Sada je: 28 ožu 2024, 23:34.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Kupujem novi laptop. Isti laptop s win10 skuplji je 800 kn. Nije pitanje što ima ili nema linux ili win10. Pitanje je imam li ja ili nemam tih 800 kn!?
Nemam.
Postovi: 135
Postovi: 135
Pridružen/a: 18 stu 2010, 06:51
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Windows 7
maliodpalube je napisao/la:Kupujem novi laptop. Isti laptop s win10 skuplji je 800 kn. Nije pitanje što ima ili nema linux ili win10. Pitanje je imam li ja ili nemam tih 800 kn!?
Nemam.


Najbolji post u temi do sada :thmb-up
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
maliodpalube je napisao/la:Kupujem novi laptop. Isti laptop s win10 skuplji je 800 kn. Nije pitanje što ima ili nema linux ili win10. Pitanje je imam li ja ili nemam tih 800 kn!?
Nemam.

Uzmeš laptop bez Win i skineš Win s MS stranice i instaliraš bez ikakvih problema. Problem riješen, ako pričamo za kućnu upotrebu.
Za biznis naravno vrijede neka druga pravila.

MIslim da uopće nije stvar u novcu, nego kontroli. Jedna komapnija vs društvo i Linux fondacija, zatvoren kod vs source kod itd. Npr. pogledajte samo te 'niz grlo' update od Win10. Nitko ih ne voli, problema uzrokuju puno, u vrijeme kad im se prohtije i ti možeš dubit na glavi, al bit će kako MS želi. Kod Linuxa, sigurno neću kad moram ići kući i namjeravam poklopiti laptop, natipkati 'apt-get dist-upgrade'.
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Da li je moguće to? Jer zadnje što se pričalo je da mnoge firme neće prodati laptop bez MS licence, znači ne možeš kupiti baš laptop bez penđera, bar ne uvjek.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
hrvooje je napisao/la: ....Nitko ih ne voli, problema uzrokuju puno, u vrijeme kad im se prohtije i ti možeš dubit na glavi, al bit će kako MS želi...


Pa sad baš da je to tako onda win nebi drzao toliki postotak home desktop kolača. I sam si se složio ( na onom drugom forumu ) da je win najoptimalniji izbor za ogromnu većinu korisnika.

Svi mi često zapadnemo u zamku da sudimo po sebi ostatak svemira. Ako se i dalje oko 88% korisnika odlučuje za win, onda znači da njima sve to kaj mi ovdje napišemo da su win mane njima nepredstavlja problem niti razlog da bi zbog toga mjenjali op sistem.

Bar je danas, uz toliku rasprostranjenost interneta vrlo lako i brzo moguće doći do podataka o tome kako promjeniti os, Ako im se neupušta u to, uvjek lako to nekomu plate ( u većinu zapada je standard takav da je to kikiriki nekome platiti tu radnju ). No kako win postotak korisnika baš i nepada, jedino suvislo kaj možemo zaključiti da microsoft dobro pogadja vibru potrošača kojima očigledno nesmeta sve to kaj se vergla o tim famoznim nadogradnjama.

U tim negativnim člancima ima puno pretjerivanja a bome i neznanja. Broj portala na kojima se to papagajski ponavlja neznači ništa jer je mahom rječ o copy paste novinarstvu i clickbait politici pravdanja reklamnog prostora. Pa i ovdje dosta vas koristi win, i nisam uočio da se netko usputno požalio na to.

Ako nekog zanima, pojasniću kako taj famozni win10 upgrade radi ako je sve dobro podešeno ( default, zona, regija,...) : Algoritmi prate aktivnost na računalu, ako su usage i tajming aktivni onda se baš ništa ne odvija u pozadini osim updatea defendera ( av definicije ) koje niti najmanje neće narušiti rad korisnika .

Ako ima dostupnih nadogradnji, one će krenuti u download tek nakon određene neaktivnosti, download bu pauziran ako korisnik nastavi rad, i tako skroz dok cjeli upgrade nebude preuzet. Tek tada će u centru za obavijesti skočiti popup da postoje nadogradnje koje zahtjevaju restart. I ništa se neće dogoditi dok neklikneš restartaj odmah. Za našu regiju je vrijeme neaktivnosti defaultno podešeno 23 do 05 sati i tek iza 23 h će krenuti u restart ali opet samo ako nema aktivnosti na računalu i ako si dotad zanemario desetak popup obavijesti koje te upozoravaju na to, a klikom na odgodi možeš u beskraj odgadjati upgrade iz tog popupa. Slijedeći popup će ti skočiti tek sutea u 23h ako si danas kliknuo na odgodi....

