Sada je: 29 ožu 2024, 14:47.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
bas to. Ja imam dva hdd-a, oba od 250 gb. Na jednom su winsi i odma bootanje u njih, a na drugom kemijam sa distrama i tam je grub. Jednostavno i sigurno.
Avatar
Postovi: 721
Postovi: 721
Pridružen/a: 16 pro 2013, 22:51
Podijelio/la zahvalu: 31 puta
Primio/la zahvalu: 28 puta
Spol: M
OS: Opet Arch
bertone je napisao/la:A što će biti sa GRUB-om ako samo obriše/formatira Linux particiju iz Windowsa?
U teoriji će mu ostati GRUB koji neće naći više Linux, ali bi trebao naći i dignuti Windowse...... no ne znam kako će se 10-ka ponašati nakon toga jer nisam puno radio s njom.


U pravu si, bertone. MS Win 10 za mene je neispitano područje (doduše, i MS Win 7 sreo sam samo u prolazu, pa sam zapamtio funkciju koju sam naveo u ranijem odgovoru). Možda će nam kolega Nordrew olakšati posao ako odgovori kako je priča završila, je li uspio maknuti distre koje je htio i kako ih je maknuo.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Zauzet sam bio ovih par dana tako da sam tek sada poceo raditi, nasao sam disk managment ali tamo imaju 3 unnamed diska, ko sto mozete viditi na slici

slika
Avatar
Postovi: 68
Postovi: 68
Pridružen/a: 11 tra 2015, 18:06
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu, elemntary OS
Nordrew je napisao/la:Zauzet sam bio ovih par dana tako da sam tek sada poceo raditi, nasao sam disk managment ali tamo imaju 3 unnamed diska, ko sto mozete viditi na slici


Sjećaš li se prilikom zadnje instalacije linuxa gdje je sjeo grub ?
I također , da li je to laptop ili stolno, te da li ima uefi ili standard bios, te da li je win bio predinstaliran..?
Nebih ti volio dati krivi savjet , zato i pitam za sve te detalje, da nebi ostao bez svega na disku,,,,...
Max Bunker
Max Bunker
Mozes li mi pojasniti malo prvo pitanje, imam stolno racunalo, mislim da imam standard bios ali nisam sigura, imao sam windows 7 preinstaliran ali sam upgradeo na win 10
Avatar
Postovi: 68
Postovi: 68
Pridružen/a: 11 tra 2015, 18:06
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu, elemntary OS
Nordrew je napisao/la:Zauzet sam bio ovih par dana tako da sam tek sada poceo raditi, nasao sam disk managment ali tamo imaju 3 unnamed diska, ko sto mozete viditi na slici


Nažalost, ja ne vidim sliku, pa ne mogu ništa konkretno reći. Ipak, čini mi se da je @bertone ranije dao vrlo koristan link s uputama kako riješiti problem kroz MS Win.

P.s. Evo, baš sam gledao @bertoneov link. Tebi bi vjerojatno odgovaralo drugo moguće rješenje koje je tamo dao Darko Dražović. Pogledaj i ti ovo http://kompjuteras.com/kako-deinstalira ... windowsom/

I, naravno, kako ljudi pišu, pazi na GRUB...
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ni ja ne vidim sliku.
I ako nije problem možeš li dati ispis za sve trenutne particije (osim ako već nisi na slici koju ne vidimo ;) )
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Kad si instalirao linux , da li je grub sjeo na sda ili si promjenio putanju ? Ako je ti bilo oem racunalo sa predinstaliranim windows 7 onda bi mogla tu biti i skrivena recovery particija i onda bi ti mogao sa par klikova vratiti pc na tvornicko stanje. Ako su ti windows 7 legalni onda su ti i windows 10 legalni i key za tvoju desetku je pohranjen na ms aktivacijskom serveru za našu regiju pa možeš opaliti i clean instal desetke... No moraš biti siguran u sve to i znati tocno kaj hoćeš. Za dual bot je svejedno kojim bus redoslijedom instalirao jer desetka glatko upisuje linux u boot file. Provjeri za svaki slucaj imas li u biosu opcije poput secure boot i fast boot .....
Max Bunker
Max Bunker
Nemam legalni Win 10 nazalost...
Avatar
Postovi: 68
Postovi: 68
Pridružen/a: 11 tra 2015, 18:06
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu, elemntary OS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.