Sada je: 19 tra 2024, 06:13.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Instalirala sam novi Ubuntu 16.4 i sad ne mogu uci u kompjuter jer me trazi login koji sam zaboravila. Lozinku stalno koristim tako da nju znam. Kako mogu da promenim login kroz terminal, ili kako da nadjem pocetnu lozinku? Ubuntu sam prvi put dobila u sklopu sa laptopom Dell 10, verzija je bila 10.4 ili 12.4 (2011 godina)

Ako to nije moguce, kako da vratim staru verziju Ubuntu 14.4 jer me tu nikad nisu trazili login

Unapred hvala,
P.
Postovi: 1
Postovi: 1
Pridružen/a: 09 tra 2014, 17:16
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Z
OS: Ubuntu 12.04
Pebbles je napisao/la:Instalirala sam novi Ubuntu 16.4 i sad ne mogu uci u kompjuter jer me trazi login koji sam zaboravila. Lozinku stalno koristim tako da nju znam. Kako mogu da promenim login kroz terminal, ili kako da nadjem pocetnu lozinku? Ubuntu sam prvi put dobila u sklopu sa laptopom Dell 10, verzija je bila 10.4 ili 12.4 (2011 godina)

Ako to nije moguce, kako da vratim staru verziju Ubuntu 14.4 jer me tu nikad nisu trazili login

Unapred hvala,
P.


Post ti je malo nejasan, kažeš da te traži login pa kažeš da lozinku znaš jer je stalno koristiš, a onda pitaš kako da dođeš do početne lozinke. Jesi ti to napravila preko Interneta upgrade sa 14.04 na 16.04 ili je to čista instalacija 16.04 sa USBa ili DVDa? Je li možeš slikati taj "login" kojeg ti traži pa da postaš ovdje sliku?
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Moguće da je problem sa keyboard layout, pa lozinku ne prihvaća.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Pebbles je napisao/la:Instalirala sam novi Ubuntu 16.4 i sad ne mogu uci u kompjuter jer me trazi login koji sam zaboravila. Lozinku stalno koristim tako da nju znam. Kako mogu da promenim login kroz terminal, ili kako da nadjem pocetnu lozinku? Ubuntu sam prvi put dobila u sklopu sa laptopom Dell 10, verzija je bila 10.4 ili 12.4 (2011 godina)

Ako to nije moguce, kako da vratim staru verziju Ubuntu 14.4 jer me tu nikad nisu trazili login

Unapred hvala,
P.


Nešto banalno da pitam jer sam i sam imao sličnu situaciju. Dali vam je korisničko ime prikazano u retku iznad upisa lozinke?
Meni je znalo biti prazno i onda ništa od lozinke :). Dovoljno je kliknuti na prazno polje da se ime pojavi (ili više)


Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Pebbles je napisao/la:Instalirala sam novi Ubuntu 16.4 i sad ne mogu uci u kompjuter jer me trazi login koji sam zaboravila. Lozinku stalno koristim tako da nju znam. Kako mogu da promenim login kroz terminal, ili kako da nadjem pocetnu lozinku? Ubuntu sam prvi put dobila u sklopu sa laptopom Dell 10, verzija je bila 10.4 ili 12.4 (2011 godina)

Ako to nije moguce, kako da vratim staru verziju Ubuntu 14.4 jer me tu nikad nisu trazili login

Unapred hvala,
P.


U slučaju da vas gospođo ili gospodična muči vaše korisničko ime ( za lozinku ste napisali da vam je poznata ), onda niti meni nije jasno zašto vaš sistem u polju za korisničko ime nije napisao isto, jer ako je instalacija prošla regularno, moralo bi pisati vaše korisničko ime, a polje za lozinku prazno.

