Sada je: 25 tra 2024, 01:14.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Yeti je napisao/la:E ajmo ovako, elementary os ima vec podosta "stari" kernel, probaj skinut mint ili ubuntu pa da vidimo dal tamo radi u live modu! Mozda je fakat do neke greske u driverima..


Zavisi koji elementary ima, stable je na 3.2.0.xx ali unstable je na 3.13.0.xx
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
c0ntroL je napisao/la:a nije sada baš da mi se da zafrkavati sa particijama etc. ali npr sada prepoznaje karticu za razliku od prije kada nije

hrc@hrc-Lenovo-G580:~$ aplay -L
default
Playback/recording through the PulseAudio sound server


Pa ne moras drljat po particijama, digni mint u live modu i probaj tamo dal radi..
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
Postovi: 1253
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Spol: M
OS: Fedora
otišao sam na boot-u previous linux versions i odabrao 3.2.0-70 a sadašnji je -72 i tu sada radi output dakle čujem vanjski zvuk...

Mogu li vratiti da mi se on boota na početku umjesto ovoga -72
Avatar
Postovi: 84
Postovi: 84
Pridružen/a: 05 stu 2014, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: ElementaryOS Luna
E ekipa sada radi sve ok. nakon što sam ovu komandu upisao jer sam je našao na jednom threadu

Kod: Označi sve
sudo apt-get update;sudo apt-get dist-upgrade; sudo apt-get install pavucontrol linux-sound-base alsa-base alsa-utils lightdm ubuntu-desktop  linux-image-`uname -r` libasound2; sudo apt-get -y --reinstall install linux-sound-base alsa-base alsa-utils lightdm ubuntu-desktop  linux-image-`uname -r` libasound2; killall pulseaudio; rm -r ~/.pulse*; ubuntu-support-status; sudo usermod -aG `cat /etc/group | grep -e '^pulse:' -e '^audio:' -e '^pulse-access:' -e '^pulse-rt:' -e '^video:' | awk -F: '{print $1}' | tr '\n' ',' | sed 's:,$::g'` `whoami`


ali koliko i vidim instalirao mi je ubuntu desktop... Nmvz maknio sam preko appCentera neke aplikacije koje mi ne trebaju mislim da ostale koje su instalirane ne zauzimaju puno prostora na disku.
Avatar
Postovi: 84
Postovi: 84
Pridružen/a: 05 stu 2014, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: ElementaryOS Luna

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.