Sada je: 15 svi 2024, 05:16.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
@Antares
Bože sačuvaj, pa ti si stvarno došao na forum trolati pface ... pa koje veze ima CPU s time da li mu grafička pokazuje sliku ili ne?
Odnos CPU+RAM+VGA će rezultirati malo slabijim performansama VGA, ali ne i time da uopće ne prikazuje sliku.
Usput tebi za info u HP dx7400 sam imao Pentium E2200, 2x2 GB RAM-a (DDR2 na 1066 MHz) i GTX650 (1GB VRAM-a), MBO je bila Asus MS-7352 Bearlake i sve je radilo bez problema.

@Jeremija
Pogledaj si postove na ovom forumu.. koliko sam vidio nisi jedini koji ima problema s kompatibilnošću MBO i VGA no možda je negdje netko napisao riješenje problema.
Po meni (koliko sam pročitao) problem je u Foxconnovom BIOS-u koji je fino zaključan od strane proizvođača i eventualno riješenje bi bila nabavka modanog BIOS-a iz kojeg je maknut whitelist... ili ukoliko raspolažeš s dovoljno znanja da sam pokušaš modificirati BIOS nekim hexeditorom i maknuti whitelist.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11360
Site Admin
Postovi: 11360
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ne morate čitati starije postove da bi ste bili u toku, bitan je samo Bertoneov iznad.
Opet se vraćam na nadogradnju starog računala, pošto je kvar s internet vezom otklonjen. Odustajem od kupovine nove mašine, dok stara šljaka. Zato što se kosi sa novcem u džepu, kao i sa moralnim uvjerenjima. Zagađenje, djeca robovi u Kongu...

Ne pronalazim bios mod za problematičnu MBO Foxconn, baziranu na Intel G31 MX-K, gdje to pronaći? Ako nema navedenog moda, koliko je teško modanje biosa?
Da vas podsjetim na razlog. Na trenutnoj VGA imam kvar na prvom DVI izlazu, nije nešto bez čega se ne može, pošto koristim drugi DVI izlaz. Ali ima svojih bubuica, recimo prilikom instalacije OS-a, moram loviti na slijepo prozor izvan ekrana, pa ga povući na ekran. Što zna trajati i desetak minuta pface
Zato sam kupio GTX650, koja je trebala biti najbolji izbor. Iako u specifikacijama piše da je navedena podržana, nažalost nije. No kako je Bertone napisao da je problem u zaključanoj Foxcon MBO, pokušao bih je modati, zna li itko, i kakve su šanse da sve ode u ...?
Ili da opet kupim još jednu grafičku, što mi ne djeluje kao mudro rješenje, i pitanje je hoće li imati isti problem?
I zanima me da li postoji mogućnost da je matična zaključana i za jači procesor?

Malo gledam cijene polovnih MBO, CPU i RAM, pa da pređem na DDR3, ali skupo brate. Kod nas polovna roba baš drži cijenu, vidi se da smo siromašna zemlja.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.