Sada je: 16 tra 2024, 11:59.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Imam jedno pitanje.
Trebao bi uraditi defregmentaciju na jednom eksternom HDD-u 500GB koji je formatiran u FAT32.
Sluzi mi za Play Station, a nedavno sam brisao neke igre i dodavao nove, pa sam primjetio sjeckanje u igrama. Desavalo se ranije i to sam rjesavao iz win-a defregmentacijom. Sad posto sam samo na linuksu, koji alat mi preporucujete?

*****
Edit by bertone
Post/pitanje je premješteno iz teme u koju si postao u zasebnu temu kako bi dobio konkretni odgovor.
Ubuduće se nemoj uhvatiti neke prastare, možda slične teme već slobodno kreiraj novu.
calisto053 je napisao/la:
sale82ful je napisao/la:I ja sam nakon mnogo godina koristenja win-a otjerao to smece od OS-a da ne kazem gdje.

Pregenijalna izjava, stavi si u potpis :lulz :thmbs-up
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 16 stu 2017, 19:19
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Linux Mint 18.2 Cinnamon
Na linuxu nema fragmentacije diska, stoga to ni ne možeš napraviti.
Eventualno provjeri oštećenja particije sa GPartedom (program za particioniranje). Sve windowsove particije (fat i ntfs) najbolje se popravljaju u windowsu
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Mislim da Ubuntu i srodne distribucije u sebi već imaju alat za defragmentaciju diskova koji se zove "e4defrag" (barem su nekad imale).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 659 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
calisto053 je napisao/la:Na linuxu nema fragmentacije diska, stoga to ni ne možeš napraviti.
Eventualno provjeri oštećenja particije sa GPartedom (program za particioniranje). Sve windowsove particije (fat i ntfs) najbolje se popravljaju u windowsu


Samo da skrenem pozornost na to da OP traži defragmentaciju FAT particije a ne linuxove ext i slično. FAT itekako može biti fragmentiran bilo na linuxu ili bilo kojem drugom OS-u.

Ne znam konkretno za takav alat/skriptu. Ako je eksterni disk, možda ti je najlakše iz nekih Windowsa. Ili ako imaš dovoljno prostora, sami čin kopiranja na drugo mjesto sređuje fragmente, tj. napraviš backup i vratiš ga - odmah dobiješ defragmentirane datoteke. Da imam sad vremena, promozgao bih o nekakvoj skripti jer izgleda jako korisno. Posve moguće da nešto takvo već i postoji .
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Jeste, externi je disk, kao sto rekoh, kacim ga iskljucivo i samo na PS3 koji trazi da disk mora biti FAT32. Sto se tice zdravlja diska pregledao sam ga, (healt je na 95%) ima nesto premjestenih bad sektora, ali nista strasno.

bertone je napisao/la:Mislim da Ubuntu i srodne distribucije u sebi već imaju alat za defragmentaciju diskova koji se zove "e4defrag"


Gledao sam u Sinaptiku, nema nista slicnoga. Ako na nesto naletis javi. :-D

jurastublic je napisao/la:Ako je eksterni disk, možda ti je najlakše iz nekih Windowsa. Ili ako imaš dovoljno prostora, sami čin kopiranja na drugo mjesto sređuje fragmente, tj. napraviš backup i vratiš ga - odmah dobiješ defragmentirane datoteke.


Posto sam slab sa prostorom, a igara imam oko 350 giga, kopiranje ne mogu da izvedem. Znaci mora smrdljivi windows. pface

EDIT: Ili da instaliram Wine pa preko Auslogic defrag-a? Njega sam koristio na win-u bio je dobar.
calisto053 je napisao/la:
sale82ful je napisao/la:I ja sam nakon mnogo godina koristenja win-a otjerao to smece od OS-a da ne kazem gdje.

Pregenijalna izjava, stavi si u potpis :lulz :thmbs-up
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 16 stu 2017, 19:19
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Linux Mint 18.2 Cinnamon
sale82ful je napisao/la:Ili da instaliram Wine pa preko Auslogic defrag-a? Njega sam koristio na win-u bio je dobar.

Pametna ideja.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Ipak nista ni od wine-a... :hmm
Pokrenem ja disk-defrag al nesto ne stima. Sve diskove vidi, ali u NTFS formatu. Cak i usb. A nijedan nije u tom fajl sistemu..
(sistemski je ssd ext4, eksterni hdd FAT32 kao i usb FAT32)
Ako i pokusam defregmentaciju,aplikacija samo blinkne i to je to. Nikakvih error-a. U wine-u sam sve emulatore windowsa probao, i nist.
Odnijecu ga ipak nekome ko ima prozore. Jerbo, ja se na njih ne vracam.
calisto053 je napisao/la:
sale82ful je napisao/la:I ja sam nakon mnogo godina koristenja win-a otjerao to smece od OS-a da ne kazem gdje.

Pregenijalna izjava, stavi si u potpis :lulz :thmbs-up
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 16 stu 2017, 19:19
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Linux Mint 18.2 Cinnamon
Zar baš nijedno od niže navedenih rješenja ne pomaže:

https://www.google.hr/search?q=how+to+d ... 8QeRnLaQCg
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Guglao sam ja prije nego sto cu pitati ovdje, i tvoj link sa tim rjesenjima mi ne pomaze. Tamo ljudi pisu skripte ili savjetuju kopiranje pa vracanje fajlova nazad, a ja nisam to u mogucnosti kao sto sam vec rekao zbog manjka prostora. O skriptama neznam nista, jer sam pocetnik u linuksu.

Iz Wine-a ne pomaze nijedan program. Svi se isto ponasaju kao sa gorepomenutim auslogics-om. (defraggler, smart defrag, puran defrag i ovaj auslogics defrag) i tad sam dig'o ruke. Gdje god "izguglam" prica je ista. :kava
calisto053 je napisao/la:
sale82ful je napisao/la:I ja sam nakon mnogo godina koristenja win-a otjerao to smece od OS-a da ne kazem gdje.

Pregenijalna izjava, stavi si u potpis :lulz :thmbs-up
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 16 stu 2017, 19:19
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Linux Mint 18.2 Cinnamon
S dvije-tri naredbe možeš riješiti stvar. Ideš s tar... Bolje pogledaj one linkove, nisu potrebne skripte.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.