Sada je: 28 ožu 2024, 11:37.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
znaci linux ubuntu na dell inspironu original bilo na laptopu instalirano kad je kupljen nov prije par mjeseci..
iskocila je ona poruka da je moguca nadogradnja i dali zelimo nadograditi.. i zena stisnula da .. neznam sta je bilo u medjuvremenu ali dok sam dosao kuci, kaze ne radi vise laptop :bravo

stavio sam na usb novi ubuntu i pokrenuo sa sticka, e sad neki folderi sto mi trebaju su ostali zakljucani i neznam kako da ih otkljucam i da ih iskopiram prije nego obrisem sve sa diska i stavim novi ubuntu..
ima tko kakvu ideju sta napraviti

hvala :thmbs-up


*********

Edit by calisto: tema premještena u odgovarajući podforum i promijenjen naslov radi preciznijeg opisa
Zadnja izmjena: josssip; 01 ruj 2016, 08:19; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 28 kol 2016, 09:59
Lokacija: Vukovar
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Nisi baš bio jasan oko opisa problema, pa idemo malo detaljnije:

1.) Koja verzija Ubuntua je bila na laptopu kad si ga kupio? Predpostavljam da se radi o 14.04 LTS, pa ti je ponudio nadogradnju na 16.04 LTS.

2.) Što ti znače ti zaključani folderi? Odnosi li se to na enkripciju diska koju si odabrao tijekom instalacije? Ili jednostavno s live USB-om ne možeš pristupiti datotekama u /home mapi?

3.) Da li ti Ubuntu izbacuje ikakvu grešku tijekom podizanja?

4.) Umjesto Ubuntua na live USB-u ti radije preporučam Mint.
Pokreni live USB, otvori terminal i upiši:
Kod: Označi sve
sudo apt-get install parted; sudo parted -l

Ispis nam postaj kako bi vidjeli koje sve particije imaš na disku.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
U Live USB (taj novi Ubuntu), otvori terminal i ukucaj:
Kod: Označi sve
gksudo nautilus

ili
Kod: Označi sve
sudo su & nautilus

Valjda znaš gdje su ti podaci, /root particija od starog Ubunta, pa home, ime usera i td...
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
@ calisto
nisam siguran koja verzija je bila gore ni koju je verziju ponudio kao nadogradnju, nikad skoro ne koristim taj laptop, zenin je :)
imam neke foldere sa slikama koje bih si iskopirao ali ne da mi ih otvoriti ni kopirati
bude x na folderu koji je "zakljucan" kad pokusam otvoriti napise this location could not be displayed . you do not have the permissions necessary to view the contents of " folder "

@ vision
budem probao sada

hvala vam :)

laptop je dell inspirion 15 5000

e da i kad probam upaliti bez usb, kad treba poceti ucitavati linux sa hdd samo blinka lampica od caps locka
Avatar
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 28 kol 2016, 09:59
Lokacija: Vukovar
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
josssip je napisao/la:
e da i kad probam upaliti bez usb, kad treba poceti ucitavati linux sa hdd samo blinka lampica od caps locka


Mogući problem je prelazak na systemd. Ne mora biti da je to problem ali pokušaj ovako:
ako je ubuntu jedini sustav onda ti se grub izbornik najvjerojatnije ne prikazuje. Kod paljenja laptopa kad prođu poruke bios-a i treba da se ućitava linux ti stisni tipku "Shift" i drži je dok se ne pojavi grub izbornik. Kad se pojavi sa strelicama gore-dolje odaberi napredne mogučnosti. Tu će ti prikazati instalirane kernele. Ako jedan od najnovijih u zagradi ima napisano "systemd" njega učitaj. Ako uspiješ obavezno prva akcija neka bude dovršetak nadogradnje.
Ovo je samo prijedlog, ne mora biti da u tome leži problem. Pokušaj :-D

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
probao sam to, na svaki od ovih sam pokusao otvoriti i nista... evo slike koji su sve dostupni..


slika
Avatar
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 28 kol 2016, 09:59
Lokacija: Vukovar
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
ovako izgledaju folderi koje nemogu otvoriti

slika
slika
slika
Avatar
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 28 kol 2016, 09:59
Lokacija: Vukovar
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Ok, idemo onda glupim načinom zeznuti idiotsko zaključavanje pojedinih mapa (koje se uz ostala sranja) događa uslijed nadogradnje na kernel 4.4.x.x (nabijem vas na kernel i što ste napravili od LTS distribucije - sorry na psovanju, ali dobro su još i prošli što mislim o nadogradnji na 4.4.x.x)... no idemo spasiti mape i podatke.

