Sada je: 29 ožu 2024, 10:10.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
tex.vileer je napisao/la:Ok Abz, ali ja neznam od kuda ide drajver.


Kako ne znaš??

Ako ga instaliraš sam, "ručno" dvoklikom na neki skinuti .deb paket, iz terminala s dpkg -i imepaketa.deb, ili kompajliraš iz nekog .tar fajla - onda nije iz repozitorija.

Ako ga povlačiš iz Synaptica, Software Centra ili bilo koje aplikacije koja je došla s tvojim sustavom - onda dolazi iz službenih repozitorija sustava (ili iz nekog ručno dodanog repozitorija). To uključuje i spomenuti "driver manager".

Koristiš Linux godinama, morao bi ovo već znati. Ali dobro, nikad nije kasno za naučiti.

Točno je i ovo što Yeti kaže, ako ti sustav ne nudi nikakve nadogradnje za njega, to samo znači da ih još nisu napravili za tvoju distribuciju. Ako tome baš želiš doskočiti, možeš ručno instalirati novi driver svaki put kad se pojavi, ali mislim da ti to nitko ne bi preporučio. Sigurnije je pričekati da testirana i provjerena verzija postane dostupna.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
@yeti i @abz , hvala na odgovoru. Znači, ako ga instaliram iz tog drajver managera, uredno će i kroz update sistema dolaziti i nadogradnje za taj drajver kada budu dostupne. Još samo da razriješim da li verziju vlasničkog sa ili bez prefiksa -updates.....
Max Bunker
Max Bunker
Pretpostavljam da je ovaj sa prefiksom da ti dolaze update-i za njega, a ovaj bez da instalira neku stable verziju i ne update-a ga vise. Neznam, nemoj me drzati za rijec jer ja nemam dodatnu grafiku pa neznam, ali tako mi sama logika nalaze!

Ja osobno bi stavio bez update-a, ako je tako kako ja mislim naravno, jer nebi bio prvi kojem je update grafickih drivera strgao sistem.
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
Postovi: 1253
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Spol: M
OS: Fedora
@yeti

Pa baš zato i zapitkujem toliko, jer sam i osobno doživio da se nakon instalacije vlasničkog drajvera odjednom pojave natpisi tipa: nedostupno ovo nedostupno ono xorg error bla bla i nađem se u okruženju koje sa svojim skromnim linux znanjem neznam sam riješiti. A i principijelno sam takav da nakon takvog nekog katastrofalnog fijaska izgubim povjerenje u neke stvari , pa sam se onda trudio svaki linux držati na open drajverima ako je sve ok. U svakom slučaju hvala na dragocjenim savjetima. Kad budem pri vremenu i hrabrosti, ruknut ću taj vlasnički pa bum vidio razvoj... Srećom je nova instalacija i update sistema radnja od pol vure pa nema frke ak se baš i zapletem....
Max Bunker
Max Bunker
bertone evo instaliro sam testnu verziju windowsa 8.1 na laptop sve ide ko podmazano java i flash pleyer nisu mu teški video sadržaji ne štekaju probo sam takođe i full hd filmove ide dobro,čak je i internet brži izgleda da nije samo do drivera imam predpostavku da su upravo ovi hibridni modeli namjenjeni za windows 8 probo sam i sedmicu i ona šteka ali osmica ide ko na maslacu :hmm
Avatar
ok
Postovi: 173
Postovi: 173
Pridružen/a: 20 tra 2014, 12:48
Lokacija: Srebrenik, BiH
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: linux ubuntu 16.4.2 64
Ne bih znao.. Windows 8.1 sam vidio samo na reklami, na internetu i kad se zalomi u Dobro jutro Hrvatska (pozadina iza voditelja) :-D

PS. Vjerojatno je ipak do drivera koje je AMD (izdašno podmazan od strane Microsofta) napisao dobro za Win 8.1 a loše ili traljavo za starije verzije Windowsa i Linux, a kako bi pomogao M$-u u prodaji win 8.1.

A ništa, iako će ti odgovor biti neočekivan, ostani na windowsima 8.1 ili ih koristi uz Linux dok ne skucaš kakve novce za recimo jednu čistu Intel mašinu :D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@ok
Meni youtube znatno glatkije dela kada u linuxu u firefoxu odredim da se video vrti u html5 playeru a ne u flashu.

Windows 8.1 netreba ni javu ni flash jer unutar internet explorera 11 postoji predinstalirano sve za te uobičajene codece i zato to dosta dobro odradjuje, plus kaj se na 64 bitnoj verziji IE vrti u jednoj verziji virtualke ( iz sigurnosnih razloga) pa onda pojacava dojam fluidnosti...

Evo ja isprobao sva tri ati drajvera za linux, i na moje iznenađenje, nisam uočio ama baš nikakvih razlika....
Max Bunker
Max Bunker
zašto imam mišljenje da svako ko želi da koristi operativni sistem koji nije windows sanja o distri koja ima minimalan procenat bugova :-D, čekat ću sledeću verziju minta ili ubuntu pa ćemo vidit kako ide,i ne brini se nisu mi prodali windows 8 ko to još kupuje u bosni kad postooji torent :hihi
Avatar
ok
Postovi: 173
Postovi: 173
Pridružen/a: 20 tra 2014, 12:48
Lokacija: Srebrenik, BiH
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: linux ubuntu 16.4.2 64
.. ili pijaca :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
nema na pijaci windowsa 8 nemaju pojma, zaostaju dobar komad ,a neznaju ni šta je linux os nego da te nešto pitam šta misliš kakve su one linux distre koje se plaćaju ? :-D
Avatar
ok
Postovi: 173
Postovi: 173
Pridružen/a: 20 tra 2014, 12:48
Lokacija: Srebrenik, BiH
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: linux ubuntu 16.4.2 64

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.