Sada je: 04 svi 2024, 05:54.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
@shrike

Može link na relevantni izvor da vidimo kolikom je to broju korisnika izbrisano pol sustava pa da probamo izračunati doseže li to uopće 1 promil od 700 miliona korisnika....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:@shrike

Može link na relevantni izvor da vidimo kolikom je to broju korisnika izbrisano pol sustava pa da probamo izračunati doseže li to uopće 1 promil od 700 miliona korisnika....


ozbiljno? Tebi je jedan promil ok? https://mspoweruser.com/microsoft-final ... 18-update/

đšizs faking krajst
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:ozbiljno? Tebi je jedan promil ok? https://mspoweruser.com/microsoft-final ... 18-update/

đšizs faking krajst

Zanimljivo je kako pobornicima teorije o komercijalnoj linux distri, koji upravo svoju ideju pravdaju sa povećanjem kvalitete, ne smeta kada drugi komercijalni OS na kojeg se pozivaju napravi neoprostivu glupost. Za OS koji sam platio samo 1$ ne bih oprostio kada bih se našao u tom 1 promilu.
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
branac88 je napisao/la:
shrike je napisao/la:ozbiljno? Tebi je jedan promil ok? https://mspoweruser.com/microsoft-final ... 18-update/

đšizs faking krajst

Zanimljivo je kako pobornicima teorije o komercijalnoj linux distri, koji upravo svoju ideju pravdaju sa povećanjem kvalitete, ne smeta kada drugi komercijalni OS na kojeg se pozivaju napravi neoprostivu glupost. Za OS koji sam platio samo 1$ ne bih oprostio kada bih se našao u tom 1 promilu.


Pa i nebi se našao u toj jednoj desetini jednog promila odim ako si sam tako naklikao jer automatika te nebi do toga dovela.

Znaš nekog tko je platio win zapodoma ? Neznaš da od 2014 možeš win10 koristiti potpuno besplatno i legalno uz blagoslov microsofta za osobne potrebe ?

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:Pa i nebi se našao u toj jednoj desetini jednog promila odim ako si sam tako naklikao jer automatika te nebi do toga dovela.

Znaš nekog tko je platio win zapodoma ? Neznaš da od 2014 možeš win10 koristiti potpuno besplatno i legalno uz blagoslov microsofta za osobne potrebe ?

....

Ovisi kako gledaš na krivnju. Po conditio sine qua non si u pravu, ali ta je teorija s pravom izčezla u modernom kaznenom pravu jer po njoj za ubojstvo Cezara nitko nije kriv! Naime, niti jedan od uboda nije sam po sebi bio dovoljan za ubojstvo, stoga nema ni krivca...isto i ti navodiš kako se to brisanje podataka ne bi dogodilo da nema utjecaja korisnika.
No, korisnici nisu napravili ništa protivno ugovoru (ToS), a kao posljedica loše isprogramirane zakrpe se javilo brisanje podataka. Dakle, da su programeri u Microsoftu pažljivije radili, predvidili bi i brisanje podataka kao moguću posljedicu. Stoga su krivi jer je došlo do tipične posljedice nemarnosti od strane Microsofta. :zvizdi

I znam nekoga tko je platio winse zapodoma. I to ne jednu osobu - od jedne sam i saznao kako w10 ima za par dolara na ebayu a drugoj osobi sam to i preporučio umjesto "balkansog načina". Što se mene tiče, imam licenciju vezanu za matičnu koju sam bio svojedobno nadogradio s w8 na w10, tako da sam dobio w10 džaba, ali pošto mi je linux bolji sustav, maknio sam skroz penđere.
Dakle, nije sve samo u novcu, već i u kvaliteti koja očigledno penđeru manjka. ;)
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Koji crni balkanski način ? Download orgigi iso filea sa sluzbenih ms stranica, install sistema bez upisivanja keya i tako dobiješ orginalnu legalnu verziju koja je potpuno funkcionalna ( osim kaj nemreš jednim klikom zamjeniti sliku pozadine, i imaš podsjetnik aktivacije ) te skroz dok ju neaktiviraš si sluzbeno u trial periodu koji zasad nije vremenski ograničen. Takav sistem je potpuno funkcionalan, prima sve nadogradnje, ima full integraciju sa svim ms uslugama ( onedrive, onenote, navigacija, imenik kontakata, kalendar, prognoza, office365,...), A uz ms račun imaš free online office 365 koji sve uratke trpa u onedrive pa su ti iste milisekunde i u računalu jer se i to računalo synca sa onedriveom.... Znači, nikakvi krekovi, aktivatori, generatori keyeva ti netrebaju, već samo orgigi iso sa ms weba...

Najveći problem winsa je desetljećima bio malwer. No ako imaš odgovarajući hardver ( uefi ploča, procesor sa mogućnostima virtualizacije, izolacije jezgri i sl...) onda hiti oko u security centar i vidi sve načine i nivoe zaštite koje desetka pruža kroz defaultni defender. Mnoge od tih funkcija nemogu pruziti ni kaspersky ni symantec... Tu ti je zaštita jezgre sistema, izolacija i virtualizacija procesa, verzije i oporavak datoteka i mapa, enkripcija, antiransomware modul, blok office dokumenata, ... Imam dostup do mnogih računala, i privatnih i poslovnih, i pravi virus sretnem jednom godišnje a da je napravio štetu...

