upute. Mislim da je baš Mint bio u pitanju, jer mi Ubuntu nije prepoznao wi-fi.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 335 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la::nee
Čemu jednostavno, kad može komplicirano.
Koliko se sjećam, bez problema sam svoj prvi Linux instalirao UZ postojeće Windowse. Nisam tada znao što je particioniranje, sda, sdb, a pogotovo sda1, 2... Nisam u stvari ništa znao. Nakon ubacivanja live DVD-a samo sam slijedio upute. Mislim da je baš Mint bio u pitanju, jer mi Ubuntu nije prepoznao wi-fi.

I ja sam svoj prvi Ubuntu instalirao uz w7, pred jedno mjesec dana, ali na drugi fizički disk, ovdje je problem čini mise da je ovdje problem w8.1, Acer i sl., ne znam jesi li pročitao čitav post, znam da je malo podugačak...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Trebao si samo napravit što ti je Vlado rekao. Al dobro, svaka čast, imaš volje, ne odustaješ i nagodinu ćeš se dobro nasmijati ovim postovima.
Samo pazi kako gasiš Win8, on laže da isključuje a u biti samo ode u hibernaciju da ubrza boot. Zato prije instaliranja linuxa i bilo kakvog rebootanja moraš u Win isključiti FastBoot (hybridboot) da računalo može normalno startati od nule.
NewLxUbt je napisao/la:Korak 1.
Pod W8.1 od slobodnog prostora (na istom disku) radim novu particiju, pretpostavimo D: od 240 GB, i pod Mint 19 Tara MATE 64, očekujem da to bude dev/sdb (C: je dev/sda).

Zašto to očekuješ? Bertone je lijepo napisao (mislim da sam i ja) da particije imaju brojeve a diskovi samo slova. sda je disk. sda1, sda2 su particije na sda disku. sdb je drugi disk. sdb1, sdb2 su particije na drugom disku. Da nadodam za informaciju, te oznake (sda, sdb itd.) nisu striktno povezane s određenim diskom, već sustav dodjeljuje oznake kako ih pronalazi na priključcima pri bootanju. To znači da ako zamijeniš kablove na diskovima, vjerojatno će sda postati sdb i obratno. Zato postoji i identifikacijski broj - UUID, koji točno i nedvosmisleno označava svaku particiju, kao particijski OIB.
NewLxUbt je napisao/la:(novo isključivanje, ponovo ista priča, zamrzavanje, gašenje, paljenje...)

Ako ti je već win8 pobrisan, napravi kao test najobičniju instalaciju na cijeli disk da neutraliziraš sumnju na kakvu svoju grešku oko particioniranja. Jer moguće je da mint ne radi zbog hardvera, nvidia grafe i sl.
BTW, /boot particija od 90 giga. Samo jedna (1) giga ti je već i previše.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Tvoja mašina nažalost posjeduje " ONU " konfiguraciju koja neće uredno isključivati OS ( ubuntoide ), čak i ukoliko uspiješ uredno instalirati. Morati ćeš laptop gasiti tipkom za isključivanje. To je bag koji se već duže šlepa u samom OS-u.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
teorijavelikogpraska je napisao/la:Tvoja mašina nažalost posjeduje " ONU " konfiguraciju koja neće uredno isključivati OS ( ubuntoide ), čak i ukoliko uspiješ uredno instalirati. Morati ćeš laptop gasiti tipkom za isključivanje. To je bag koji se već duže šlepa u samom OS-u.

Pa kada sam malo proguglao stvar, iznenadilo me koliko ima skoro identičnih problema... Upravo vezano za Acer Aspira i W 8.1...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
NewLxUbt je napisao/la:Pa kada sam malo proguglao stvar, iznenadilo me koliko ima skoro identičnih problema... Upravo vezano za Acer Aspira i W 8.1...

Nisu dakako svi Aceri problematični. Prekjučer sam rođi - windows zombiju - stavio Mint19 XFCE na Acer Aspire 5750 i radi k'o beba, čak nisam dirao ni servise. Što me iskreno začudilo jer se okolo govori da Mint19 još nije ispoliran kako treba. I /home je otišao na posebnu particiju. :thmb-up

-(windows zombi - čovjek koji zbog opće informatičke neinformiranosti nepotrebno robuje Windowsima i boji se svake alternative k'o đavla)
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:
NewLxUbt je napisao/la:Pa kada sam malo proguglao stvar, iznenadilo me koliko ima skoro identičnih problema... Upravo vezano za Acer Aspira i W 8.1...

Nisu dakako svi Aceri problematični. Prekjučer sam rođi - windows zombiju - stavio Mint19 XFCE na Acer Aspire 5750 i radi k'o beba, čak nisam dirao ni servise. Što me iskreno začudilo jer se okolo govori da Mint19 još nije ispoliran kako treba. I /home je otišao na posebnu particiju. :thmb-up

-(windows zombi - čovjek koji zbog opće informatičke neinformiranosti nepotrebno robuje Windowsima i boji se svake alternative k'o đavla)


Može li jedno usputno pitanje... Od kakva je značaja sa kojega se servera skidaju distribucije, jeli to svejedno ili ima nekog razloga da se neki preferiraju...

A malo kopajući za ovaj problem, naišao sam na informaciju da je stvar u verziji BIOS-a 1.20, koja je u Aceru Aspiri, verzija prije 1.15, je navodno bez problema...

Ja ovo ne mogu nažalost testirati, jer sam u svojoj nestrpljivosti zgazio w 8.1 sa urednom licencom, umjesto da napravim downgrad w8.1 na w7, i pokušam instalirati ovaj BIOS... Sada čekam prijateljsku suradnju za instalaciju w7...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
NewLxUbt je napisao/la:Može li jedno usputno pitanje... Od kakva je značaja sa kojega se servera skidaju distribucije, jeli to svejedno ili ima nekog razloga da se neki preferiraju...

Pa bitno je da provjeriš checksum iso slike i usporediš jel odgovara pravome jer nije nikakav problem promijeniti iso sliku i ubaciti nešto zločesto unutra. Ako je iso slika distribucije neispravna u bilo kom pogledu, neće se checksum podudarati sa službenim. Zato je najpametnije uz provjeru sume sliku skidati s originalnog servera (još bolje ako imaju službeni torrent jer on odmah barem ispravlja greške kod downloada)
NewLxUbt je napisao/la:A malo kopajući za ovaj problem, naišao sam na informaciju da je stvar u verziji BIOS-a 1.20, koja je u Aceru Aspiri, verzija prije 1.15, je navodno bez problema...

Nevjerojatno kako su ostavili samo windows verziju - nekad je bila i DOS pa si mogao riješiti s freedos usb stikom ili sa Fn-Esc. Moguće da bi i ovaj win EXE radio na nekom od Windows LiveUSB-a.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.