Sada je: 29 ožu 2024, 10:01.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Jeremija je napisao/la:što se tiče SSHD seagateov od 2TB ima SSD 8GB, pomaže li mi to puno?

Abz je imala neke probleme i sumnjala na SSHD ali jeli do njega bilo ili nije, nzm.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
vision je napisao/la:
Jeremija je napisao/la:što se tiče SSHD seagateov od 2TB ima SSD 8GB, pomaže li mi to puno?

Abz je imala neke probleme i sumnjala na SSHD ali jeli do njega bilo ili nije, nzm.

SSHD (bilo kojeg proizvođača) je smeće od diska.. imam doma novog 500 GB kojeg sam izvadio iz T540p i koji je radio toliko koliko mi je trebalo da shvatim da su proizvođači diskova lupili u granicu što se tiče kapaciteta i brzine klasičnih diskova i sad izmišljaju toplu vodu koju prodaju i dalje ljudima po neopravdano višim cijenama.

PS. Gore napisano uzmi s rezervom jer osobno za pohranu podataka koristim WD Black HDD-e pa možda i neopravdano jambram po SSHD diskovima, ali da su nepouzdano smeće... jesu :twisted:
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Dobro, uzeo bih onda polovnu karticu NVidia GTX650 500kn.

Uzeti ću novi SSD od 256GB, do 500kn. Koju marku mi savjetujete?

HDD, šta napraviti novi 600kn. 2TB novo s garancijom
ili 340kn. polovna 2TB
ili vau, Bertone mi predlaže Samsungovu od 1TB 350kn. stvarno jeftino za samsung ako je nova kao što piše. U čemu je caka da je samo 350kn. manja brzina okretaja, lik kupuje bez PDV-a pa prodaje...? Moja je teorija logike što se tiče bržih nabrijanijih procesora i diskova i sl. da se vjerojatno brže troše, veći broj okretaja, više titraja, veće opterećenje. Kao u svoj mehanici i zakonu fizike. Gledajući raketnu industriju uz sve moguće resurse još nisu napravili bolju i jaču raketu od ruske iz šezdesetih, čak amerikanci uz svu tehnologiju ne mogu je čak niti krivotvoriti. Mogu napraviti i jaču i bržu uz jače gorivo,ali će se raspasti pošto legura titanija to ne može izdržati.
Ma da tehnologija napreduje pa se nađu žilaviji materijali pa se možda i varam za računala.

RAM ću isto polovnjak naći jedan od 2GB 100kn. RAMe su nepoderive zar ne? Ako nisu uzeo bih novu ima za 160 kn. I onda ću imati maksimum za svoju MBO 2*2GB.

A procesor i MBO ne bih dirao.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeste li sigurni da ću ugurati u kućište i na matičnu SSD dva HDD-a i DVD?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:Jeste li sigurni da ću ugurati u kućište i na matičnu SSD dva HDD-a i DVD?


Ako imas dovoljno veliko kuciste i dovoljno dobro napajanje, svakako mozes.. Maticna ima 4 SATA konektora dakle mozes 4 ubost, a cak ima i jedan ATA (IDE) konektor, dakle mogao bi i 5 komponenti ustekat ako imas nesto sa ATA konektorom.. :thmb-up
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
Postovi: 1253
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Spol: M
OS: Fedora
Cijene koje sam postao su cijene s jednog drugog foruma (s interne tržnice) gdje članovi međusobno trguju hardverom što u 99% slučajeva jamči kvalitetu i ispravnost proizvoda koji se prodaju... ili ako i ima kakvih problema/nedostataka onda je član foruma dužan navesti sve nedostatke jer muljanje za sobom povlači najčešće trajni ban.

Što se tiče robe iz oglesa nemam pojma od kuda liku hardver... možda je nešto dobio kao konpenzaciju, možda ima servis/dućan pa prodaje bez PDV-a... nemam pojma niti me pretjerano zanima ako lik svojim imenom garantira da roba nije pala s šlepera... uz to, oni diskovi su 2,5" (za laptope) pa su možda samo išli pod račun kod zamijene za SSD i od tuda se pojavio višak robe... nebitno...

