Sada je: 05 svi 2024, 09:44.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Jeremija je napisao/la:Također 8GB RAM je danas obaveza, tako da i interna grafika dobije nešto memorije.


Samo da se osvrnem na citiranu tvrdnju: uvjeren sam da 8 GB RAM danas još uvijek nije obaveza, pa ni uz integriranu grafiku. O tome smo već raspravljali ovdje viewtopic.php?f=7&t=14638&start=10 Za uredski paket, lutanje webom i multimediju 4 GB još uvijek zadovoljavaju.

Plasma 5.18 u stanju mirovanja traži oko 650 MB, Gnome i Mate su teži, ali Xfce kao prilično popularno radno okruženje vjerojatno treba još manje (koristio sam ga zadnji put uz MX Linux, prije godinu-dvije). Neke rjeđe prisutne, ali svejedno solidne distre kao Puppy Linux ili Slitaz još su manje zahtjevne, a prilagođene su za rad odmah po instalaciji, dok se uz minimalnu instalaciju Debiana ili Archa treba ipak potruditi i poslagati više toga dok korisnik ne krene s uobičajenim radom.
Avatar
Postovi: 1071
Postovi: 1071
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 89 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Bolje da odmah ima više rama u početku i naravno ssd disk. 4GB čak ni za ured više nije dovoljno, naravno ako si na windowsima.

Imam doma jedan lap sa Q4OS i 4 GB rama i nekad vidim da bi mi trebalo da ima duplo jer mu je ovo na granici. A ništa pretjerano ne radim, najviše internet stranice pa se otvori više tabova plus ako još slušam mjuzu... Granica.
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Spider je napisao/la:4GB čak ni za ured više nije dovoljno, [color=#FFFF00]naravno ako si na windowsima[/color].


S ovim je sve rečeno...
Avatar
Postovi: 1071
Postovi: 1071
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 89 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:
Spider je napisao/la:4GB čak ni za ured više nije dovoljno, [color=#FFFF00]naravno ako si na windowsima[/color].


S ovim je sve rečeno...


Da je, ali svejedno neka uzme više rama. Meni je iskreno 4 gb minimum, 8 gb je već ok a sve više je bonus.

Ako će mu služiti opet za duži period bolje je da si odmah osigura više rama. I sam autor je rekao da je nadogradio računalo na 4gb tako da bolje napravi upgrade.

A šta ako se za pola godine sjeti da bi nešto isprobao i da mu treba više rama?

Da sam na njegovom mjestu podebljao bi ram definitivno, ssd bi stavio sigurno za sistemski disk i home particiju a hdd za podatke koje ima (usput si može napraviti i na njemu kopiju podataka koje bude imao u home folderu (naravno ako ne stavi da mu je home folder na hdd-u). Jer nikad ne znaš kada može ssd zaštekati i onda mu nestanu podaci (osobne fotografije).
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Spider je napisao/la:
Optimus je napisao/la:Ispravi ovo -računala.hr u racunala.hr, bode me u oči... Sory :thmbs-up
https://www.rabljena-racunala.hr/


Dobro je prvi puta napisao samo mu je link krivo otišao. Odnedavno postoj i stranica https://www.rabljena-računala.hr/

Samo eto skripta foruma krivo linka. Napravi c/p linka u browser pa provjeri.

Evo i članka na rep.hr o toj domeni

https://rep.hr/vijesti/internet/zbog-dv ... razu/8261/

Ma ovo je riješeno trenutno, razumio sam u čemu se radi, to je bila šala mala...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
bertone je napisao/la:Da mi ne oslijepiš - riješeno.

https://www.rabljena-računala.hr/
Ovo mi je bilo nepoznato, nisam naučio gledati naše znakove u nazivu domene, još jednom sory...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
rudar je napisao/la:
Spider je napisao/la:4GB čak ni za ured više nije dovoljno, [color=#FFFF00]naravno ako si na windowsima[/color].


S ovim je sve rečeno...

Prilično smo toga razbistrili, ali o još jednoj "sitnici" moram voditi računa, moj acer monitor VG0 27" ima samo VGA i 2xHDMI ulaz, a u ovoj šumi ponude najčešće gledam VGA i DP grafiku PCa... Volio bih to riješiti sa internom Intel grafikom i bez adaptera...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Optimus je napisao/la:Prilično smo toga razbistrili, ali o još jednoj "sitnici" moram voditi računa, moj acer monitor VG0 27" ima samo VGA i 2xHDMI ulaz, a u ovoj šumi ponude najčešće gledam VGA i DP grafiku PCa... Volio bih to riješiti sa internom Intel grafikom i bez adaptera...


Lako za monitor, koje izlaze imaš na matičnoj ploči?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11359
Site Admin
Postovi: 11359
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 663 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
Optimus je napisao/la:Prilično smo toga razbistrili, ali o još jednoj "sitnici" moram voditi računa, moj acer monitor VG0 27" ima samo VGA i 2xHDMI ulaz, a u ovoj šumi ponude najčešće gledam VGA i DP grafiku PCa... Volio bih to riješiti sa internom Intel grafikom i bez adaptera...


Lako za monitor, koje izlaze imaš na matičnoj ploči?

Trenutno na ovom PCu na MBO VGA... Ovdje je dodana Nvidia sa 2 GB uz VGA i HDMI... tako da mogu spojiti ovaj monitor (HDMI), ali sada razmišljam o idućoj kupnji tako da mogu upariti ovaj monitor...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Većina brand name računala ima VGA i DP izlaz tako da ukoliko hoćeš koristiti integriranu grafiku i video izlaz sa MBO sa postojećim monitorom, za 50-ak kn kupiš DP to HDMI kabel i riješeno. Jedino na što moraš pripaziti je kolika je nativna rezolucija monitora i da li tu rezoluciju podržava integrirana grafika na izlazu no o tome ovako napamet nema smisla dalje pisati ako je još sve u fazi razmišljanja.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11359
Site Admin
Postovi: 11359
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 663 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.