Sada je: 19 tra 2024, 21:32.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav, nije me bilo neko vrijeme...

Složio sam si finu konfiguraciju za relatinvno malo para sa:

CPU: AMD Ryzen 3 2200G a na njemu je integrirana grafička Radeon Vega 8
Matična: ASRock A320
1 TB HDD + 120 GB SSD
8 GB DDR4
...

I baš sam bio zadovoljan kako sam to jeftino ubo 8-) .
A onda sam probao instalirati nešto na nju.
Pripremio sam se i saznao da će mi trebati Linux kernel minimalno 4.15 za taj Ryzen...
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/7x9p3i/2200g_and_2400g_on_linux/?st=ject9fmc&sh=f27f85d9
https://forum.manjaro.org/t/any-support-for-the-ryzen-2200g-and-2400g-for-linux/38079/66

phoronix se već poigrao sa time...
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=raven-ridge-cpu&num=1
i bilo mi je jasno da će tu biti problema neko vrijeme dok se ti driveri ne ustabille u kernelu. Cilj mi je za prvu ruku upogonit bilo koju disribuciju pa sam skunuo iso fove od svih distribucija koje imaju kernel 4.15 ill 4.16 i ni jedna se ne može bootati sa usb-a.
Arch prođe onaj prvi menu i kod bootanja zapne na
Kod: Označi sve
Started Update UTMP about System Boot/Shoutdown

i tako tu stoji vječno...

Manjaro architect mi zapne sa:
Kod: Označi sve
sh: can't access tty: job controll turned off


našao sam i Manjaro remix sa kernelom 4.15:
https://sourceforge.net/projects/lolix-remix-of-manjaro/files/ISO/OnDemand/
zapne slično ko i Manjaro architect...

Probao sam i neke opskurdnije distre: Exton|OS i ExTix, evo i oni tu pišu da imaju kernel 4.15 i 4.16 u .iso fileu
http://linux.exton.net/?page_id=8
ali mi kod boota ne ekranu stoji
Kod: Označi sve
SYSLINUX 4,03 Copyright ...


u svim ovim scenarijima bootanje ne ide dalje. ne mogu se prebaciti na drugi tty nešto tipa CTRL + ALT + F2,F3,F4... ne radi. Samo zaglavi. Probao sam sa dva usb sticka, cd-om, radio image sa dd-om, Rufusom i UNetbootinom, svejedno...

Nije mi jasno jer ovaj hardware bi trebao biti kako - tako podržan sa ovim najnovijim kernelima. Evo i ekipa sa phoronixa ga je upogonila nekako.
možda sam ja neštto zaboravio. Ovo mi je prvi PC sa EFI-jem, ne znam dal bi tamo trebao nešto poštimati? onaj secure boot je disabled.

Evo ako ima netko neki prijelog
Avatar
Postovi: 317
Postovi: 317
Pridružen/a: 02 svi 2011, 23:24
Lokacija: Ri
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Debian LXQt
Michael je koristio Ubuntu 17.10 sa 4.15 kernelom, pretpostavljam iz Canonicalove kernel arhive. Ubuntu 18.04 LTS development od nedavno ima 4.15 kernel pa možeš sa njim probati.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:Michael je koristio Ubuntu 17.10 sa 4.15 kernelom, pretpostavljam iz Canonicalove kernel arhive. Ubuntu 18.04 LTS development od nedavno ima 4.15 kernel pa možeš sa njim probati.



Hvala ti. Probao sam daily build od novog Ubuntua, kernel 4.15 je navodno unutra.

zanjih par linija mi je nešto tipa:

Initramfs unapcking filed: LZMA data i corrupt...


pa kernel panic
i na kraju i Unable to mount root fs on unknown-block (2,0)

evo i slike:
https://www.imageupload.co.uk/image/EmPv

lupam bezveze.. dal je moguće da ga smeta što imam 2 diska pa ne zna di bi? :-D
Inače treba li još nešto namjestiti u ovom EFI ju, znam da je bilo drame kad se to čudo pojavlio, a evo ja sam se tek sad isprsio.
Avatar
Postovi: 317
Postovi: 317
Pridružen/a: 02 svi 2011, 23:24
Lokacija: Ri
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Debian LXQt
... to je u live modu, prošao sam ono di nudi da se može i instalirati na disk.
To mi je nekako sad prevelika avanutura ako neće live :?
Avatar
Postovi: 317
Postovi: 317
Pridružen/a: 02 svi 2011, 23:24
Lokacija: Ri
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Debian LXQt
koliko vidim na netu to je bug i ne buš baš lako to riješio. Pod "to" mislim na grešku prije, što je stvarni uzrok problema (amd-vi perf counter greška).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:koliko vidim na netu to je bug i ne buš baš lako to riješio. Pod "to" mislim na grešku prije, što je stvarni uzrok problema (amd-vi perf counter greška).

i baš se kod mene reproducirao.

Evo sad sam izvukao i treći stick nabcio na njega ovaj Exton|OS sa ženinog laptopa u Rufusu i proradio mi live.
Inače totalno čudna distra, loadalo mi se valjda openbox u live. Skinuo sam ga samo zato jer su mi obećali kerenel 4.16 koji je još RC, al bi trebao podržavati moju karticu. Probam uname -r a ovaj mi kaže 4.13 (na kojem moja kartica ne radi)

instaler i refracta instaler ne rade. Može se loadat iz RAMa a onda installer ne radi al ovaj refracta nešto trza. Idem se igrad malo pa se javim...
Avatar
Postovi: 317
Postovi: 317
Pridružen/a: 02 svi 2011, 23:24
Lokacija: Ri
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Debian LXQt
Evo bilo bi pristojno da se malo javim...
Mislio sam da će Arch, Manjaro ili Antegros , ne rade nikako

dakle uspio sam upogoniti ovaj Exton sa Deepin desktopom. Malo trza i svako malo se boota u safe mode, ali trenutno nisam u poziciji za žaliti se. Bit će bolje valjda kad se taj kernel 4.15 malo ustabili
Avatar
Postovi: 317
Postovi: 317
Pridružen/a: 02 svi 2011, 23:24
Lokacija: Ri
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Debian LXQt
Ako možeš bootati u OS, možeš onda i kompilirati svoj kernel. 4.16 je rc4, trebalo bi biti ok.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.