Što se pak tiče količine uređaja koje možeš priključiti na tvoju ploču sve ti piše u specigikacijama:
  • 4xSATA = znači 4 uređaja (diskovi, optika) - jedan uređaj po kanalu
  • 1xATA = jedan priključak koji podržava dva uređaja po jednom kanalu (master i slave) - plavi konektor uz bijeli konektor za napajanje
  • 1xFDD = crni konektor ispod zadnjeg PCI slota (za FDD ako koristiš)

Zadnje što sam uzimao od SSD-a je bio SanDisk Z400 256 GB koji je tad koštao mislim 520 kn... ako misliš na istom disku imati dual boot onda se 250/256 GB isplati samo za OS, ako nećeš onda je za OS dovoljno i 60 GB što je cca 280 kn.. no tebi na volju.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:SSHD (bilo kojeg proizvođača) je smeće od diska.. imam doma novog 500 GB kojeg sam izvadio iz T540p i koji je radio toliko koliko mi je trebalo da shvatim da su proizvođači diskova lupili u granicu što se tiče kapaciteta i brzine klasičnih diskova i sad izmišljaju toplu vodu koju prodaju i dalje ljudima po neopravdano višim cijenama.

PS. Gore napisano uzmi s rezervom jer osobno za pohranu podataka koristim WD Black HDD-e pa možda i neopravdano jambram po SSHD diskovima, ali da su nepouzdano smeće... jesu :twisted:


Ja imam Seagateov SSHD od 1 TB u laptopu :-D U ovih šest mjeseci radi normalno, ali sam vidio na netu da ljudi imaju miješana iskustva sa tom vrstom diskova, nekima su krepavali u par mjeseci dok nekima rade godinama. Radim redovno backupe ionako, a i kada uskoro uvalim SSD od 480 GB taj disk će puno manje raditi, a poslije ću ga zamijeniti sa nekim od 2 TB.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
bertone je napisao/la:[*] CPU - ako ti ploča podržava, C2Q 6600 se da naći za 150-200 kn (iako nije nužno, ali time bi zaokružio upgrade hardvera [/list]


Možete li mi pomoći, C2Q 6600, gdje naći taj model, da li je to q6600?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Ispravio sam redoslijed slova u nazivu CPU-a (i ja sam se zabunio pišući na mobitelu) pface

Prati njuškalo ili druge izvore oglasa hardverom:


Popis na tražilici pa pogledaj sam: http://www.njuskalo.hr/?ctl=search_ads& ... Quad+Q6600


***
... ali mi kod tebe nije jasna jedna druga stvar?
Hoćeš u polovni PC ulupati 1000 kn, a za 1600 kn možeš kupiti nešto ovakvo.. ili barem pogledaj komponente koje su unutra i kupi ih zasebno i složi si sam PC koji će ti biti OK za većinu potreba, a za manje novaca ili za one novce koje misliš uložiti u nadogradnju + kaj za svoju MBO-CPU-RAM možeš dobiti 300-400 kn (zavisi na koga naletiš) i time vratiti dio sredstava.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
A muke ti ježeve ne spavam već dvije noći, samo buljim u ekran i tražim najbolje rješenje :)
Bertone pa što mi pokaza to drveno kućište :) , joj morati ću si priuštiti nešto takvo em radim s drvetom stolarski posao, em sam sve sam napravio drvo jasen, stolić za dnevni, veliki stol, stolice, komode dvije, sobu ormar,nekoliko polica...
Nazvao sam ohoho i pitao za kućište, možda na godinu napravi mid, malo veće od originalnog, postoji velika šansa da bih to uzeo.

Hvala ti puno na trudu, mnogo si mi pomogao kod odabira, kao i ostali, vašim savjetima i preporukama.

Evo šta sam odlučio:
Gainward geforce gtx 650 za 400kn.

SSD 250 Sandisk z400s 60 mjeseci garancije 570kn. ili Sandisk z410 36 mjeseci garancije 550kn? Dajte mi još koji savjet novo brže s manje garancije ili starije, sporije ( ma da se radi o nijansama) ali garancija gotovo duplo duža?

Tvrdi disk 2 TB, WESTERN DIGITAL Blue, 3.5", SATA III, 5400 rpm, WD20EZRZ 630kn. Zašto sporiji, eto zato što mi je ne bitno, ali cijena je bitna :) A za brzinu ću imati SSD.

Odustao sam od procesora, rama, nema baš smisla ulupati još 300, 400kn. ako mi i ovako radi korektno. A HDD, SSD i VGA su trajna rješenja. Što kažete?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.