Sada je: 29 ožu 2024, 06:13.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav ljudi

Napravio sam aplikaciju u Ubuntu sdk-u,točnije u jeziku qml,međutim neda mi da pakiram u click pakete.(možda moram ponovno postavit device,jer prošli puta mi nije radilo)

No ja bih ionako radije da bude u .deb paketu.

Zašto?Pa želim da se aplikacija pojavi u debian repozitorijima,ili barem u Ubuntu software centru.
Pogledao sam kako napraviti .deb paket i vidim da je to kompliciranije od same moje aplikacije(moja aplikacija je vrlo jednostavna).

Pa me zanima dali mi tko može oko toga pomoći?Ili dali tko zna naći vrlo jednostavan tutorial za to?(jednostavniji od onih koje sam sam našao na googleu)Ili mi barem možete reći gdje mogu pronaći ljude koji bi mi bili voljni pomoći?
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Stvar je u tome da ne može svatko tek tako uploadati svoj program kako se sjeti u službene repozitorije neke distre.
Da bi se sačuvao integritet i sigurnost distre, postoji relativno složena procedura za takve stvari.
Daklem, moraš naučiti raditi pakete za određenu distru, onda, moraš biti upoznat s procedurom kojom se programi zaprimaju u repozitorije a ona nije ista za sve distre. U debianu, ako si početnik, tražiš sponzora koji ima pravo uploada i koji provjerava i odlučuje je li program dovoljno dobar za repo i jesi li ti kao maintainer tog paketa dovoljno pouzdan. U ubuntu koliko se sjećam, ima nekakva komisija koja odlučuje o uključivanju u software centar itd...
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Sad mi pada na pamet Ubuntu PPA. Mislim da se i tamo rade provjere kvalitete paketa. Bilo bi čudno da nije tako.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Pokušati ću ovo sa ppa-ovima.
Šta se tiče click aplikacija,odi na svoj treći link i pogledaj sliku...
Ja imam neku grešku ili nešto da mi se ovaj dio između "click" i "validate" na slici uopće ne pojavljuje.
Također mi ne dopušta da napravim emulator za amd64(dali zato jer mi je lokalni uređaj na amd64?).A emulatori koje mi je dao da napravim se nisu uspjeli ulogirati.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Pitao si za službene repozitorije ali imaš i drugih načina za distribuciju tvoje aplikacije, recimo poput PPA repoa, SourceForgea, githuba, gitoriousa, bitbucketa. Ako radiš za Android ima F-droid...
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Ma želim samo aplikaciju zapakirati.I želim ju dati u canonicalove repozitorije.Više zato da ju slučajni prolaznici instaliraju.

Vidio sam u software centru aplikacije koje su praktički copy pasteani tutoriali od negdje sa neta,i mislim da je moja aplikacija koliko god jednostavna barem 0.1 posto bolja od nekih od njih.Ako ju ipak odbe neka.

Ali sutra ću se svejedno pozabaviti sa launchpadom.Pošto launchpad generira .deb fileove,znam da neki package manageri dopuštaju da se neki paket samo skine.Pa tako mogu taj .deb skinuti i onda ga potražiti na file sistemu.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Nakon višesatne borbe napravio sam launchpad ppa,napravio .changes file potreban za njega i uploadao...

ppa:mkamenjak/bugappppa

Launchpad mi kaže da je prazan,a terminal da je uploadano...možda treba vremena da se osvježi ili da oni to kompajliraju...

Dali je uspješno,vidjeti ćemo...
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
https://wiki.ubuntu.com/IRC/ChannelList

Probaj pitati o tome na nekom od ovih kanala jer tamo ima Ubuntu developera.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.