Sada je: 19 tra 2024, 01:13.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

max360se je napisao/la:Shrike, možeš početi ;)
Engineers build Raspberry Pi supercomputer
http://phys.org/news/2012-09-raspberry- ... puter.html



Znao sam! Kako sam genijalan:)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Nisam ni sumnjao ;)
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
blacx je napisao/la:Loša vijest za one koji su ga već kupili, ali zato dobra za one koji to tek namjeravaju:
Od sad RPi ima 512 MB RAM-a, a cijena ostaje ista:

http://www.raspberrypi.org/archives/2180

E sad bi si ga i ja mogao kupiti.
XBMC me zove.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Open source-ali su ARM drivere za pitu. Stavili su 3-Clause BSD License.

http://www.raspberrypi.org/archives/2221

http://www.gnu.org/licenses/license-lis ... odifiedBSD
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
@max:

to je najveća vrijednost linux-a
tko god dobije nešto - odmah poželi vratiti još toliko
narodski rečeno: dobro se dobrim vraća !

Broadcom je prva kompanija koja je otvorila source za GPU drajvere za jedan ARM procesor
bravo za Broadcom !
bravo za Raspberry Pi !
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Da ali im to ništa ne znači
via +Greg Kroah-Hartman
http://airlied.livejournal.com/76383.html
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
ok, sad sam pročitao i diskusiju koju je Luc Verhaegen imao sa Liz ( glasnogovornica Pija ) u komentarima ispod službene objave.
čovjek zvuči ozbiljno nabrijan, i ja mu vjerujem.

izgleda da je ovdje ipak riječ o prljavom marketinškom triku, a ne o iskrenoj pomoći zajednici otvorenog koda.

u nekoj drugoj prilici rekao bih - prljava reklama je najbolja reklama.
ali ovdje to ne može proći.
prikazivati sebe kao dobrotvora, samo da bi prodao proizvod.
to je veliko FUJ
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
sad sam se baš navukao na ovu temu, evo još jednog citata, mislim da on najbolje opisuje stvarnu situaciju:
Here’s again a post from one of the graphics professionals, and I want to explain *why* people like Luc and Erik, who actually *work* in the field, are pissed off.

Basically, what you just did is a great thing indeed: It allows developers to port any operating system to the BCM2835 and have working OpenGL ES acceleration there. This is more than any other ARM SoC can offer currently, and you (i.e. Broadcom and the RPi Foundation) certainly deserve credit for that.

The thing that’s not OK is *how* you announced this. This blog posting we now discuss is accurate and well-written, except for one (half) sentence, one you unfortunately chose to stress by writing it in bold face, making it sound like an important statement you’re entitled to be proud of:
“the first ARM-based multimedia SoC with fully-functional, vendor-provided (as opposed to partial, reverse engineered) fully open-source drivers”
See what you did there? “Fully functional”, “fully open source”. You keep saying that. So us graphics guys are starting to become interested: “Hey, they have full driver source code, we can now finally see how that thing is working!” That’s our line of thinking, first because we’re simply interested in how your stuff works, second because this makes us able to learn how to use that hardware most effectively (if you know a GPU’s architecture, you can optimize your code for it), and third because we might eventually also be able to improve it.

But then it turns out that what you released is not a driver at all. Again, let me stress that the “fully open source ARM userland” part is true, only the “driver” one isn’t. I have to say that the basic model of having the VideoCore IV DSP run the OpenGL ES driver including the shader compiler and all the other complicated stuff is indeed elegant. But please, pretty please, stop advertising your API shims as drivers then, because we (that’s Luc, Erik, me, some hundred other people deeply involved with graphics, and I bet even Eben!) know that by far the largest part of the driver is contained inside the firmware blob which, I guess, will not be made open source anytime soon, if ever.

citat je preuzet sa Pijeve stranice,jedan od komentara službene objave. autor je potpisan kao KeyJ
čini se da je autor ovog teksta dobro balansirao - dobili smo korisnu stvar, ali je marketing preuzeo stvar u svoje ruke i na sva usta u NASLOVU propagirao nešto što ne stoji. baš kao u žutoj štampi, naslov govori jedno, a u tekstu nešto sasvim drugo.
Zadnja izmjena: kepica; 25 lis 2012, 20:53; ukupno mijenjano 2 put/a.
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Samo još jedan razlog više zašto podržati razvoj otvorenog hardwarea.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
@retsam, eloop

Plan 9 Operating System for the Raspberry Pi - ported by Richard Miller
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.