Sada je: 19 tra 2024, 09:46.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Molim savjet oko prijenosnog tvrdog diska. Treba mi od 2TB da je pouzdan, za posao, otporan na slučajan pad, i uzeo bih ga u HG shopu.
Pa ako netko ima dobrog ili lošeg iskustva.
I pod razno neću WD, niti crni zbog osobnog iskustva :)
Zadnja izmjena: Jeremija; 09 vel 2019, 22:07; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Na pad ti nije otporan (skoro) ni jedan HDD tako da ako ti je to bitno (padanje) moraš uzeti SSD.

Inače kupnja gotovog USB prijenosnog diska je najčešće pušiona jer je USB konektor i sva elektronika potrebna za rad zalemljena na HDD pa ako disk krepa možeš sve skupa baciti u smeće pa je bolja opcija (barem za mene) samostalno slaganje prijenosnog diska (kupiš odvojeno kućište i disk pa složiš sam za 3 minute)... samo kod takvog načina moraš paziti na potrošnju struje.

Naime, USB2.0 port daje 500 mA struje dok 3.0 daje 900 mA, a 2.5" diskovi imaju potrošnju od 500 do 700 mA iako ima i onih koji povuku i 1.0 A struje i onda ti se takav disk neće pokrenuti ako kućište nema dodatno napajanje ili ako ne koristiš poseban dvoglavi USB kabel (jedan je za podatke i struju, drugi samo za struju) pa je zbog toga bitno odabrati disk što manje amperaže.

Ako ti je bitna sigurnost, baci oko na ovo, samo što toga nemaš u HG spotu.

EDIT:
Ako tražiš disk otporan na udarce, potraži onaj koji ima certifikat po IP68 standardu (voda, prašina) i po US Army standardu MIL-STD-810G (udarci, padovi)... samo koliko sam na brzinu pogledao HGspot nemaju ni jedan takav.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1015 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ja imam ovo više od godinu.

Ako te zanima šta je unutra evo pogledaj:

slika slika

Specifikacije
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Hvala Bertone na brzom odgovoru, kao i uvijek kvalitetne informacije. A ne bih sklapao nešto... biram hard za suprugu pa nisam siguran kako bi to prošlo, ali voljan sam. Kako trebam 2TB, SSD je za sada preskup.

Našao sam zanimljiv armor a60, u HGu 800kn,sa IP dobrom zaštitom i vojni standard 810G. Kažu da trpi padove sa tri metra, hmm.
Već imam jedan PHD Silicon Power, često se vrti i služi me pet godinama.

Čitam review i piše da je mana što nema neki backup softver. Znači li to da se neće moći namjestiti da služi kao backup na win10, što mi nema smisla? Vjerojatno misle na onu tipku za sigurnosno kopiranje koju nisam nikada koristio.
Zadnja izmjena: Jeremija; 07 vel 2019, 20:07; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Mislim da ti je taj bekap softver za kloniranje,dakle da prebaciš stari OS na taj novi disk,ali ti možeš koristiti klonzilu.Za same podatke(slike i sl.) ovo ti ne treba.(Neka me neko ispravi ako sam u krivu).
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
@Jeremija, ako piše da zadovoljava 810G onda vjerojatno i je to istina (ne zezaju se baš proizvođači sa tim standardom osim no name Kineza) i može izdržati pad sa tri metra visine (ali pretpostavljam da se odnosi na ispitivanje po metodi 516.7).

Ono što moraš znati (odnosno supruga) da iako ispunjava 810G to se odnosi samo na zaštitu koje kućište diska osigurava disku ako padne sa tri metra visine na tvrdu podlogu te pri tome neće nastati mehanička oštećenja na predmetu koji je zaštićen (u tvom slučaju disk). Međutim, to se samo odnosi ukoliko disk ne radi, tj. ukoliko su mu glave parkirane i zaključane.

Ako ti je to bitno (padovi u radu) provjeri da li uz 810G ima i elektroniku koja mjeri akceleraciju jer samo takvi imaju mogućnost prepoznati kritično ubrzanje i sami parkirati i zaključati glave za pisanje/čitanje i time spriječiti mehaničko oštećenje ploča u disku, ako ti to ipak nije toliko bitno onda taj koji si našao nije loš izbor (pretpostavljam da se disk vrti na 5400 rpm ali za USB 3.0 to i nije toliko bitno, a disk je hladniji pa time i trajniji).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1015 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Kupiti ću armor a60, kako nitko ništa nema protiv njega.
Čini se kao dobar izbor, ima Toshiba disk unutra, velike šanse da preživi padove, kabel uredno na svom mjestu. I zanimljivo rješenje sa kabelom koji je USB A muški s oba kraja.

@bertone svašta se može dogoditi, a valjda neće padati u radu :)
I u najgorem slučaju to će biti kopija, i ako se jednom disku nešto dogodi bitno da dokumenti ostanu na drugome.
Hvala cure i dečki na savjetima. Ako još netko nešto ima za dodati...
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Padanja i HDD su nekompatibilni u pouzdanom načinu rada, bojim se da ti je SSD jedina stvarna opcija ali ti baš nisu najjeftiniji.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Padanja i HDD su nekompatibilni u pouzdanom načinu rada, bojim se da ti je SSD jedina stvarna opcija ali ti baš nisu najjeftiniji.

Hvala svima na savjetima, kupio armor A60.
Za prijenosni SSD palac gore, ali još nije pristupačan.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Prijenosni SSD se isplati slagati kad uleti neka akcija za SSD ili sa diskovima manjeg kapaciteta.

Trenutne cijene najjefninijih 120GB SSD-a se kreću oko 160 kn, a 240GB oko 250 kn pa kad se na to doda cijena kućišta od 150-200 kn za 300 ili 400 kn se da složiti mehanički otporan prijenosni disk.

Početne cijene 1TB SSD su oko 1000, a 2TB oko 2000 kn što je puno jer na to treba dodati još kvalitetnije kućište za disk, no ako je primarna sigurna pohrana bitnih podataka koji se moraju nositi okolo-naokolo onda se i to da izdržati.

Osobno kao prijenosni disk kojeg nosim okolo-naokolo imam 120GB SSD kojeg sam sam složio od starog SSD-a i novo kupljenog alu kućišta i on je otporan na transport i udarce, a kapacitetom mi je dovoljan za prijenos podataka koje trebam pohraniti na back-up diskove. Za back-up kopije ipak koristim klasične 2TB diskove no oni se ne prenose često, odnosno koriste se jednom-dvaput mjesečno kad se pohranjuju kopije podataka (da, govorim u množini jer imam trostruku kopiju podataka koja je pohranjena na tri različite lokacije... ili između redova => paranoja :-D )
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1015 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.