Svako drugačije ponašanje od toga nije više krivnja microsofta nego kemijanja korisnika po regeditu, korištenje kojekakvih sumnjivih apk kojima kao gase ms telemetriju i sl...

I ako vam se računalo tako ponaša, naravno da to nepredstavlja neki problem radi kojeg bi tražili alternativu... Bilo je i napisa da se u firmama znalo dešavati svakaj, no to je tema za sebe i zadire u kvalitetu admina koji to neznaju podesiti pa je onda najlakše okriviti nekog drugog. Brojke nelažu, tržište je reklo svoje o svemu tome...

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
shrike je napisao/la:Da li je moguće to? Jer zadnje što se pričalo je da mnoge firme neće prodati laptop bez MS licence, znači ne možeš kupiti baš laptop bez penđera, bar ne uvjek.


Ovisi od laptopa do laptopa i od firme do fime. Puno proizvodjaca laptopa uvjetuje garanciju instalaciju windowsa, tj. ako maknes predinstalirane windowse s laptopa, gubis pravo na garanciju. Zvuci grozno, ali na taj nacin se proizvodjac ogradjuje od troskova priznavanja kvara koji su uzrokovani losim unofficial driverima (koji obicno budu za non-windows OS-ove: linux, bsd, itd.).

Imas i laptopa koji imaju official podrsku za linux, ali su obicno dosta skuplji od hardverski ekvivalentnih laptopa koji sluzbeno podrzavaju samo windowse. Razlog tome je dodatni trosak developmenta i korisnicke podrske za dodatne OS-ove. I u tom slucaju sluzbena podrska nije za linux generalno, nego obicno bude za odredjene verzije Ubuntua, jer je on ipak najpopularniji linux, a i nudi certifikaciju hardvera u stilu microsofta.

Software development kosta, a pisanje drivera je software development usko vezan uz sklapanje hardwarea. Netko tu cijenu mora platiti. Pitanje je samo, tko?
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Postovi: 1559
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Spol: M
OS: GNOME 3
DoDo je napisao/la:...Netko tu cijenu mora platiti. Pitanje je samo, tko?

Uvijek krajnji korisnik. Kao u javnoj kući. Svi profitiraju osim krajnjeg korisnika, pod uvjetom da nije sam svoj majstor. :lulz
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Mene zanima o čemu razmišlja čovjek koji dođe na forum Alfa Romea i onda drobi svima kako je VW najbolji i to potkrepljuje brojem registriranih Pasata u odnosu na broj registriranih Giulia :hmm :udri_glavom
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Bunker je napisao/la:
Svako drugačije ponašanje od toga nije više krivnja microsofta nego kemijanja korisnika po regeditu, korištenje kojekakvih sumnjivih apk kojima kao gase ms telemetriju i sl...


Zapravo, bilo kakav uopće automatski download *i* instalacija nakon koje se traži restart su loš potez i *jesu* problem microsofta, sa time da "sustav nije x vremena aktivan pa je ok početi sad downloadom i instalacijom" isto nije ni približno ok.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
bertone je napisao/la:Mene zanima o čemu razmišlja čovjek koji dođe na forum Alfa Romea i onda drobi svima kako je VW najbolji i to potkrepljuje brojem registriranih Pasata u odnosu na broj registriranih Giulia :hmm :udri_glavom


Da, zgodno...tipičan obrazac kreiranja javnog mijenja...

Pa naravno da u nekoj temi di ćemo brijati o timeshiftu ili gimpu nebumo spominjali winse. No u ovakvoj temi gdje drvimo kaj koji od oseva ima ili nema, nevidim zakaj nedemantiratu nešto što je prije mene stoput izrečeno bez da sam reagirao.

Evo tvog obrasca kreiranja javnog mijenja : bar desetak puta ste u raznim temama u zadnjih mjesec dva spominjali te famozne ozloglašene win10 nadogradnje. Nijednom u tih 10-tak puta nisi osjetio poriv da sebe ili te kolege upitaš zakaj na fiat forumu spominju alfu. E ali kad ja demantiram te njihove alfa napise , evo tebe odmah da me uvijeno oblatiš bez da si iste kriterije primjenio za kolege koji su dosad u raznim temama pričali bedastoće o win10 katastrofama...

Ti buš se naravno pozvao na kvantitet braneći njih da oni to učine rjedje od mene, ali vjerujem da shvaćaš u kakve te to paradokse i nedosljednosti vodi....

Nek si ti meni dobro, i sve najbolje u 2019 !

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.