Sada je: 19 tra 2024, 05:21.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Imam Dual Boot: Mint 17 i Windows 8.1. Na Windowsima imam tri NTFS particije i one se zovu Local Disk C, D i E. Particije D i E su mi važne i njih trebam imati i na Linuxu i na Windowsima. Te particije su vidljive i mogu im pristupiti u Linuxu te im se automatski dodjeljuju nazivi Local Disk 1, 2 i 3. I ti nazivi bi bili ok da ti diskovi prilikom svakog startanja računala ne dobiju novi broj. U jednom trenutku Disk D se zove Local Disk 2, a onda drugi put se zove npr. Local Disk 1 itd. I tako ne mogu pristupiti nekim datotekama u programima koji već imaju predefinirani path datoteke jer više nije npr. /media/name/Local Disk1/, već /media/name/Local Disk2/ i onda moram svaki put mijenjati path, da bi određeni programi pronašli datoteke.

Dakle, što i kako bi mogao napraviti da Linux zapamti imena particija?
Zadnja izmjena: A87; 19 srp 2014, 15:09; ukupno mijenjano 1 put/a.
A87
Postovi: 7
Postovi: 7
Pridružen/a: 09 srp 2014, 09:05
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Mint 17 KDE
U windozama nazovi diskove tj. particije imenom tipa DATA i OSTALO. Amen. Problem solved. :P Isto možeš i pomoću disk-utilitya ili gparteda u Mintu, ali vjerujem da ti je jednostavnije ovo prvo. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
postavi ih u /etc/fstab koristeći UUID. kako se to radi imaš na našem wiki. http://wiki.open.hr/wiki/Naslovnica
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Napravio sam ovu prvu opciju sa promjenom diskova u Windowsima i sad je ok. Ta ideja mi je već pala na pamet, ali nisam je iskušao jer sam mislio da će mi Windows neće dozvoliti promjenu. :-D

Hvala obojici na odgovorima.
A87
Postovi: 7
Postovi: 7
Pridružen/a: 09 srp 2014, 09:05
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Mint 17 KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.