Sada je: 19 tra 2024, 20:46.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Ako se ne varam, GRUB bi trebao raditi.. samo na kompu mora postavit USB stik kao prvi bootabilni uređaj.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Moraš GRUB podesiti da OS prepoznaje prema UUID-u particije i trebalo bi raditi.
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Znači onda mora imati jedan GRUB instaliran na sticku koji bi podizao njegov Linux na tom sticku i još jedan GRUB na kompu koji diže normalno OS-eve na tom kompu.
U biti i nije neki problem. Ne znam zašto sam ja prije mislio da bi GRUB bio problem.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la:Znači onda mora imati jedan GRUB instaliran na sticku koji bi podizao njegov Linux na tom sticku i još jedan GRUB na kompu koji diže normalno OS-eve na tom kompu.
U biti i nije neki problem. Ne znam zašto sam ja prije mislio da bi GRUB bio problem.

Emm.. zašto bi morao imati dva GRUB-a? :? Dovoljan je GRUB na stiku. OS-evi na kompu će koristit bootloader koji god već koriste, bitno je samo pravilno odabrati boot sekvencu. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Da, ali ako se nešto desi sticku tada nastaje problem :D
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Da, ali ako se nešto desi sticku tada nastaje problem :D

Isto vrijedi i za bilo koji drugi oblik pohrane podataka. ;)
Fora je u tome da će po završetku instalacije USB stik imati svoj, a HDD već postojeći bootloader (jasno, ako se tjekom instalacije USB stik označi za instalaciju GRUB-a). ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Ma znam, ali se stickovi češće oštete ili ih neki windowsaš formatira jer nisu "formatirani" :P Nego, zašto ne imati klasični bootabilni stick kako bi se izbjegla 2 GRUB-a (zašto onda ne lilo+grub, ako se tko još sjeća lilo)? Puno mi je elegantniji bootabilni stick nego 2 gruba.
Na usb sticku od recimo 16 gb bi mogao imati 6 gb za root particiju i ostatak za /home folder. Također bi tamo mogao biti i neki dodatni folder za instalaciju progrma ako nestane mjesta na /, aš to se doda u $PATH i problem je riješen.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Ma znam, ali se stickovi češće oštete ili ih neki windowsaš formatira jer nisu "formatirani" :P Nego, zašto ne imati klasični bootabilni stick kako bi se izbjegla 2 GRUB-a (zašto onda ne lilo+grub, ako se tko još sjeća lilo)? Puno mi je elegantniji bootabilni stick nego 2 gruba.

Očito je da nisam odavle.. :D Zašto 2 GRUB-a? O čemu to vas dvoje uopće pričate? :?
Prvi bootloader ostaje na HDD-u, bio on Lilo, GRUB, Win bootloader ili neki deseti. USB stik treba bootloader bio on GRUB, Lilo,.. you get the idea. Dakle, imaš bootloader na oba diska, jedan je za HDD/SDD, drugi je za USB stik. I? U čemu je problem?

shrike je napisao/la:Na usb sticku od recimo 16 gb bi mogao imati 6 gb za root particiju i ostatak za /home folder. Također bi tamo mogao biti i neki dodatni folder za instalaciju progrma ako nestane mjesta na /, aš to se doda u $PATH i problem je riješen.

Ili napravi samo / particiju i ne brine se za ostalo. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Mozda glupo pitanje, ali da li mi je za ovaj poduhav potrebno 2 USB ili samo 1? Ako stavim iso instalaciju na USB tj. ucinim ga botabilnim, ne mogu na dati izvrisiti instalaciju, nego mi je za to potreban cist nov USB. Da li sam u pravu? Ovo pitam jer sam na tutorijalu namenjenom za instalaciju puppy linuxa, video da postoji opcija "bootflash install puppy to USB" koja me je malo zbunila.
Evo ga i link od spomenutog tutorijala: http://puppylinux.org/main/How%20NOT%20 ... 0Puppy.htm
Kada se skine PDF, na 22 str. pise o spomenutoj instalaciji
Postovi: 17
Postovi: 17
Pridružen/a: 09 srp 2013, 21:13
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: SolydK/Win7
Trebaš samo jedan USB stik. USB stik će ti "glumit" HDD/SDD disk. Ako nemaš live CD ili DVD, onda će ti trebat još jedan USB stik, što ti nikako nebih preporučio (da se ne zezneš oko postavki za instalaciju).
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.