Sada je: 19 tra 2024, 22:52.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Ave. Nisam našao temu koja bi ovo detaljno pokrivala, pa da pitam ovdje :

Kako najjednostavnije i najlakše napraviti backup cijelog sistema ( znači i root i home tj full hdd sa svim particijama ) i kako onda u slučaju potrebe taj backup jednostavno vratiti na disk ?

Podpitanje : postoji li nešto slično system restoreu, kojim bi se npr nakon lošeg updatea sve u par klikova vratilo na stanje od neke ispravne situacije sistema ?

Trebaju mi jednostavna rješenja za početnike, po mogućnosti gui tj bez konzole i da rade na ubuntu-mint distrama ? :-)
Max Bunker
Max Bunker
Evo ovdje imaš jako lijep tutorijal kako to odraditi Clonezillom:
http://www.linuxzasve.com/clonezilla-carobnjak-za-kloniranje
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Neznam odgovor za ovo pitanje, ali znam da ova distra dolje nudi nešto slično:
NixOS

Rollbacks
Because the files of a new configuration don’t overwrite old ones, you can (atomically) roll back to a previous configuration. For instance, if after a nixos-rebuild switch you discover that you don’t like the new configuration, you can just go back: ...


e sad, ova distra nikako nije za početnike, a nisam je ni probao pa tako prenosim ono što je tamo napisano.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
@vision, moram se držati ubunta i minta, jer korisnici sa kojima radimo se jedva i na to priviknu. Hvala u svakom slučaju.

Još kad bi imali te opcije full restorea iz samog linuxa, onda bi mogli i u poslovne vode, pa ako netko to može evo suradnje..... Nemogu od korisnika koje jedva navedem na rad na linuxu, još od njih očekivati da savladavaju i clonezilu ... Trebalo bi mi nekaj integrirano i da dela sa par klikova, jer su na to navikli u windowsima....
Max Bunker
Max Bunker
Evo uz malo googlanja, saznao sam da za Ubuntoide postoje Timeshift i Back in Time programi.
Oba navodno rade isto i omogućavaju system restore uz par klikova mišem. To bi moglo biti ono što tražiš.
Evo link za Timeshift:
http://www.unixmen.com/timeshift-restore-linux-desktops-previous-state/
Ovo je za Back in Time:
http://beginlinux.wordpress.com/2010/03/24/back-in-time-system-restore-on-ubuntu/
Malo još guglaj, prouči ta dva programa i isprobaj na nekom računalu koje ti nije kritično. I javi dojmove! :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Hvala.. Budem svakako proučio obje solucije. Probat cu i Canonical kontaktirati, jer je to bitna opcija mnogim korisnicima i možda se vec radi na tome.
Max Bunker
Max Bunker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.