Sada je: 19 tra 2024, 05:36.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Na žalost razvoj računalnih monitora je stao (potpuno usporio) prije nekih 5-6 godina, znači ne samo na prijenosnicima nego općenito računalnih monitora u što ulaze i oni za laptope.
Istina da se u zadnje vrijeme nešto malo radi za potrebe igrače industrije pa se razvijaju tehnologije kako bi se ubrzala i poboljšala slika no realno nema novih LCD matrica već godinama.
Lenovo je inače imao odlični 3K monitor na seriji T540p, a zašto nisu proširili njegovu ugradnju i na nasljednike u većem obimu je vjerojatno krajnja cijena koju korisnici nisu prihvatili u dovoljnom broju prodanih komada pa su se primarno nastavili sa FHD IPS monitorima.
... no zato si kupio ThinkPada pa te ništa ne prijeći danas sutra nadograditi laptop sa onim što tebi odgovara :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
shrike je napisao/la:Od mojih zadnja 3 laptopa svi su bili FHD i takvih ima gro...

Istina većina su FHD, ali koja kvaliteta slike, koliko ih ima IPS ili bolji? Govorim o radu na njemu ne igranju, ne treba mi brzi odziv kao što ima TN. Trebam nešto što ne umara oči i jednako je gledljivo iz svih kuteva za dugotrajan rad i ako ne zataji, koji će trajati 5-10 godina.

Predlažeš li da u 2019. kupujemo laptop u koji moramo gledati satima narednih 5-10 godina sa standardnim FHD zaslonom?
Fakat nemoš na našem tržištu naći prijenosnik 15,6" da zadovolji... ovaj ima IPS ali je 13", ovaj ima sve ali nema num tipkovnicu, ovaj ima čak i 15,6" i IPS ali je 17000kn. (gdje i thinkpad ispada jeftinji).
E to mene pati, ja danima tražim savršeno rješenje, a ti mi hladno spustiš da ima gro FHD prijenosnika.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
bertone je napisao/la:Na žalost razvoj računalnih monitora je stao (potpuno usporio) prije nekih 5-6 godina, znači ne samo na prijenosnicima nego općenito računalnih monitora u što ulaze i oni za laptope.
Istina da se u zadnje vrijeme nešto malo radi za potrebe igrače industrije pa se razvijaju tehnologije kako bi se ubrzala i poboljšala slika no realno nema novih LCD matrica već godinama.
Lenovo je inače imao odlični 3K monitor na seriji T540p, a zašto nisu proširili njegovu ugradnju i na nasljednike u većem obimu je vjerojatno krajnja cijena koju korisnici nisu prihvatili u dovoljnom broju prodanih komada pa su se primarno nastavili sa FHD IPS monitorima.
... no zato si kupio ThinkPada pa te ništa ne prijeći danas sutra nadograditi laptop sa onim što tebi odgovara :-D

To sam skužio ovih dana potragom i ljutio se lošem izboru ekrana.
Čitam da je ovih dana LG započeo raditi dobar LED ekran veličine 15,6", mislim si pa jel moguće da tek sada kreću u masovnu proizvodnju. Pa to je trebalo učiniti prije 5 godina.
Ma ne treba nama 3-4-8K daj mi odličan FHD do 2K i ja presretan :)
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:Čitam da je ovih dana LG započeo raditi dobar LED ekran veličine 15,6"...


Koji model, imaš neki link?
Naime, čitao sam u zanjih pola godine na raznim mjestima da će LG izbaciti neki novi 15,4" od 3 ili 4 K LCD ali to je omjer 16:10 a ne 16:9.

EDIT:
Ja sam završio sa hardverskim upgradeom T440p pa bi sad na red mogao doći i T540p a on ima 15,6" :-D

EDIT2:
Koj je od monitora došlo u T480? AUO ili LG?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
Jeremija je napisao/la:Čitam da je ovih dana LG započeo raditi dobar LED ekran veličine 15,6"...


Koji model, imaš neki link?
Naime, čitao sam u zanjih pola godine na raznim mjestima da će LG izbaciti neki novi 15,4" od 3 ili 4 K LCD ali to je omjer 16:10 a ne 16:9.

EDIT:
Ja sam završio sa hardverskim upgradeom T440p pa bi sad na red mogao doći i T540p a on ima 15,6" :-D

EDIT2:
Koj je od monitora došlo u T480? AUO ili LG?

https://www.bug.hr/laptopi/samsung-pred ... ptope-7714
Malo sam fulao marku, barem nisam državu :D

Puno me pitaš, piše na kutiji made in China :D

Lijepo tebi idu te nadogradnje, jedva čekam pročitati i pogledati slikice kako ubacuješ 4K od 500 niti u staru pilu.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Pozz svima!

Ispričavam se ako necropostam, vidim da tema nije "RIJEŠENO" pa koristim priliku da postavim pitanja...

... trenutno koristim ThinkPad T400 iz 2008. i htio bih novi laptop. Preporučili su mi da kupim s ovog sajta i ovaj model laptopa... https://www.xn--rabljena-raunala-27b.hr/proizvod/lenovo-t440s/ Molio bih vaša mišljenja o 1. takvom načinu kupnje s obzirom da je riječ o rabljenoj robi; 2. iskustvima; 3. modelu laptopa... Važno: da li je odabrani model gumen kao i moj T400 iz 2008. ili je li finalna obrada barem nešto bolje? Molim stručno mišljenje korisnika @bertone. Lp
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 06 lis 2017, 16:52
Podijelio/la zahvalu: 63 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 (Xfce)
Obzirom na hardverski opis koji je manjkav, ako se radi o ulaznom (najslabijem) modelu rekao bih da je cijena prevelika.

Općenito sa x40 serijom nema velikih hardverskih problema iako imaju mušice kao što je eksperiment sa uvođenjem clickpada no to se može nadogradnjom riješiti.

... ostale informacije dobiješ za sat-dva na PP ako stignem, ako ne buš čitao ujutro uz kavicu ;).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Poštovani bertone, hvala na odgovoru! Čujemo se preko PP a! Lp
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 06 lis 2017, 16:52
Podijelio/la zahvalu: 63 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 (Xfce)
https://www.omgubuntu.co.uk/2019/06/len ... einstalled

Bertone evo ti nešto prihvatljive cijene :D
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:https://www.omgubuntu.co.uk/2019/06/lenovo-thinkpad-p-series-ubuntu-preinstalled

Bertone evo ti nešto prihvatljive cijene :D


:-D

Pa za P seriju (prije je to bila W serija koja je ukinuta prije nekih dvije godine) cijene su uvijek počinjale od oko 1500$ na više.
Što se tiče Lenova, pa otišao je lagano u bananu i jedino što danas doista vrijedi kod njih su upravo prijenosne radne stanice P serije.

Današnja T serija već dvije generacije prati Apple (sve zalemljeno na MBO, što tanje... a to što se strojevi pregrijavaju koga briga :ljut2 ... no nije sve crno, danas za nevelike novce kupiš zadnju dobru T ili W seriju (T440p, T540p ili W540p ako trebaš mobilnu radnu stanicu) i uz mala ulaganja u nadogradnju hardvera i malo šarafljenja imaš fini laptop koji će raditi još godinama (Linux sa njima naravno radi kao podmazan) :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.