I tak, oni najjači linuxovi argumenti, sigurnost i besplatnost, su izgubili na snazi svim ovim promjenama od 2014 naovamo... No to neznači da je linux loš ili da nema svoje mjesto i vrijeme gdje je najlogičniji izbor. No koliko god vam to teško bilo, ako ste objektivni shvatit ćete da je i win10 odličan os te da je najoptimalniji izbor za većinu kućnih korisnika zbog svoje automatike koja od korisnika trazi jedino da zna čitati a za sve ostalo se ona brine...

Religiozne spike da je automatika fuj i da voliš sve imati pod svojom kontrolom nezanima šaroliku javnost jer većina ljudi radje utroši pol dana na druzenje sa djetetom ili ode odigrat tekmu a ne da satima proučava kako na linuxu odraditi secure erase ssda, ili trimanje ssda, ili kako u linuxu nadograditi bios, ili kako u linuxu podesiti da nakon xy neaktivnosti se wifi ugasi , ili kako upogoniti tv karticu, ili 4g usb modem, ili eporeznu i sl usluge....

Uostalom, statistika i brojke su nemilosrdne i pokazuju pravo stanje i mišljenje što se danas očekuje od osa i koliko su to developeri uspjeli ostvariti ( mjereno kroz broj korisnika )..

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:Koji crni balkanski način ? Download orgigi iso filea sa sluzbenih ms stranica, install sistema bez upisivanja keya i tako dobiješ orginalnu legalnu verziju koja je potpuno funkcionalna ( osim kaj nemreš jednim klikom zamjeniti sliku pozadine, i imaš podsjetnik aktivacije ) te skroz dok ju neaktiviraš si sluzbeno u trial periodu koji zasad nije vremenski ograničen. Takav sistem je potpuno funkcionalan, prima sve nadogradnje, ima full integraciju sa svim ms uslugama ( onedrive, onenote, navigacija, imenik kontakata, kalendar, prognoza, office365,...), A uz ms račun imaš free online office 365 koji sve uratke trpa u onedrive pa su ti iste milisekunde i u računalu jer se i to računalo synca sa onedriveom.... Znači, nikakvi krekovi, aktivatori, generatori keyeva ti netrebaju, već samo orgigi iso sa ms weba...

Znam o čemu pričaš, tako sam i ja radio svojim prijateljima instalacije i onda bi mi se isti žalili kada bi im iskakao podsjetnik. I da, objasnim im kako to nije ništa ali oni su i dalje nesretni jer ih živcira. Da...ljude to živcira, vjerovao ili ne! Ako će ti biti lakše, prvi ja nisam vjerovao...
No, sada im ne stavljam nikakve crackove nego ih otepem da si kupe preko neta legit key za 3-4-5$ i jedna osoba me poslušala i nije požalila... :kava

Najveći problem winsa je desetljećima bio malwer. No ako imaš odgovarajući hardver ( uefi ploča, procesor sa mogućnostima virtualizacije, izolacije jezgri i sl...) onda hiti oko u security centar i vidi sve načine i nivoe zaštite koje desetka pruža kroz defaultni defender. Mnoge od tih funkcija nemogu pruziti ni kaspersky ni symantec... Tu ti je zaštita jezgre sistema, izolacija i virtualizacija procesa, verzije i oporavak datoteka i mapa, enkripcija, antiransomware modul, blok office dokumenata, ... Imam dostup do mnogih računala, i privatnih i poslovnih, i pravi virus sretnem jednom godišnje a da je napravio štetu...

I ostao je taj problem i danas u praksi. Vjerujem kako ni ti, ni ja kao ni itko s ovog foruma neće tako lako pokupiti neki malware sa penđerima, ali drugi korisnici koji se ne znaju ni registrirati na ovaj forum hoće. Prošli tjedan me zvao jedan poznanik kako je na w8.1 pokupio virus nakon što mu je nećak instalirao crackiranu igru. Naravno, nećak tobože nema virus na svom kompu, ali virus se odnekud pojavio pa hajde pomagaj.

Stoga mi, molim te, ne prodaj glupave priče jer mene poznanici i prijatelji zovu kada imaju neki problem s računalom. Svi problemi do sada su se mogli svesti na 2 grupe - problem sa hardverajem (obično crkava hard pa im računalo divlja) i problem sa winsima. Ono malo računala na kojima sam stavio linux nema problema.

E pa moj Bunkeru: kako?
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
https://blogs.windows.com/windowsexperi ... OgXz5Zm.97

Evo, čak i Microsoft priznaje da je 1809 veliki issue iako je malen broj ljudi koji su ga iskusili.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
@branac88

Zadnjih 10 godina samo to radim, 6 dana u tjednu, i privatnim i poslovnim korisnicima pruzamo usluge planiranja, odabira i nabave hardvera i softvera, odrzavanja, backupa....i mislim da imam kvalitetno iskustvo na osnovu kojeg mogu kreirati stav. U industriju sam ušao 1987 g.

