Sada je: 19 tra 2024, 04:21.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Ako ti Trisquel prepoznaje WiFi karticu onda bi je trebala prepoznati i svaka druga distribucija bazirana na kernelu od 3.16 na dalje (jer koliko se sjećam, Trisquel je imao taj kernel kad sam ga testirao) s time da je Trisquelov kernel u potpunosti očišćen od vlasničkog firmwarea i radi s manjim brojem hardvera od uobičajenih distribucija iz čega je jedini zaključak do kojeg mogu doći da kod tebe prilikom instaliranja drugih distribucija dolazi do problema negdje drugdje.

I opet ponavljam, smisao Trisquela nije korištenje najnovijeg softvera već slobodnog softvera.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Zanimljivo, bcm43xx radi bez problema na Trisquel. U drugu temu sam našao da je riječ o Dell Inspirion 1501.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
vision je napisao/la:Zanimljivo, bcm43xx radi bez problema na Trisquel. U drugu temu sam našao da je riječ o Dell Inspirion 1501.


Ni jedan Broadcom mu ne radi pod Trisquelom out-of-the-box (a ne radi ni pod drugim distriucijama osim ako developeri nisu naknadno ubacili firmware kao što je bio slučaj s elementaryOS-om - pričali smo već o tome i ovdje).

Osim toga kad sam testirao Lenovo U350 jedna od distribucija na njemu je bio i Trisquel i tamo sam napisao zašto sam mijenjao hardverske komponente (između ostalog i WiFi Broadcom BCM4312) i još ponešto.

Što se tiče Della, moguće da na njemu BCM radi out-of-the-box ali samo s instalacijskim medijima koje je prilagodio Dell, sa normalnim neće raditi bez naknadnog stavljanja firmwarea.

Ako nekome na Triqsuelu BCM radi out-of-the-box onda za to nije zaslužan Trisquel već Vrtni patuljci i Zubić vila :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ovo sa Linux-om je samo smaranje!Juče instaliram mini verziju Trisquel-a.Midori se stalno ruši.Drugi preglednici uopšte ne rade.Instaliram najnoviji Ubuntu 16.10.Kontam zadnja verzija otkriće odmah pri instalaciji WiFi,kad ono isti slučaj kao u 15.10.Nema WiFi treba ručno unositi ko će ga znati već šta.Danas na Ubuntu Srbija čitam mnogi korisnici sa tim imaju problema!Kontam ponovo Win 7 instalirati muka mi dođe.Ponovo instaliram Trisquel full verziju.Odem na Hotmail ne mogu (kopirati-zalijepiti)meil adresu.Pošto ne kontam ono "ludo A"kako ukucati.Kad sam na nekim sajtovima Abrowser samo leti gore-dole!!!!Na distrowatchu ima 100 Linuxa imali ijedan da je OK?Da odmah pri instalaciji prepozna WiFi,da sve radi,da se ne zamrzava?Dali je neko imao posla sa Ruskim i Kineskim Linux-ima?Jel kod njih šta bolje?Neki dan u trgovini računara i računarske opreme vidim velik broj laptopova bez OS,znači ima prostora za Linux.Kad spomenuh Ruski Linux znam za ROSA.Ima već godinama u Rusiji u državnim institucijama su izbačeni Windowsi i u upotrebi je Linux,sad ne znam tačno koji.Kontam ako su to uradili taj Linux mora biti OK.Negdje sam pročitao na međunarodnoj svemirskoj stanici MIR koriste Debian.
Postovi: 37
Postovi: 37
Pridružen/a: 27 srp 2015, 14:48
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Trisquel 7.0
MarinLin je napisao/la:Ovo sa Linux-om je samo smaranje!Juče instaliram mini verziju Trisquel-a.Midori se stalno ruši.Drugi preglednici uopšte ne rade.Instaliram najnoviji Ubuntu 16.10.Kontam zadnja verzija otkriće odmah pri instalaciji WiFi,kad ono isti slučaj kao u 15.10.Nema WiFi treba ručno unositi ko će ga znati već šta.Danas na Ubuntu Srbija čitam mnogi korisnici sa tim imaju problema!Kontam ponovo Win 7 instalirati muka mi dođe.Ponovo instaliram Trisquel full verziju.Odem na Hotmail ne mogu (kopirati-zalijepiti)meil adresu.Pošto ne kontam ono "ludo A"kako ukucati.Kad sam na nekim sajtovima Abrowser samo leti gore-dole!!!!Na distrowatchu ima 100 Linuxa imali ijedan da je OK?Da odmah pri instalaciji prepozna WiFi,da sve radi,da se ne zamrzava?Dali je neko imao posla sa Ruskim i Kineskim Linux-ima?Jel kod njih šta bolje?Neki dan u trgovini računara i računarske opreme vidim velik broj laptopova bez OS,znači ima prostora za Linux.Kad spomenuh Ruski Linux znam za ROSA.Ima već godinama u Rusiji u državnim institucijama su izbačeni Windowsi i u upotrebi je Linux,sad ne znam tačno koji.Kontam ako su to uradili taj Linux mora biti OK.Negdje sam pročitao na međunarodnoj svemirskoj stanici MIR koriste Debian.