***

Za početak skini Linux Mint 18 Xfce (njega sam prvog skinuo da probam riješiti problem pa sam upute napravio s njime). Nakon što si napravio bootabilni USB medij ili snimio DVD, pokreni ga u live modu i prati slike:

Nakon pokretanja LM18 Xfce u live modu nađemo mjesto gdje su nam spremljeni podaci koje hoćemo spasiti (kod mene na slici je to mapa "Preuzimanja" gdje vidimo da su pojedine pod mape s oznakom "X" (za primjer sam odabrao pod mapu s imenom "Ubuntu" koja je zaključana i u kojoj postoji jedna slika koju hoćemo kopirati na drugi medij).
slika

Ako probamo otvoriti takvu zaključanu mapu dobijemo upozorenje... a klikom na "Close" otvori se mapa bez slike koju hoćemo spasiti (kopirati na drugi medij).
slika

Sad se vratimo natrag na (u mom slučaju mapu "Preuzimanja") i idemo desni klik na pod mapu "Ubuntu" te odaberemo "Open as Root"
slika

... nakon čega se otvara u novom prozoru pod mapa "Ubuntu" i u njoj vidimo sliku koju hoćemo spasiti/kopirati.
slika

Sad logika kaže da bi trebali samo desni klik na sliku i odabrati "Copy" no mauna...
slika

... jer nakon što otvorimo mapu ili medij na koji hoćemo kopirati sliku, nemamo "Paste" (imamo ga ali je siv, tj. nedostupan), a ne pomaže ni "CTRL+V" (u mom slučaju sam sliku pokušao kopirati na drugi USB od 8 GB)
slika

Napomena: Kako sam previdio da USB na koji pokušavam kopirati sliku nije otvoren kao root (hvala @jurastublic), ovo ispod nije potrebno (pročitati postove iza ovog i napraviti kako vam je najlakše).


Sad se vratimo natrag i ponovno desni klik na sliku koju hoćemo kopirati i spasiti je, ali idemo na "Send To" i u otvorenom izborniku odaberemo mjesto na koje šaljemo sliku (kod mene je to "USB 8 GB")
slika

... nakon čega smo kopirali tj. poslali kopiju slike na USB.
slika

Nakon što si napraviš kopiju svega što trebaš na vanjskom mediju, isto ćeš moći otvoriti na bilo kojem OS-u... i tu samo mala napomena, ako imaš velike fajlove, vanjski medij formatiraj u NTFS jer je najsigurnije da će podaci biti kasnije čitljivi na bilo kojem OS-u i nemoj formatirati ovaj Ubuntu na kojem su ti sad podaci sve dok ih ne preseliš s ovog vanjskog medija još jednu sigurnosnu kopiju na drugo računalo/laptop... kasnije višak kopija lako obrišeš.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ili, kad si već otvorio kao root, možeš odmah promijeniti zaključane dozvole tako da svi dobiju pristup pa onda možeš s tim što te volja. Desni klik na mapu > Properties (Svojstva) > Dozvole i tamo promijeni sva tri polja u "Čitaj i piši" (read and write).

ili iz terminala, uđeš sa "cd" tamo gdje se nalazi taj folder i promijeniš dozvole da svi mogu imati pristup
Kod: Označi sve
sudo chmod -R 777 185_0507


BTW, izgleda da je ta neuspjela nadogradnja napravila novog korisnika ili nešto pomiješala sa prijašnjim korisnicima. Zato kažem jer na Ubuntu prvi obični korisnik ima UID 1000 a ovdje piše 1001. Vjerojatno se logira kao taj 1000 dok je vlasnik tog foldera, korisnik Nikolina, vjerojatno 1001 (jer je ona vjerojatno i napravila taj 185_0507 folder). Pošto su dozvole postavljene da čita samo Nikolina, normalno da drugi nemaju pristupa (osim roota).

Problem je što kad kopiraš nešto kao root i vlasnik postaje root a dozvole postanu defaultne od roota (obično da svi čitaju ali samo da root piše) a to ne valja - treba dozvole promijeniti.

Sve to "vjerojatno" bi se to dalo provjeriti i popraviti ali možda je najbolje ponovo preinstalirati.

Nisam čitao postove od početka pa sam možda nešto promašio, ali uglavnom, možeš kao root (ili sa sudo, ili otvoriti file manager kao root - ono što je Bertone napravio) i promijeniti dozvole svim datotekama i folderima bez problema, tako da ih svi mogu čitati i pisati.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
bertone je napisao/la:...idemo na "Send To" i u otvorenom izborniku odaberemo mjesto na koje šaljemo sliku (kod mene je to "USB 8 GB")
... nakon čega smo kopirali tj. poslali kopiju slike na USB.

Waaat?! Ova idiotarija mi stvarno ne bi pala na pamet :nee
Moja je ideja bila promjena korisničkih prava kao što je jura opisao ili mogućnost čiste instalacije (ako su odvojene /home i / particije)
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.