Šta tvojima iskače, ja neznam, ovim mojima od 2014 ništa neiskače. Možda ti nisi dovoljno stručno odradio instalaciju i podešavanje.

Malwera ima i uvjek će ga biti, no uz win10 i odgovarajući hardver ( da, uefi, secureboot, procesor koji podrzava napredne funkcije defendera...) baš se moraš potruditi da bi se ozbiljnije zarazio. Ako si sve napravio po struci i naputcima msa ( ms racun, onedrive, opcija prethodnih verzija datoteka ...) onda ti je postupak oporavka vrlo lagan čak i nakon težih havarija ili promjene kompletnog hardvera....

Pitaš kako tvojim klijentima win radi loše a lin dobro ? Pa vjerojatno si ti uzrok. Kod mojih ( i win i lin ) korisnika nema problema, nitko od njih nema admin acc, rade u user računu, uac i fw na fulu, sva automatika-backup-dupliciranje stalno na active , install nakon nas onemogućen..i no problemo ..

Sve se to može postići i na linuxu, no moraš instalirati dodatne softvere, hrpu rada, i opet je upitno da li bi na linuxu postigao taj stupanj jednostavnosti i upotrebljivosti. Win10 ti defaultno donese integraciju sa mnoštvom servisa i usluga koje drastično pojednostavljuju rad i sinhronizaciju sa mobilnim aplikacijama, dupliciranje i backup korisničkih dokumenata, 30 dana revizije unatrag ili 500 kopija, ovisi kaj prvo dosegneš, reset sistema u par klikova poput mobitela, laku migraciju na novi hardver,i još brdo toga se nudi iz kutije.... Nisam siguran da li bi to sve uopće mogao dobiti od bilo koje linux distre.

Sve su to razlozi zasto je win10 najbrze rastući os ( u istoj jedinici vremena ga je prihvatilo najviše korisnika ) , zato je u 4 god dogurao do 700 miliona, i zbog svega toga je win10 najoptimalniji izbor za ogromnu većinu kućnih korisnika. Isključi religiozni pristup, sagledaj hladno činjenice, i nadji tehničke razloge u kojima bi neka linux distra bila bolji izbor za kućnog korisnika.

S time da je to samo početak, a čim bi dublje ulazili, to bi win10 stjecao sve veću prednost. Ako hoćeš, lako usporedimo kaj i kako se dela na oba sistema glede ssda, trimanja, secure erasea, zvučnih kartica 7.1, projektora, 4g modema, pucanja slike bezicno na smarttv,opcije vezane uz scan i printanje....

I bez obzirao priznao ti ili ne tu argumentaciju, 700 miliona je reklo svoje mišljenje glede toga. Problema je uvjek bilo i biti će ih, ali dok se broj problema vrti na jednoj desetini promila nemamo o čemu pričati jer niti u jednoj industriji nemaš savršenstvo, pa makar se radilo i o industriji gdje greške znače smrtne posljedice ( autoindustrija, farmaceutika, prehrana, gradjevinarstvo...)


@shrike

Svaka kompanija u svom radu nailazi na probleme i greške, i ne idim u tome da je ms nekaj lošiji od bilo koje druge korporacije koja uredno prizna probleme i pokrene niz koji će probleme riješiti. Linux nije imao problematičnih upgradea, mint nije imao zaražen iso na svom download serveru....? Mislim ono, daj budi objektivan i nemoj od msa zahtijevati više od onoga kaj zahtijevaš i očekuješ od svog proizvodača kruha, auta, televizora, bicikla, lopte .... To su sve samo proizvodi podložni ocjenjivanju kupaca. Kako ti isti kupci još uvjek se u 88% odlučuju za win, 3% za lin a 9% za mac, to ti je trenutni stav stanovnika ove planete i njihovo mišljenje o artiklima koje su odlučili svakodnevno koristiti.

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
@Bunker
Čisto da vidiš zbog čega se s tobom više neću raspravljati.

Bunker je napisao/la:Šta tvojima iskače, ja neznam, ovim mojima od 2014 ništa neiskače. Možda ti nisi dovoljno stručno odradio instalaciju i podešavanje.


Ne bih rekao ništa da sam nisi odgovorio maltene post ranije:
Bunker je napisao/la:Download orgigi iso filea sa sluzbenih ms stranica, install sistema bez upisivanja keya i tako dobiješ orginalnu legalnu verziju koja je potpuno funkcionalna ( osim kaj nemreš jednim klikom zamjeniti sliku pozadine, i imaš podsjetnik aktivacije ) te skroz dok ju neaktiviraš si sluzbeno u trial periodu koji zasad nije vremenski ograničen.


Ili ne pratiš raspravu pa više ne znaš ni što si rekao ni na što se moji odgovori odnose (iako sam uredno citirao), ili naprosto imaš neki poremećaj koji te sprečava da vidiš u penđerima nedostatak koji i sam priznaješ da postoji. U oba slučaja rasprava nije moguća. :kava
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.