Dali imaš nešto protiv prve po popularnosti?
Avatar
Postovi: 17
Postovi: 17
Pridružen/a: 19 pro 2016, 22:29
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 25 GNOME
Ako misliš na Mint?Iskreno nisam ga još probao.Ako mi ne otkriva pri instalaciji odmah WiFi,ne vrijedi mi se oko toga smarati.Jedino što sam otkrio:Trisquel,Fedora,Puppy i Austrumi odmah otkriju mrežu.Sve drugo se treba cimat oko podešavanja.
Postovi: 37
Postovi: 37
Pridružen/a: 27 srp 2015, 14:48
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Trisquel 7.0
@MarinLin, ne znam čemu ogorčenost jer ni pod Win 7 (ili kasnijim) ne rade sve WiFi kartice (pa i drugi hardver) out-of-the-box već moraš instalirati driver.

Tvoji "problemi" leže u mišljenju da je Linux svemoguć i u hardverskoj nekompativilnosti s Linux kernelom što se vrlo vjerojatno da riješiti instalacijom vlasničkog firmwarea za hardver, ali ćeš to malo teže postići na distribuciji kao što je Trisquel (i dalje sam mišljenja da ako imaš izvorni Trisquel 7.0 LTS Belenos, Broadcom ne može raditi out of the box).

Kako nam nisi olakšao pružanje eventualne pomoći popunjavanjem profila (nisi naveo koji hardver koristiš) ne znam što više ti reči, a ako misliš da su Ruski ili Kineski bolji (iako neznam kakvi su to), možeš probati i Red Star OS jer na njega nema kritika nakon što su ona dvojica kaj su napisali nešto malo negativno nestali :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ako baš hoćeš kineske ili ruske distre, probaj deepin ili Calculate. Osobno mislim da bi najbolje bilo da isprobaš Mint. :kava
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Linux-aši (i ja sam u neku ruku),hvala vam na odgovorima!!Danas sam morao instalirati opet sedmicu.Jednostvno zbog skenera,štampača,nekakvu staru Nokiu ažuriram preko Windowsa itd.Na Linux-u neke stvari ne mogu odraditi.Pod Linux-om skenirani dokument izgleda jako loše.Kojim slučajem ako kad budem uzimao i drugi laptop grunuću u njega neki Linux:-)).Linux mi je zgodniji za "održavat"a sa Win imam "cimanja".Malo Windows malo Linux s vremena na vrijeme.Ne paše mi opcija na laptopu oba OS....
Postovi: 37
Postovi: 37
Pridružen/a: 27 srp 2015, 14:48
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Trisquel 7.0
MarinLin je napisao/la:.Ne paše mi opcija na laptopu oba OS....

OK, imaš svoje razloge ali moja je politika da je uz Windowse dobro imati u dual bootu i linux. U slučaju da dođe do kvara na Win, linux odmah može pristupiti Win podacima, potražiti viruse, popraviti particiju i sl. A ne zauzima puno prostora.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.