Sada je: 29 ožu 2024, 07:31.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav ekipa,

novi sam u svijetu linuxa i svega šta se njih tiče, mene zanima sljedeće sada, skinuo sam ubuntu 14.4, na laptopu imam jedan SSD od 60GB na koje su Windowsi 8.1, te imam prijenosni HDD od 1TB na kojem su mi podaci, te sad sam nabavio još jedan prijenosni HDD od 160GB i na njega bi stavio linux, naravno ne na cijelih 160GB jel mislim da mu nije toliko potrebno...

sad mene interesira kako da instaliram ubuntu a da mi windows 8.1 ostane raditi normalno a da na ovaj HDD od 160GB imam Linux, ispričavam se šta sam otvorio novu temu, ako nešto slično postoji....
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 20 srp 2014, 11:51
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Imaš ovdje upute:
http://www.linuxbsdos.com/2013/10/23/ho ... ard-drive/

Uglavnom, bit je u tome, ako ne želiš uopće dirati disk u laptopu, da instaliraš ubuntu i bootloader na taj vanjski disk i onda namjestiš u BIOS-u da boota prvo sa USB-a ako je priključen (ili pri bootanju laptopa stisneš tipku koja u tvom laptopu poziva "boot meni" pa odabereš taj eksterni disk - kod mene je tipka F11).

Instaliraš tako da odabereš "ručno instaliranje" ili mislim da piše "nešto drugo" na ubuntu. Ako pita da odmontiraš usb disk stisni "da" jer ga inače nećeš moći podijeliti u particije. Onda odabereš taj vanjski disk (pogledaj dobro koji je da ne bi formatirao pogrešni), dodaš novu ext4 particiju, nemoj manje od 30-40 giga ako nećeš raditi posebno "home" particiju ("home" je folder je se čuvaju korisnički dokumenti - kao "my documents") , označi je za formatiranje i stavi "formatiraj kao root (/) ili možda ima samo "/". Onda napravi i swap particiju - jedno 2 do 4 giga.

Možeš ostatak formatirati u NTFS tako da na disku imaš spremište koje i Windowsi mogu čitati jer oni bez posebnih programa ne čitaju linuxove particije (ali linux čita sve). Mogao bi i root (/) particiju formatirati u NTFS ali nije preporučljivo jer ono šta windowsi vide to mogu i za*ebati (virusi). Osim toga ext4 je bolje podržan u linuxu i... stavi ext4 za root i gotovo.

Bitno je da bootloader ne instaliraš na unutarnji disk (obično piše da je sda) već na vanjski (sdb ili možda i sdc ako imaš dva unutarnja diska). Nemoj odabrati oznaku sa brojkom nego onu bez (ne sdb1, sdb2 već sdb, sdc...)

Sretno!
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Imaš ovdje upute:
http://www.linuxbsdos.com/2013/10/23/ho ... ard-drive/

Uglavnom, bit je u tome, ako ne želiš uopće dirati disk u laptopu, da instaliraš ubuntu i bootloader na taj vanjski disk i onda namjestiš u BIOS-u da boota prvo sa USB-a ako je priključen (ili pri bootanju laptopa stisneš tipku koja u tvom laptopu poziva "boot meni" pa odabereš taj eksterni disk - kod mene je tipka F11).

Instaliraš tako da odabereš "ručno instaliranje" ili mislim da piše "nešto drugo" na ubuntu. Ako pita da odmontiraš usb disk stisni "da" jer ga inače nećeš moći podijeliti u particije. Onda odabereš taj vanjski disk (pogledaj dobro koji je da ne bi formatirao pogrešni), dodaš novu ext4 particiju, nemoj manje od 30-40 giga ako nećeš raditi posebno "home" particiju ("home" je folder je se čuvaju korisnički dokumenti - kao "my documents") , označi je za formatiranje i stavi "formatiraj kao root (/) ili možda ima samo "/". Onda napravi i swap particiju - jedno 2 do 4 giga.

Možeš ostatak formatirati u NTFS tako da na disku imaš spremište koje i Windowsi mogu čitati jer oni bez posebnih programa ne čitaju linuxove particije (ali linux čita sve). Mogao bi i root (/) particiju formatirati u NTFS ali nije preporučljivo jer ono šta windowsi vide to mogu i za*ebati (virusi). Osim toga ext4 je bolje podržan u linuxu i... stavi ext4 za root i gotovo.

Bitno je da bootloader ne instaliraš na unutarnji disk (obično piše da je sda) već na vanjski (sdb ili možda i sdc ako imaš dva unutarnja diska). Nemoj odabrati oznaku sa brojkom nego onu bez (ne sdb1, sdb2 već sdb, sdc...)

Sretno!


