Sada je: 19 tra 2024, 04:23.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Ja se ispričavam ako već postoji ovakva tema na ovom forumu ali ja sam tražio i nisam našao što meni baš treba. Znači ovako, instalirao sam danas friški ubuntu 14.04 na komp i instalirao sam LAMP pomoću ovoga tutorijala https://www.digitalocean.com/community/ ... -on-ubuntu. Kada sam pokrenu localhost/ u firefoxu sve mi je pokazao kako i treba ali kada sam u mapu var/www/html/ pobriso index.php i zaljepio svoju mapu sa datotekama onda mi je izbacio error 403: You don't have premission to access / on this server. I znam u čemu je problem. Problem je u tome što nemam administratorska prava da pristupim toj mapi. I našao sam na internetu kako to rješiti da mogu vidjeti to u firefoxu pomoću ove naredbe: $sudo chown -R www-data:www-data /var/www. Sada mogu otvorit datoteku koju želim, ali kada želim nešto izmijeniti ili dodati novu mapu moram preko terminala otvarati nautilus kao administrator da mogu u toj mapi brisati, stavljati nove datoteke i sve to. Tako moram i gedit otvarati jer mi inače neželi spremiti promijene. E sad konačno moje pitanje je kako da dam sva administratorska prava za sve korisnike da mogu uređivati, brisati, stvarati i sve ostalo u mapi var/www a da nemoram to otvarati preko terminala kao administrator? :D
Avatar
Postovi: 6
Postovi: 6
Pridružen/a: 02 kol 2014, 12:02
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
Samo mala napomena, Linux ima bitno drugačiji sustav ovlasti od Windowsa i napraviti tako nešto potencijalno može biti opasno, ali možeš to napraviti sa sudo chmod -R 777 /var/www
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Hvala iweb koliko sam isprobao sve radi savršeno! :)
Avatar
Postovi: 6
Postovi: 6
Pridružen/a: 02 kol 2014, 12:02
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
iweb, treba te zatuć. 777 je užasno loša ideja i ne treba se savjetovati nikada. davorb, kao root pokreni ovo:
Kod: Označi sve
adduser username www-data
pri čemu je username tvoj username (očito) na linuxu (od mene bi bilo onda recimo adduser shrike www-data. Zatim se odlogiraj i opet ulogiraj, te ćeš moći editirati stvari kao obični korisnik. Nakon što si to napravio, pokreni ovo da negiraš 777:
Kod: Označi sve
chmod o-wx -R /var/www


davanje 777 je UŽASNO LOŠA IDEJA.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Znam da je užasno loša ideja, ali čovjek je htio "sva administratorska prava za sve korisnike da mogu uređivati, brisati, stvarati, i sve ostalo u mapi /var/www", napomenuo sam da je potencijalno opasno, ali čovjek je napisao da mu treba za sve usere sve ovlasti, dakle 777.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
pitao je to zato jer ne zna ni što pitati jer razmišlja u windows stilu. to ne znač ida ti trebaš davati win odgovore.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Hvala shrike, ali ne koristim samo ja to tako da mi je trebalo za sve usere.
Avatar
Postovi: 6
Postovi: 6
Pridružen/a: 02 kol 2014, 12:02
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
Pametnije ti je dodavat onda te usere u grupu jednog po jednog, jer shrike je u pravu, ovo ti može biti jako opasno i loša je ideja davati 777 na... išta, zapravo.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
A što zapravo znači taj 777? :D i zašto je to tako opasno? :-?
Avatar
Postovi: 6
Postovi: 6
Pridružen/a: 02 kol 2014, 12:02
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
777 znači da svatko/svašta što ima pristup računalu (i ne mora biti fizički, može biti i ssh) može raditi bilo što tom folderu i sadržaju unutar njega i to su prevelika prava - analogija iz stvarnog svijeta bi otprilike bila da vrata od stana u kojem imaš jako puno bitnih stvari ostaviš otvorena, bez zaštite i otključana.

Pročitaj si i ovo za više o toj temi: http://askubuntu.com/questions/20105/wh ... -chmod-777
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.