Ali ako zanemarimo činjenicu da je to u najmanju ruku čudno, do vašeg korisničkog imena možete doći tako da prijeđete u konzolni način rada ( bez grafičkog prikaza ) pritiskom na tipke:
ctrl+alt+f2
vaše korisničko ime piše na početku retka, prije svega ostalog. Ako pak nepiše, onda je u pitanju neko veće sranje.
Dalje možete zaustavljanjem i pokretanjem displej menađera uči u grafički prikaz, ili ako neznate kako to napraviti, jednostavno fizički ugasite mašinu.
Ako uspješno prođete sve to, možete malo pogledati u svojim postavkama, kako izgleda stavka ---korisnici i grupe---
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
pa neće pisati username u konzoli ako nisi prijavljen? nije stvar u većem / manjem sranju, samo se žena ne može prijaviti :D

ovaj vodič bi mogao biti koristan: http://askubuntu.com/questions/24006/ho ... e-password
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
iweb je napisao/la:pa neće pisati username u konzoli ako nisi prijavljen? nije stvar u većem / manjem sranju, samo se žena ne može prijaviti :D

ovaj vodič bi mogao biti koristan: http://askubuntu.com/questions/24006/ho ... e-password


Pisati će kolega,naravno da će pisati. Ja sam sa login ekrana ulazio u konzolni način stotinu puta. Svaki put je pisalo. Ispred naziva mašine.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
isprobah na računalu s Ubuntuom 15.04 (da, imam i toga, vi hejteri) s i bez autologina i ne radi, već traži prijavu

Ubuntu 15.04 imeUredjaja tty1
imeUredjaja login:

No zapravo, ako korisnik ne mijenja hostname prilikom instalacije, Ubuntu će automatski ga generirati iz... nečega, stoga si možda na dobrom tragu da će dio toga biti i username prvog korisnika. vrijedi pokušati barem
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Nisam imao namjeru pretvarati ovu temu u tutorijal. Ima na forumu kolega koji su daleko veći znalci od mene i oni su daleko kompetentniji od mene za tu vrstu postova. Izgledno je da se kolegica nebi niti snašla u moru informacija koje bi dobila. Ja nikada nemijenjam ponuđeni host kod instalacije ( nemam potrebe ). Sad sam za potrebe ove teme ponovno isprobao. Najprije sam si iz konf fajla displej menađera maknuo autologin da uopće i dobijem login ekran. Otišao sam u konzolni način i pisalo je korisničko ime. Ubuntu mate 16.04. Ali to nebi trebalo biti neka razlika. Ali kad malo razmislim i krenem obrnutom analogijom, pa zašto nebi bilo navedeno? Sistem u toj fazi već zna tko je prvi ponuđeni korisnik, inače ga niti displej menađer nebi imao odakle prikazati na login ekranu. Mislim da tty koji god, nebi stvarao neku bitnu razliku. Po difoltu je onaj koji već je, a može se otići u koji želimo ovisno o potrebama.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
teorijavelikogpraska je napisao/la:Pisati će kolega,naravno da će pisati. Ja sam sa login ekrana ulazio u konzolni način stotinu puta. Svaki put je pisalo. Ispred naziva mašine.

Meni totalno nikada. :hmm
Uvijek piše samo login. A trenutno imam LMDE, Mint, Arch i Centos i sve samo login.
Imam osjećaj da je kod tebe (igrom slučaja?) login prompt namješten da pokazuje username ili neku drugu informaciju koje je username sastavni dio - možda tvoj hostname - tj. upravo kako iweb kaže.
Ali to je samo splet okolnosti. Linux je višekorisnički sustav i nema nikakvog razloga da osim roota preferira bilo koji username (kojih na svakom linuxu ima barem desetak - pogledaj /etc/passwd).

Jednostavan i univerzalan način da se otkrije username bi bio baš pogledati korisnička imena u /etc/passwd. Do njega se može ili iz LiveDVD/CD/USB ili bootati sa dodanim kernel parametrom init=/bin/bash i pogledati username sa cat etc/passwd | grep home.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.