Sada je: 18 tra 2024, 10:08.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Što Linux ima, a Windows ne?
09 ruj 2018, 23:10
Pocetnik sam sto se tice linuxa a interesira me sta je to sto Linux ima a Windows nema?

****
EDIT by bertone
Post sa pripadajućim komentarima premješten u zasebnu temu jer nema veze sa temom u kojoj je nativno bio napisan.
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 26 kol 2018, 23:56
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux
Re: Linux za početnike
10 ruj 2018, 06:22
ArizaTrevor je napisao/la:Pocetnik sam sto se tice linuxa a interesira me sta je to sto Linux ima a Windows nema?


moj vrlo vrlo subjektivni odgovor:

linux ima bolji svjetonazor !
pristupaš linuxu ako si uvjeren da je život u zajednici ljepši, sadržajniji i kvalitetniji od osobnog probitka i bogaćenja

i komercijalni projekt može okupiti zajednicu ljudi koja će s velikim entuzijazmom navaliti na posao, ali potreba za nesebično dijeljenje znanja i informacija koju osjeća i živi linux zajednica je bliža mom mentalnom sklopu

osim ovog političkog ( religioznog ) razloga tu je i praktično pitanje - većina kvalitenih alata ovdje je potpuno legalna i potpuno besplatna. recimo da te zanima obrada fotografije - nema potrebe da kradeš lajtrum ili fotošop, gimp uz pomoć image magic svite može obaviti sav posao jednako dobro

u nekim trenucima, recimo dok je nokija bila na vrhuncu moći Qt kreator je bio vrhunski alat za mobilnu platformu i tada je linux bio car za mobilne aplikacije.

ima još dosta aplikacija koje pod linuxom rade bolje, ali vraćam se na svoj prvi odgovor.

linux je religija, ili si vjernik ili nisi
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Re: Linux za početnike
10 ruj 2018, 10:08
1.Winsi koštaju:otp. 900 kn,linux: 0 kn.MS ofis još i više:1400 kn,libre ofis:0 kn.
2.Na winsima ne možeš raditi šta te volja,npr. nešto promijeniti pa recimo prodati/dati kao svoj oper. sustav.Na linuxu možeš,uzmeš neku distru,promijeniš je i dalje izdaješ kao svoju.Winsi te čak obavijeste da će te špijunirati i ti ne smiješ promijeniti postavke,jer si to prihvatio u EUL-i.
(Osobno sam prešao na linux kad su izdali winse 8,e metro sučelje,e nema media plejera,e ne možeš jednostavno dovući ikone na ekran...Desetka još gora jer te špijunira).
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
Re: Linux za početnike
10 ruj 2018, 10:12
ArizaTrevor je napisao/la:Pocetnik sam sto se tice linuxa a interesira me sta je to sto Linux ima a Windows nema?

S obzirom kako sam informatički nepismen, koristim već godinu-dvije isključivo linux, a prije toga sam bio windows korisnik (od 98-ice do 10-ke), odgovoriti ću ti kao što bi i svaki prosječni kućni korisnik računala odgovorio:
- linux ne usporava s vremenom (ne treba reinstalaciju jednom do dva puta godišnje)
- otporan je na viruse (ne treba antivirus, a i daje ti slobodnije iskustvo surfanja jer bez straha možeš kliknuti na bilokoji link)
- lakši je za nadogradnju i sustava i programa
- lakši je za RAM i HDD tj. SSD (em se brže pali i gasi, em ti je dovoljan SSD od 120 gb ako one od 60 gb ne možeš naći)
- ako naiđeš na neki problem, lakše je naći odgovor i primijeniti rješenje nego na windowsu (preko terminala se sve riješi, dok na winsima kada ode neki registry file, to može biti muka za ispraviti)
- bolje programe za izmjenu izgleda (tko voli eyecandy :ljubav )

Naravno, ima i linux svoje probleme, ali ih ima i windows a to mnogi ne vide dok se ne prebace na drugi sustav. U stvari, kod nas "običnih korisnika" sve je stvar navike. Onome tko se naviknuo na pozadinu XP-a i 7-ica izgleda jednako drugačije kao i linux ili "jabuka". ;)
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Re: Linux za početnike
10 ruj 2018, 15:38
ArizaTrevor je napisao/la:Pocetnik sam sto se tice linuxa a interesira me sta je to sto Linux ima a Windows nema?

Sloboda?
Čak i oni koji nikad ne dođu u situaciju da im je sloboda neophodna stvar, i takvi žele imati slobodu u odabiru neslobodnog življenja - zašto ne! Tako da je sve pitanje osobnih preferenci. Problem je nametanje određenog oblika življenja i protiv tog nametanja se trebaju svi boriti.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
ArizaTrevor je napisao/la:Pocetnik sam sto se tice linuxa a interesira me sta je to sto Linux ima a Windows nema?

****
EDIT by bertone
Post sa pripadajućim komentarima premješten u zasebnu temu jer nema veze sa temom u kojoj je nativno bio napisan.

Procitaj moje prve dojmove http://www.linuxzasve.com/iskustva-kori ... -pedesetih
Jednom recenicom, dozivio sam Linux kao nacin razmisljanja i zivljenja koji se moze aplicirati i na puno drugih situacija u zivotu.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
I win i lin su samo operativni sustavi koji nisu sami sebi svrha. Ono kaj je najbitnije su aplikacije jer komp si kupio da bi slusao muziku, gledao filmove, igrao igre, koristio ga za neki posao ili komunikaciju...i stoga su aplikacije kojima to odradjujes faktor koji diktira odabir operativnog sistema. Kako su win apk i igre daleko brojnije , to je jedan od razloga mizerne zastupljenosti linuxa u home desktop segmentu...

Cak i tvorci poznatih lin apk ( gimp, LO ) uopće nekriju da im je daleko bitnije da te apk rade i na win...

Znaci, odgovor na naslov teme je: linux ima malu home desktop zastupljenost a win to nema ...

I jos uvjek nerazumijem pokusaje da se od softvera dela filozofija ili religija ..
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Složio bih se s onima koji misle da je sloboda važna. Naravno, u to ulazi i sloboda izbora. Također, ne želim nikome uskratiti slobodu da bude slijep. Problemi nastaju kad mi slijepci žele nametnuti svoje poglede na život.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
A gdje vidis nametanje uvjerenja?

. Tvoje je pravo da trazis slobodu u cemu god zelis, a moje je pravo da kazem da je svaki softver nečiji proizvod te da gledam na softver kao alat bas kao da se radi o lemilici ili unimeru...

Ako u slobodi govora ( koja mi omogućuje da kazem kako na kaj gledam ) ti vidis nekakvu urotu ili nastojanje da se tebi nametne neki stav, onda tu zalazimo u jednu drugu granu medicine koja se bavi ne-mogućnošću prihvaćanja drugacijih misljenja, kritika ....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
sloboda softvera omogućuje i slobodu razvoja

pri tome mislim konkretno na projekte poput Raspberry PI, gdje jedna vrlo skromna ( iskreno - loša ) platforma , doživi uzlet neviđenih razmjera - ne zato što je bolja od konkurencije, nego što je upravo LINUX u centru marketinga tog proizvoda
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.