Sada je: 04 svi 2024, 07:14.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

vexzvex je napisao/la:- za prebacivanje multimedije sa telefona na računalo (*NB, telefon ima USB Type C kabel, tako da ću ipak trebati USB to Type C kabel nadokupiti pošto koliko vidim ni S540 ni IdeaPad 3 nemaju)
- LibreOffice paket
- surfanje
- za eventualne videopozive
- za nešto više po pitanju programiranja, pošto namjeravam učiti Python

IdeaPad Best buy, iako koliko sam čuo (na 5:20) u SADu su po 340,00 $, odnosno 2.100,00 kuna dok su kod nas 4.000,00 kuna... iskreno ni to formiranje cijena kod nas mi nije najjasnije...

Uopće mi nije jasno što će ti usb tipa c na laptopu za prebacivanje multimedije s mobitela, što ti znači "*NB"?
Zar nemaš data kabel koji si dobio uz mobitel- USB to to type C, kako inače puniš mobitel? Recimo ja spajam mobitel na laptop sa tim kabelom.

Za sve nabrojano za što ti treba laptop vjerujem možeš odraditi i sa starim :hmm Ako ćeš ozbiljno programirati možda ti zatreba jači procesor nego što ima taj ideapad. Pa mi nije jasan tvoj izbor, ne dobijaš puno veću razliku osim možda ssd brzine, ako već nemaš na trenutnom laptopu, možda malo više RAMa. Tako da ako su to svi uvijeti koje trebaš baci pogled na polovni thinkpad.
Trenutno je to OK hardver (izabrani ideapad 3), ali jako brzo će zastariti, dok nešto u srednjem razredu s i5 procesorom neće zastariti prebrzo.

OK tvoj izbor, tvoji novci, ako si ti sretan i ja sam :thmb-up

Inače smo poznati po većim cijenama u trgovinama i velikom rabatu, a sada još zbog e škole i potražnje za laptopima i tabletima cijene su jako skočile.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Možda nije svjestan da type C je USB kable jer spominje kupovanje USB to type C. Side note: ja sam uzeo USB-C na oba kraje jednostavno jer su mobiteli na USB-C, a na laptopu je taj slot neiskorišten pa ono, zašto ne.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
I još jedna stvar, kako novi lenovo laptop uređaji nemaju utor za žični internet (ethernet), kada sam instalirao mint, ubuntu 20.04 i ubuntu mate 20.04 na novi lenovo v15, nisam imao WiFi, niti mogućnost nadogardnje da proradi WiFi.
Tada je taj laptop bio novost na tržištu i valjda je sada situacija sređena ali svakako provjeri i to.
Ako nije: https://www.howtogeek.com/205097/ask-ht ... my-laptop/
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Kad sam prije koji mjesec instalirao LM 20 Mate na spomenuti stari Lenovo G500, wi-fi je radio uživo (tj. dok sam testirao LM 20 kao live), ali je nestao odmah nakon instalacije. To me nije zbunilo, jer su neki korisnici (ili developeri) spomenuli da se može dogoditi i rješenje je bilo vrlo jednostavno.

Proveo sam reboot, umetnuo isti instalacijski USB-stick i s njega je preuzeo potreban driver. Nije mi trebala nikakva dodatna veza, ni ethernetom, ni web-stickom, odmah je proradila bežična kartica. Ne znam je li s novim laptopima nešto kompliciranije.
Avatar
Postovi: 1068
Postovi: 1068
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Jeremija je napisao/la:Uopće mi nije jasno što će ti usb tipa c na laptopu za prebacivanje multimedije s mobitela, što ti znači "*NB"? Zar nemaš data kabel koji si dobio uz mobitel- USB to to type C, kako inače puniš mobitel? Recimo ja spajam mobitel na laptop sa tim kabelom.


@Jeremija, možda se nisam dobro izrazio. Sa mobitelom sam dobio kabel koji na oba završetka ima Type C. Kupio novi laptop ili ostao na starome, morat ću kupiti kabel koji s jedne strane ima USB završetak koji spajam na laptop a s druge strane Type C koji spajam na mobitel da bi se žičano povezao (meni je tako općenito jednostavnije) jer moj trenutni model niti ThinkPad 3 nemaju Type C slot. Ovo NB znači "nota bene", bezveze se pravim pametan, nisam to trebao ni napisati.