Uspio sam instalirati ali sad sljedeći problem s grafikom valjda, više na slikama

U grešci piše:

"Your screen, graphics card, and input device settings could not be detected correctly. You will need to configure these yourself."

http://i44.photobucket.com/albums/f29/m ... 32e61e.jpg
http://i44.photobucket.com/albums/f29/m ... 80592a.jpg
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 20 srp 2014, 11:51
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Moraš dati podatke o laptopu, proizvođač i model, koja je grafa da bi ljudi znali sa čime imaju posla. Pročitaj si i ovo:
viewtopic.php?f=8&t=10053
Osim toga pazi kad rebootaš u linux iz win8 jer osmica ne gasi komp pravilno do kraja već ima hybrid boot - nešto kao suspend. To pravi probleme kad neki drugi OS boota iza win8
(mislim da ima negdje na ovom forumu kako isključiti win8 kako treba).
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Radi se o Lenovo G500 unutra je je AMD grafika
Video Card 1:Intel(R) HD Graphics 4000
Video Card 2:AMD Radeon HD 8570M

Za sad nema problema s bootom nego dok odaberem ubuntu neće jer traži gore navedeno...


Problem sa grafikom riješen, trebalo je u BIOS-u isključiti integriranu grafiku.
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 20 srp 2014, 11:51
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
matijav je napisao/la:Radi se o Lenovo G500 unutra je je AMD grafika
Video Card 1:Intel(R) HD Graphics 4000
Video Card 2:AMD Radeon HD 8570M

Za sad nema problema s bootom nego dok odaberem ubuntu neće jer traži gore navedeno...


Problem sa grafikom riješen, trebalo je u BIOS-u isključiti integriranu grafiku.


Za taj Radeon inače trebaš AMDove drivere, ali ako si isključio integriranu i sve radi onda nema veze. Je ti se riješio i problem sa ostalim nakon isključivanja te grafičke?
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Imam instaliran Windows 8.1 . Napravio sam novu particiju za linux od 34GB ext4 i 8 Gb swap. Kada se zavrsila instalacija samo mi je butao Windows 8.1 opste mi nije pojavljivao Linux Ubuntu 14.04 da . Kada sam hteo da podesim grab ovo mi se pojavilo

Kod: Označi sve
WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.


Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders, total 625142448 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk identifier: 0x586205ff

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1   625142447   312571223+  ee  GPT
Partition 1 does not start on physical sector boundary.

Disk /dev/sdb: 31.5 GB, 31457280000 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 3824 cylinders, total 61440000 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x49464555

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *        2048    61439999    30718976    c  W95 FAT32 (LBA)
root@ubuntu:~# sudo -s

Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 27 kol 2014, 14:46
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: zorin
Sve ti lipo piše:
tambur je napisao/la:[code]WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

To bi ti bio gparted. I zašto pobogu W8*? To je totalno smeće od OS-a. :hihi
Inače, (re)instalaciju GRUB-a (a ne graba :hihi) odradiš kao root u Live CD-u. Imaš hrpu uputa po netu, da ti ne pišem sad napamet.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Mozes li mi pokazati,er nemam blage veze kako se to radi ako ti nije mrsko? Sinoc sam prvi put instalirao Linux Ubuntu 14.04 I meni se ne svidja W8!
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 27 kol 2014, 14:46
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: zorin
Baš si ti izbori za OS-eve ono.. :roll: :hihi
Ako ti se baš sviđa Ubuntu, ajd', ali radije bih na tvom mjestu isprobao Linux Mint. No, kako bilo da bilo, evo ti upute za reinstalaciju GRUB-a. Prvo ćeš podignut Live sustav, bilo s DVD-a ili USB-a, kako ti draže. Onda ćeš u terminalu ukucat slijedeće:
Kod: Označi sve
sudo fdisk -l

...što će ti prikazat postojeće stanje particija. Kad vidiš nešto tipa:
NAPOMENA: Crveno ti je podložno promjeni (ne mora bit kao u ovom primjeru), podebljano crno ti je ono što tražiš, zeleno ignoriraj
/dev/sda1 * 63 20000767 20000705 9.5G 83 Linux

...znači da si locirao Linux particiju na kojoj ti je najvjerojatnije instaliran Ubuntu ili što već. Ako vidiš više particija sa oznakom Linux na kraju, pokušaj po veličini particije zaključit na kojoj ti se nalazi sustav, a na kojoj su tvoji korisnički podaci. U slučaju jedne particije ovo te ne mora zabrinjavat. Dalje kucaš:
sudo mount /dev/sdXY /mnt # Primjer: sudo mount /dev/sda1 /mnt (X je slovo diska (najvjerojatnije a), a Y ti je broj particije na tom disku (može biti bilo što, ovisi o broju particija na tom disku, odnosno o broju particije koju tražiš)).
sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sdX # Primjer: sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda

I to je to. Sad bi ti trebalo raditi sve, osim ako nisi zaje*ao disk i particiju. :hihi

Imaš i kompliciraniji način. Evo ti link pa guštaj:
http://howtoubuntu.org/how-to-repair-re ... tu-live-cd
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.