Sada je: 25 tra 2024, 01:15.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
jurastublic je napisao/la:
teorijavelikogpraska je napisao/la:Pisati će kolega,naravno da će pisati. Ja sam sa login ekrana ulazio u konzolni način stotinu puta. Svaki put je pisalo. Ispred naziva mašine.

Meni totalno nikada. :hmm
Uvijek piše samo login. A trenutno imam LMDE, Mint, Arch i Centos i sve samo login.
Imam osjećaj da je kod tebe (igrom slučaja?) login prompt namješten da pokazuje username ili neku drugu informaciju koje je username sastavni dio - možda tvoj hostname - tj. upravo kako iweb kaže.
Ali to je samo splet okolnosti. Linux je višekorisnički sustav i nema nikakvog razloga da osim roota preferira bilo koji username (kojih na svakom linuxu ima barem desetak - pogledaj /etc/passwd).

Jednostavan i univerzalan način da se otkrije username bi bio baš pogledati korisnička imena u /etc/passwd. Do njega se može ili iz LiveDVD/CD/USB ili bootati sa dodanim kernel parametrom init=/bin/bash i pogledati username sa cat etc/passwd | grep home.


Nemam niti jedan valjani argument da tvrdim suprotno. Niti imam, niti sam dovoljno educiran za polemiku oko teme. Naveo sam svoja iskustva. Samo bih napomenuo da nastojim izbjeći situaciju koja bi dovela do uputa koje onaj tko predstavi svoj problem nebi mogao pratiti. U tom slučaju, najbolji pristup je nova instalacija koja će oduzeti cca sat vremena, dok bi se navođenje na posve regularne metode pomoći, moglo protegnuti na nekoliko dana. Bez namjere da bilo koga, na bilo koji način, podcjenjujem, zaključio sam da kolegica vjerojatno neće znati pokrenuti sistem sa dodatnim parametrima kolega Jura. Ali takav kakav sam, iz ovih stopa idem si skinuti ubuntu, pa ću ga instalirati sa određenim promjenama i vidjeti kako će se to odraziti na predstavljeni problem. Naravno da ću se javiti sa novim spoznajama. Ustvari niti neću, samo ću izmijeniti postojeći hostname.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Ni meni se ne prikazuje korisničko ime u tty (Ubuntu 14.04.04, Ubuntu 16.04.1, Luna i Freya - trenutno imam samo to instalirano po kompovima) tako da imam isto iskustvo kao i @iweb i @jurastublić no slažem se s @teorijomvelikogpraska da je najbolja solucija nova instalacija, ali ne Ubuntua 16.04/16.4.1 već instalacija Ubuntua 14.04.04... previše je još problema s novim LTS-om, a ako baš želi 16.04. neka baci pogled na upute koje sam napisao (i za koje nikako da nađem vremena pa da ih završim) i tako 99.9% neće imati problema s instalacijom i prvim pokretanjem.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Evo me promptno natrag. Skidam kapu kolega Jura, kolega Iweb. Provjereno. Kod mene se korisničko ime prikazivalo kao dio hostname-a. Ja nikada to ne mijenjam, pa nisam niti obračao pažnju da je u tom dijelu korisničko ime samo dio nečeg drugog.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
teorijavelikogpraska je napisao/la:Samo bih napomenuo da nastojim izbjeći situaciju koja bi dovela do uputa koje onaj tko predstavi svoj problem nebi mogao pratiti. U tom slučaju, najbolji pristup je nova instalacija koja će oduzeti cca sat vremena, dok bi se navođenje na posve regularne metode pomoći, moglo protegnuti na nekoliko dana. Bez namjere da bilo koga, na bilo koji način, podcjenjujem, zaključio sam da kolegica vjerojatno neće znati pokrenuti sistem sa dodatnim parametrima kolega Jura...

Pošto se OP nije više javila, vjerojatno je ponovo instalirala nešto.
Opet osjećam u zraku taj strah od crnog ekrana s bijelim slovima. Ne vidim zašto je teško dodati kernel parametar. U grub meniju stisne tipku e, dođe kursorom na kraj linux linije, upiše par riječi (init=/bin/bash u ovom slučaju) i pokrene podizanje sa Ctrl-X. I onda kad uđe u sustav upiše onaj cat /etc/passwd. 20 sekundi posla, jedna tipka za stisnuti i dvije jednostavne naredbe za prepisati.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Ono što sam napisao da mi je polje od korisničkog imena znalo biti prazno, stoji. Tako se desilo par puta, ne brojim.
Možda bi mogla nešto izvući ako se prijavi kao "gost" ali više se ne javlja i kao što je @Jura napisao " vjerojatno je ponovo instalirala nešto" :-D

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.