Jeremija je napisao/la:Za sve nabrojano za što ti treba laptop vjerujem možeš odraditi i sa starim :hmm Ako ćeš ozbiljno programirati možda ti zatreba jači procesor nego što ima taj ideapad. Pa mi nije jasan tvoj izbor, ne dobijaš puno veću razliku osim možda ssd brzine, ako već nemaš na trenutnom laptopu, možda malo više RAMa. Tako da ako su to svi uvijeti koje trebaš baci pogled na polovni thinkpad.
Trenutno je to OK hardver (izabrani ideapad 3), ali jako brzo će zastariti, dok nešto u srednjem razredu s i5 procesorom neće zastariti prebrzo.


Moj stari ThinkPad je izvana u katastrofalno lošem stanju i stvarno ga treba zamijeniti. Ne znam zašto sve thinkpade rade s tim gumenim poklopcem, meni se sva ta guma izgulila i izgleda katastrofalno, zbog toga imam averziju prema ThinkPadima, ne znam jel ima ThinkPada sa standardnim poklopcem bez gume?

Po svemu što ste napisali čini se da je pametnije uzeti laptop u Irskoj pošto ionako idem tamo kod kolege nego kod nas, barem zbog cjenovne komponente. Kako je sa garancijom, jel postoji neka EU guarantee varijanta da ga mogu servisirati u Hrvatskoj?

WiFi po informacijama sa službene Linux Mint stranice ne bi trebao biti problem jer piše da je ok sa tim hardverom, to sam provjerio po uputama kolege rudara (kolega, hvala na pomoći).
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 06 lis 2017, 16:52
Podijelio/la zahvalu: 63 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 (Xfce)
vexzvex je napisao/la:WiFi po informacijama sa službene Linux Mint stranice ne bi trebao biti problem jer piše da je ok sa tim hardverom, to sam provjerio po uputama kolege rudara (kolega, hvala na pomoći).


:thmb-up
Avatar
Postovi: 1068
Postovi: 1068
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Lenovo ima garanciju bilo gdje u svijetu, ne treba ti ni račun jer provjere laptop po serijskom broju i to je to.
Ne znam što radiš sa laptopom ali moj niti jedan nema oguljen gornji gumirani sloj (imaš slike raznih modela u ThinkPad temi), a barem jedan svakog dana putuje negdje sa mnom u ruksaku ili torbi, kako kada.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11357
Site Admin
Postovi: 11357
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1022 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
vexzvex je napisao/la:
@Jeremija, možda se nisam dobro izrazio. Sa mobitelom sam dobio kabel koji na oba završetka ima Type C. Kupio novi laptop ili ostao na starome, morat ću kupiti kabel koji s jedne strane ima USB završetak koji spajam na laptop a s druge strane Type C koji spajam na mobitel da bi se žičano povezao (meni je tako općenito jednostavnije) jer moj trenutni model niti ThinkPad 3 nemaju Type C slot. Ovo NB znači "nota bene", bezveze se pravim pametan, nisam to trebao ni napisati.


Ponovit ću ti još jednom, "Type C" je USB. Ne postoji USB završetak i Type C završetak jer to implicira da Type C nije USB. Ako već kupuješ novi laptop, uzmi neki sa usbc, acer koji sam kupio pred 3 godine, a tada model od prije 4 ima usbc na sebi kao i većina novijih koje sam vidio.

https://www.digitaltrends.com/computing/usb-c-vs-usb-a/
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Upravo uštekao ubuntu USB stick na novi Acer swift 3 i gle miline u liveUSB već ima WiFi i sve ostalo radi.

Laptop je mrak, za 4300kn. ima i IPS ekran!!!
8 GB rama, AMD 3200, fingerprint otključavanje, dosta kvalitetna plastika izgleda kao imitacija aluminija.
slika

slika
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Vidim da ima i usbc konektor :D
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.