Sada je: 29 ožu 2024, 05:56.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav, imam 2 problema sa gore navedenom distrom koja je koriscena za skidanje filmova sa torrentovih sajtova, slusanje muzike na youtube-u i facebook. Inace podignuta je pre 4 meseca znaci sveza distra sa vrlo malo pratecih programa.

1 problem Start Up
Pri paljenju pokazuje sledece: keys:Press C to cancel all checks in progress (nista nisam pritisnuo nastavio je dalje)
pa se pojavi GRUB (verzija 2.02 beta 2-9ubuntu1) ovo znam da se pali obicno samo kada su instalirana dva operativna sistema, na ovom lap topu (Dell Inspirion N5010) je samo distra LinuxMint 17.1 Rebecca. Mora se pritisnuti enter da bi prihvatio distru nece sam da ocita.
pa se zatim pojavi: keys:Press F to attempt to fix the errors,I to ignore, S to skip mounting,or M for manual recovery (pritisnem F da popravi greske koje je nasao)
ponovo mi se pojavi: keys:Press C to cancel all checks in progress (sacekam da ocita dalje) treba mu vremena
nakon toga izbaci ovo: LinuxMint 17.1 Rebecca Krle-PC tty1
Krle-PC login: _
nekad izbaci samo tako i uloguje sam lozinku a nekada trazi rucno unosenje.

2 problem je: Nece da prihvati sve komande tj otvaranje svih programa u njemu, otvara vlc,terminal,chromium,mozilu,skype, a ne otvara kody,simplescreenrecorder,i odustao sam jer ne znam sto nece ostale nisam ni probao.

Isti problem se pojavljivao i sa LinuxMint 16 nakon nekoliko meseci se pojavio isti problem pa je zatim ubacen LinuxMint 17.1 Rebecca. ako treba mogu postaviti i snimak paljenja racunara.
Izivinjavam se ako sam negde pogresio u postavljanju tema, hvala na svakoj pomoci koja bude pruzena.
Avatar
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 01 svi 2014, 22:23
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LinuxMint 17.1''Rebecca''
HDD.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.